Конспект уроку з мистецтва для 8-го класу на тему " Музика, театр, книжкова мініатюра та мода середньовіччя".

Про матеріал

Урок дає можливість розширити загально-естетичний та музичний кругозір учнів, ознайомити їх із музичним мистецтвом, книжковою мініатюрою, модою, театральним мистецтвом, художніми творами.


Перегляд файлу

Урок 12

Тема: Музика, театр, книжкова мініатюра та мода середньовіччя.

Мета:

навчальна: розширити загально-естетичний та музичний кругозір учнів, ознайомити їх із музичним мистецтвом, книжковою мініатюрою, модою, театральним мистецтвом, художніми творами;

розвиваюча: розвивати навички образного, осмисленого сприйняття музики, художніх творів;

виховна: формувати емоційні, естетичні, моральні, загальнолюдські  якості особистості та виховувати поважливе ставлення до творів мистецтва.

Тип уроку: комбінований, поглиблення знань.

Обладнання: Підручник для 8 класу Л.М.Масол, комп’ютер, комп’ютерна презентація,  альбом для малювання, фонохрестоматія 8 клас.

Музичний матеріал: Григоріанський хорал. К.Орф «Карміна Бурана», музика Й.Баха (електронний ресурс).

Хід уроку

1. Організація класу .

Вхід учнів під музику середньовіччя (флейта+лютня), вітання.

2.Мотиваційний .

   На початку уроку вас зустріла музика. Як ви гадаєте, до якої епохи вона відноситься?. (Середньовіччя)

Із західноєвропейським середньовіччям пов’язують два стилі: романський і готичний. Слайд2

3. Актуалізація опорних знань учнів. 

З архітектурою і скульптурою, якого стилю ми з вами знайомились на минулому уроці? (готичним)

Які особливості цього стилю? Де зародився? Назвіть відомі вам собори? Слайд3

В інтер’єрі готичного храму ми не побачимо фресок чи мозаїк. Їх замінюють вітражі. Слайд4

Що називається вітражем? Які найпоширеніші кольори скла? Теми?

Готика охоплювала не лише архітектуру і скульптуру. Сьогодні ми з вами познайомимось із музичним мистецтвом, книжковою мініатюрою, модою, театральним мистецтвом. Ви будете активними, уважними і небайдужими. Бо в кінці уроку вас чекає практична цікава творча робота. Тож починаємо.  Слайд6

Величезне значення в культурному просторі готики займає книга. Розквіт книжкової мініатюри відноситься до XIII-XIV ст. Найчастіше книги носять світський характер: романи, хроніки, байки, притчі, трактати про полювання. У книжковій мініатюрі отримують швидкий розвиток реалістичні спостереження. Готична книга - це витвір мистецтва. Основна задача книжкової мініатюри – ілюструвати. До кращих зразків книжкової мініатюри відносяться мі­ніатюри у «Псалтирі королеви Інгеборг»  та у «Псалтирі Людовіка Святого», та Часослов  герцога Берійського, де талановиті французькі художники зобразили сцени світського життя, працю селян, пейзажі в різні пори року, архітектуру. Слайд7- (обговорення)

Протягом століть у храмах середньовічної Європи під час богослужіння звучав хоровий спів - хорал. Хорал – це:

1) монодичний богослужбовий спів католиків (григоріанський хорал, cantus planus);

2) церковна одноголосна пісня в богослужінні протестантів (протестантський хорал);

3) заданий голос багатоголосної композиції в поліфонічній музиці Середньовіччя і Ренесансу (Cantus firmus).

 ( Працюємо з підручником. Ст..61. 1 абзац) Слайд8  Слухання григоріанського хоралу (Хто виконує?...)

У католицьких храмах тих часів виконували хорали в супроводі органу.

Стрункість хорового і органного звучання наповнювали храм величчю та таємничістю. Архітектура й музика наче «співали» в унісон.

   У країнах середньовічної Європи виникло мистецтво мандрівних поетів, акторів і музикантів, які виконували свої пісні у супроводі музичних інструментів,  найчастіше – лютні. Мандрівних митців у Франції називали менестрелями,трубадурами, труверами, на Русі-Укаїні – скоморохами…

Німецький композитор Карл Орф створив сценічну кантату «Карміна Бурана» за мотивами віршів середньовічних поетів з рукописної баварської збірки. (слухання, обговорення) Слайд9

Музичні інструменти середньовіччя: (віола, кіфара, лютня, флейта)

 (назвіть)    Слайд10  

Слайд11  Середньовічний театр зароджувався в обрядових іграх. На початковому етапі він став свого роду "біблією для неписьменних". Поділявся на церковний і світський. Релігійна драма називається Містерією(таїнство, таємний  релігійний обряд на честь якогось божества). Містерія інсценізувала народження, смерть і воскресіння Христа.

 Театр фарсу- головний комічний  жанр у середньовічному театрі  комедія. Фарс - дивне дитя двох несумісних батьків. Якщо комедія - його матінка, то батьком, який дав йому ім'я, став церковний текст, в якому фарсом називали вставки (переклад - "начинка" Образні ряди рясніють комічними ситуаціями, що досягаються досить дешевими засобами - за допомогою бійок і лайок. До кінця 15-го століття кількість фарсів зростає, настає розквіт жанру.

Розвивався театр Мораліте - повчальна алегорична драма. Основною ознакою мораліте була алегорія. В п'єсах діють алегоричні персонажі, кожний з яких втілює якусь людську ваду або чесноту. Ці персонажі позбавлені індивідуальних характерів, і навіть реальні речі в їх руках перетворюються в символи. Зіткнення героїв будувалися відповідно боротьбі двох початків: добра і зла, духу і тіла.

Театральні вистави середньовіччя стали предтечею розвитку театру епохи Відродження. Слайд12

Звичайно готичний стиль вплинув і на моду. Одяг Середньовіччя справив незабутній вплив на всю подальшу моду, і продовжує надихати дизайнерів донині. Готичний стиль в одязі середньовіччя пішов від французів, у часи розгулу «Темного віку». Готика являє собою «страхітливу величність», і цілком підходить під опис похмурого стилю. Так, готичний стиль являє собою певну строгість і мінімалізм . Сукні шиються по фігурі, але як і раніше підкреслюється вона завдяки шнурівці Слайд13 .(прагнення до прямих ліній  і довгих, витягнутих силуетів).

Під потужним впливом церкви в епоху Середньовіччя людина створює собі новий образ - образ людини-аскета, який відрікся від усіх радостей і задоволень земного життя, і ці характерні риси як ніде проявлялися в стилі одягу. (перегляд) Слайд14-15

Чоловічий одяг раннього середньовіччя - це не що інше, як лицарські обладунки, широкий плащ поверх непробивного облачення, і, звичайно ж, шолом. Через деякий час шолом стали прикрашати тканинним валиком, відомим під назвою «бурлет», також з'явилися популярні на сучасних карнавалах маски. Саме в цей час утвердився такий ідеал, як «гербовий костюм» - ідеальне обмундирування для лицаря.

Пізнє середньовіччя (XIII - XV ст.) можна охарактеризувати появою багатьох елементів одягу чоловічого костюма - отже, в моду увійшли штани різної довжини, звані «бре», короткі сорочки-туніки, шкіряне взуття начебто постолів . Слайд16

Одяг же дам середньовіччя відрізняється більш широким кроєм сукні, яскраво вираженою талією і пишною спідницею, з'являється безліч різних видів прикрас, роблять сукні дуже громіздкими і важкими. Незважаючи на зовнішню розкіш, виготовлялися такі сукні з важких і дуже грубих тканин.

В Середньовічній Русі вищеописану одяг носили лише представники знатного товариства - плащі, брюки різних покроїв для чоловіків і широкі багаті сукні для жінок. Слайд17

В народі ж традиційної чоловічої одягом в Середньовічній Русі вважалася лляна сорочка і штани, називаються портками, пошиті із грубого полотна.

Один із найдавніших елементів одягу в епоху Середньовіччя на Русі стала понева - поясний одяг для заміжніх, одягається поверх сорочки .

Як вже безліч раз помічено, нова мода - це не що інше, як повернення давно забутої старої, і сучасна, популярна в багатьох колах одяг в готичному стилі - це не що інше, як повернення традиційних костюмів Середньовіччя. Слайд18

Також мода Середньовіччя відбилася в молодіжному одязі готичної субкультури - темні обтягуючі і пишні сукні різної довжини в поєднанні з чорними волоссям і помітним макіяжем створюють особливе уявлення про їх власниці. Слайд19

5. Творча робота.

Робота у парах, групах .

1. Створення ескізу чоловічого, жіночого костюма (олівець). 

2. Демонстрація робіт. Визначити цікаві роботи.

6. Підсумки уроку, оцінювання .

Які види мистецтва готичного стилю ми сьогодні розглянули? Що сподобалось? Що нового дізналися?...

7. Домашнє завдання:  Створення ескізу календаря.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Балко Лідія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Єрмак Марина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Чичикало Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Шепель Оксана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
До підручника
Мистецтво 8 клас (Масол Л.М.)
Додано
14 лютого 2018
Переглядів
3956
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку