Розробка уроку у 2кл.
Музика виражає та зображує
Тема «Урок зимовий, пригодницько - підсумковий»
Мета уроку: закріпити розуміння виражальних і зображальних можливостей
музики; розвивати слухацькі, виконавські, акторські навички,
творчу фантазію учнів; виховувати емоційну чутливість,
інтерес до музики композиторів-класиків, народних звичаїв,
обрядів, народної музики.
Тип уроку: узагальнення знань.
Музичний матеріал: вивчені музичні твори, пісні, танці.
Обладнання: музичний інструмент (баян), музичні і шумові інструменти, ноутбук, нотна дошка, наочність, портрети композиторів, дитячі малюнки.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Вхід до класу: «Марш дерев’яних солдатиків» П.І. Чайковського.
2. Музичне вітання (святкове).
Виконання в «діалозі», групами
Діти: Дзвонить дзвіночок дзелень, дзелень!
Ми йдем до класу, всім добрий день!
-
Вчитель: Добрий день, діти, вітаю вас
Урок музичний буде у нас!
Діти: Летять сніжинки, мороз скрипить,
Пісня весела нехай звучить!
-
Я дуже рада знову бачити всіх вас.
-
Чи сподобалася вам музика початку уроку?
-
Який настрій нам подарувала? (веселий, радісний, бадьорий)
-
А чи пам’ятаєте ви композитора та назву музичного твору, який вітав нас на початку уроку? (П.І.Чайковський «Марш дерев’яних солдатиків).
-
Молодці!
-
І чудова музика П.І.Чайковського, і наша святкова по співка- це лише початок нашого цікавого уроку…
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ
-
Сьогодні наш урок музичний
Незвичний і фантастичний,
Він зимово-казковий,
Пригодницько-підсумковий.
З вами зустрінуться різні герої
Добрі і не дуже, іще й загадкові,
Тож не барімось, збираймося в путь.
Різні пригоди сьогодні нас ждуть.
-
Сьогодні вранці на адресу нашої школи надійшла телеграма.
«Шановні діти 2-го класу, запрошую всіх вас до себе на передноворічний святковий бал». Підпис Снігуронька.
-
Ну що, діти, приймаємо запрошення Снігуроньки? (Так.)
-
Дивіться, які чудові сани за нами прислала Снігуронька. Вони враз нас принесуть до призначеного місця.
-
Давайте подумаємо, що ми повинні взяти із собою?
(Відповіді дітей.)
-
А ще гарний настрій, пісеньку, подарунки і, звичайно ж, знання, які ви отримали на уроках музики.
-
Давайте зараз подивимось один на одного, весело посміхнемось і подаруємо гарний настрій.
-
Подарунками буде ваше домашнє завдання. Художники здивують нас чарівними малюнками, співаки – пісенькою, танцюристи – таночком, а артисти – своїми костюмами і чудовою грою.
-
Сподіваюсь, що знання ви вдома не забули.
-
Перед кожною подорожею існує традиція «посидіти на доріжку». Тож і ми з вами сядемо рівненько, пригадаємо правила співу і зробимо невеличку зарядку для наших голосків, які знадобляться нам на святі.
ІІІ. ВОКАЛЬНО-ХОРОВА РОБОТА
а) Розспівка «Ехо» - мелодичне, б) «Ехо» - ритмічне.
ІУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
ПОДОРОЖ З ПІСНЯМИ ТА МУЗИКОЮ
-
Ну, що ж, настав час нам зручненько сісти в чарівні сани, але що це, до нас просяться пасажири, які теж хочуть потрапити на бал. Чи впізнаєте ви їх?
(«Зайчик дразнить Ведмедика.»)
- Молодці, а як ви зрозуміли, що це вони? (Відповіді). Так, за допомогою музики, яка зобразила нам характер персонажів, тобто їх музичний портрет. А хто автор? (Д. Кабалевський).
- Д. Кабалевський був дуже спостережливою людиною. Спостерігаючи за ха-рактерами дітей він «малював» їх музичні портрети. Послухаємо уважно, хто ще з нами поїде до Снігуроньки. І пропоную вам стати артистами та мімікою і жестами зобразити персонажі.
(Слухання «Плакса. Злючка. Веселушка»)
- Хто це? (Відповіді.)
Правильно. Дівчатка різні за характером.
Веселушка – рухлива, легка.
Злючка – різка, страхітлива, недобра, неприємна, тривожна.
Плакса – сумна, плаксива, тиха інтонація.
-
Ну що ж, пасажирами виявились наші давні знайомі дівчатка. Тепер можна рушати. А в дорозі завжди веселіше, коли звучить гарна пісенька «Падає сніжок» (Н.Май).
(виконання).
- Чи сподобалась вам пісенька, який в неї характер? (відповіді)
- Добре. Наші сани дуже швидкі.
- Проїжджаючи містом ми побачили дуже багато людей, які кудись поспішали. А куди, нам підкаже музика російського композитора М.Глінки.
(Слухання)
-
Люди поспішали на залізничний вокзал. Музика зобразила рух потяга, хвилювання та радість пасажирів.
- Проїзджаючи лісом ми зустріли таємничого незнайомця, який як стріла, мчав теж на бал. Може вам він знайомий. (Слухання)
(Шуман. «Сміливий вершник»)
- Правильно. Музика зобразила нам рух, тупіт коня, їзду вершника.
- Мені здається, що сміливий вершник хоче нам щось сказати, а вірніше, передає нам зашифроване прохання про допомогу.(Слухання мелодії поспівки «Бім-бом»).
- Так, це пісенька «Бім-бом».
Що виражає та зображує мелодія? (Тривогу, горе).
- Який настрій створився у класі?
- Допоможемо киці рухами і співом загасити пожежу! (Виконання)
- Пожежу загасили, Кицю врятували. Їдемо далі.
А ось і палац. Але щоб туди потрапити, потрібно пройти випробування.
1. Знання нотної грамоти.
2. Виконання цієї пісеньки зі словами і з супроводженням.
(поспівка «Диби, диби»)
а) Аня і Діма – ксилофон – музиканти;
б) Віка і Іра – маракаси – музиканти;
в) Аня, Альоша – співаки;
г) Марина – диригент.
- Що музика зобразила? (Ходу діда і баба).
3. Робота в групах.
Пропоную вам об’єднатися у дві групи. Звучить музичний твір Бетховена «Весела.Сумна.
1 група: Називає твір. («Весела. Сумна.»)
2 група: Автора (композитора). (Л.Бетховен)
-
Композитор Л. Бетховен відобразив два настрої людини, різні сторони життя, в якому є місце і сумному, і веселому, оскільки людина не може бути весь час тільки сумною чи тільки веселою.
-
Ну нарешті, іспит зданий, перед нами відчинилися двері і ми опинилися з вами у святковій залі. Кого тільки немає серед гостей: лісові звірята, казкові герої, відомі композитори та персонажі їхніх музичних творів. Усі чекають виходу Снігуроньки, а щоб не сумувати, українські музиканти розважають присутніх піснями та танцями. Викогання пісні А.Філіпенка «Веселий музикант».
-
Дякуємо музикантам, акторам і співакам, які вдало передали нам різний характер трьох куплетів пісні. 1 – пісенний, 2 – танцювальний, 3 – маршовий.
-
Після виступу музикантів до залу вбігла непрохана гостя. (Коза-Дереза).
-
Чи впізнали ви хто це? (Це -Коза.) Який настрій вона створила в залі своїм співом? (тривожний, злий, недобрий).
-
Багато гостей дуже полякалось, а дехто навіть жалібно розплакався. («Перепілочка»).
-
Хто це? («Перепілочка»).
-
На допомогу Перепілочці поспішив безстрашний персонаж композитора М. Римського-Корсакова . («Політ Джмеля»)
-
Чи здогадалися ви, хто це? («Джміль»)
-
Музика зобразила нам політ та дзижчання Джмеля, мелодія рухлива, швидка, виконується симфонічним оркестром.
-
Налякана Коза стала просити вибачення у присутніх, пообіцяла бути доброю і залишилася на святі.
-
І ось зазвучали фанфари і під чарівну музику П.І. Чайковського з’явилася Снігуронька. І всіх запросила до танцю. (Виконання, кружляння…).
-
Який це танець? (Вальс).
-
Після танцю гості свята стали демонструвати свої вміння. Першими поспішили привітатися колядники й щедрівники, які побажали господині свята та всім присутнім здоров’я та добробуту.
(Виконання «Ой сивая та і зозуленька», «Я маленький хлопчик»).
-
Потім прилетіли маленькі сніжиночки і подарували присутнім гарний настрій.
(Виконання «Сніжинки»).
-
Придворні музиканти заграли чудову мелодію, а юні художники влаштували показ своїх робіт.(Демонстрація малюнків…)
-
На жаль, свято не може тривати вічно, наш бал закінчується. Снігуроньці ви дуже сподобалися і вона дарує вам запрошення на довгоочікуване зимове свято. Що ж це за свято, на яке ви з великим нетерпінням чекаєте? (Новорічне свято).
-
Правильно.
(Вручення запрошень)
-
На цій радісній ноті і закінчується наш урок.
У. ПІДСУМОК УРОКУ
-
Чи сподобалось вам свято?
-
А що найбільше вам запам’яталось?
-
Отже, сьогодні на уроці у нас звучало багато чудової музики, яка допомогла нам радіти, співпереживати, танцювати. Музика може виражати різні почуття і настрої, зображувати навколишній світ.
-
Хай музика звучить навкруг.
Дарує радість кожен звук,
Хай музика звучить усюди,
Вона потрібна дуже людям.
-
Давайте ми ще раз подивимося один на одного і подякуємо один одному за гарну співпрацю.
-
На згадку про цей урок хай вам залишиться ось ця весела усмішка і гарний настрій.
(Вручення сніжинок)
-
До зустрічі на Новорічному святі.