Мета уроку: перевірити знання про невербальні засоби спілкування; розширити уявлення учнів про значення у житті людини міміки та жестів; учити виражати емоції за допомогою міміки та жестів, проявляти гнучкість у спілкуванні один з одним; розвивати слухову увагу, пам′ять, логічне мислення, творчі здібності; виробляти власний стиль спілкування з людьми; сприяти виникненню довірливих стосунків; виховувати культуру поведінки та культуру спілкування.
Тема: « Жести, рухи, міміка як засоби спілкування»
Мета: перевірити знання про невербальні засоби спілкування; розширити уявлення учнів про значення у житті людини міміки та жестів; учити виражати емоції за допомогою міміки та жестів, проявляти гнучкість у спілкуванні один з одним; розвивати слухову увагу, пам′ять, логічне мислення, творчі здібності; виробляти власний стиль спілкування з людьми; сприяти виникненню довірливих стосунків; виховувати культуру поведінки та культуру спілкування.
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь та навичок.
Обладнання: маски до казки «Курочка Ряба», м’ячі, пазли-смайлики,ігри.
Словникова робота: пантоміма, емоції, міміка, жести.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап.
1. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
До світу емоцій ми зробимо крок.
А з творчістю ми зустрічались не раз,
І знову вона завітає до нас.
2. Емоційне налаштування.
Щось похмурим стало небо
І сумне віконечко.
Треба нам попрацювати
Й засвітити сонечко.
3. Нервово – психологічна підготовка.
- Ми засвітимо у нашому класі маленькі сонечка. Це ваші посмішки. І всім навколо одразу стане веселіше й тепліше. Посміхніться одне одному. Тепер ми готові до роботи.
II. Основний етап
1. Актуалізація опорних знань.
- Зміна виразу обличчя, за якою можна зрозуміти настрій людини – це …(міміка)
- Рухи частин тіла людини, які допомагають без слів передавати інформацію –
це …( жести).
2. Інтерактивна вправа «Крісло автора».
- Загадайте емоцію, покажіть її у «Кріслі автора», а ми спробуємо вгадати.
3. Робота над темою уроку.
4. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
5. Гра «Ти – мені, я – тобі».
- Покажіть, як ви:
* смакуєте улюблену страву;
* мама насварила вас за щось;
* ви побачили свого друга;
* ви доторкнулись до колючого їжачка.
- Ви не вимовили жодного слова, але стало зрозуміло, що ви відчували задоволення, провину, радість, переляк.
- А тепер відгадайте, що я вам хочу сказати. Виконуйте за моїми вказівками:
* підведіться;
* йдіть до дошки;
* зупиніться;
* сядьте.
- За допомогою чого наші відчуття стали зрозумілими?
- Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися використовувати вираз обличчя та рухи для підсилення думки, яку висловлюємо.
Мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
- Діти, а чи пам′ ятаєте ви, які найперші казочки вам читали матусі або бабусі?
-Якими словами починаються казки?
Казкова мініатюра «Курочка Ряба»
Пантоміма – презентація казки.
Старшокласники за допомогою жестів, міміки, рухів показують казку «Курочка Ряба».
Аналіз побаченого.
- Чи здогадались ви яка це казка?
- Що допомогло здогадатись?
- Пригадаємо,які емоції у казці були у діда? А які рухи-жести він використовував?
- Які емоції ви бачили на обличчі баби?
- Як поводилась курочка Ряба?
6.Розвиток комунікативно – творчих здібностей
Фізкультхвилинка «Мімічне коло».
Діти утворюють коло.
-Діти, зараз ви актори, які будуть передавати по колу м′яч і показувати мімікою і жестами те, що я загадую.
- Тож передайте один одному м′яч, вважаючи, що це:
*важкий камінь;
*ваза зі скла;
*брудний черевик;
*повна склянка води.
- А тепер м′ячик покладіть і уявіть, що ви:
*вітер;
*мавпочка;
*модель.
- А тепер всі посміхніться і за парти поверніться.
- Ви гарні актори! А показали ви пантоміму.
Відтворення казки «Додай словечко».
Вчитель читає початок речення, а діти додають останні слова.
Жили-були … і …. Була у них …. Знесла курочка …. Дід бив-бив - ….
Баба била-била - …. Бігла …, хвостиком махнула, яєчко впало і ….
Дід …, баба …, а курочка …:
-Не плач, …! Не плач, …! Я знесу вам яєчко не просте, а ….
7.Застосування знань у практичній діяльності
Інсценізація казки.
Робота в групах.
Діти одягають маски. Вчитель розповідає казку, а діти показують пантоміму.
III. Заключний етап
Підсумок уроку.
1. Творча робота у парах.
Діти складають пазл – смайлик і називають слово, яке відображає цю емоцію.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці
я: мені:
навчився… було цікаво…
зрозумів…
тепер знаю, що… було важко…
3.Рефлексія.
-У кожного з вас на партах смайлики настрою. Візьміть той, з яким настроєм
ви підете з уроку. Я бачу, що настрій у вас гарний, значить урок був цікавий.
1