Закріплення звукового значення букви «ша». Скоромовка. Мовно-логічні вправи. Опрацювання тексту «Друзі пізнаються в біді»
Урок складено згідно підручника Українська мова. Буквар: підручник для 1 класу закладів загальної середньої освіти У 2 ч. Ч. 2 /Н.М. Кравцова, О.Д. Придаток - Тернопіль: Підручники і посібники 2018
Тема: Закріплення звукового значення букви «ша». Скоромовка. Мовно-логічні вправи. Опрацювання тексту «Друзі пізнаються в біді»
Мета: продовжити роботу над засвоєнням літературної вимови звука [ш]; розвивати вміння читати; навчати висловлювати своє ставлення до прочитаного;
Засоби навчання: сюжетні малюнки:снігур, шишкар, ромашка, волошка, шипшина, Підручник : Н.М. Кравцова, О.Д. Придаток « Українська мова Буквар» Ч. 2.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
2.Повторення вивченого
Відгадування загадок
Блакитні оченята із жита виглядають.
Хоч квіточки ці люблять,
Та з поля виганяють. (Волошки)
Наче сонце серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку …(Ромашка)
Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає?
Восени ягоди збирай —
Взимку буде добрий чай. (Шипшина)
- Що об’єднує слова – відгадки?
(Це рослини, вони належать до живої природи. Вони мають лікувальні властивості…А, з точки зору уроку читання, їх об’єднує присутність буки ш, з якою ми познайомились на попередньому уроці)
- Який звук позначають буквою «ша» на письмі?
- Який цей звук, голосний чи приголосний?
- Як називається місце, де ми навчаємося читати, писати, малювати, спілкуватися?
- Як називався текст, який ми читали вчора?
- Про що там розповідалося?
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності.
2. Оголошення теми уроку.
— Сьогодні на уроці ми закріпимо навички читання літери «ша».
3. Робота за підручником (с. 6-7).
Скоромовка с.6.
- Про яку пташку йде мова в скоромовці?
- Що робив шишкарик?
- Чи здогадалися ви, чому пташку назвали шишкарем?
- Скільки разів зустрічається звук [ш] у скоромовці?
Гра «Відшукай слова»
Ольшипшинаовкромашкадтволошкаумал
- Наші знайомі: шипшина, ромашка, волошка. Сьогодні вони супроводжують нас весь урок.
Робота з текстом «Друзі пізнаються в біді»
Стратегія «Кероване читання з передбаченням».
- Прочитайте назву тексту. Як ви думаєте, про що тут йтиме мова?
- Послухайте початок тексту. Хто головні герої тексту?
Текст розподіляється на частини. Учні читають частинами.
* Перевірка сприйняття
- Якою була Шипшина?
- З ким вона товаришувала?
- З ким товаришували Волошка і Ромашка?
- Чому одного разу вітер прилетів сумний?
- Як друзі допомогли хворим звірятам?
- Що зробили звірята?
- Чому текст має таку назву?
Визначення жанру тексту
- Чи можуть, насправді, розмовляти рослини людською мовою? Товаришувати між собою? Ходити в гості до тварин? Спілкуватися з Вітром?
- Отже це вигадана історія, тут відбуваються події, яких не може бути в реальному житті. Тож такий текст називають казкою. Ви ж знаєте казочки?. Ми в Букварику вже з вами читали (Колосок, Ріпку, Лисичка та Журавель…)
Робота з ілюстрацією
- Якими зображено головних героїв?
- Який фрагмент казки зображено?
- Який настрій у головних героїв?
Міжпредметний зв'язок
- До якої групи рослин належить шипшина? (Листяні, квіткові, кущ)
- Чи можна ромашку і волошку віднести до цієї групи?
- Чи можна ромашку і волошку об’єднати в одну групу?
- До якої природи належить вітер?
ІІІ. Заключна частина.
- Яку букву сьогодні повторювали?
- Яку казочку читали?
- Що повчального у цій казочці?
Рефлексійна вправа «Ромашка».
Перед кожним учнем на парті — кружечок з білого паперу, заготовка для квіточки ромашки.
- Дітки, чого не вистачає, щоб вийшла квіточка – ромашка? Пелюсток? Серединки? Домалюйте ці деталі, а ще намалюйте квіточці ротик, піднесіть угору і покажіть : усмішка — подобається урок; куточки ротика вниз — не сподобався урок; пряма лінія — не визначився.