Конспект уроку з природознавства для 3 класу на тему: "Свійські тварини. Походження свійських тварин від диких"

Про матеріал

Мета уроку: учень/учениця має уявлення про історію одомашнення і походження свійських тварин від диких; зможе встановити причинно-наслідкові зв'язки походження свійських тварин, наводити приклади походження свійських тварин; розуміє значення свійських тварин для людини; застосовує знання про тваринний світ для розв'язання конкретних житттєвих ситуацій

Перегляд файлу

Конспект уроку природознавства  у 3 класі

Тема. Свійські тварини. Походження свійських тварин від диких

Мета уроку: учень/учениця має уявлення про історію одомашнення і походження свійських тварин від диких; зможе встановти причинно-наслідкові зв’язки походження свійських тварин, наводити приклади походження свійських тварин; розуміє значення свійських тварин для людини; застосовує знання про тваринний світ для розв’язання конкретних житттєвих ситуацій

Обладнання: підручник,  картки з назвами тварин, із зображенням тварин, завдання для самостійної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання

- Щоб успішно пройшли наші нові дослідження, треба пригадати раніше здобуті знання.

      1.1 Фронтальна перевірка «Мозковий штурм»

-На які груди розподіляють тварин за способом живлення? Наведіть приклади.

-Що називають ланцюгом живлення? Наведіть приклади кількох ланцюгів живлення.

- Які ланки входять до ланцюга живлення?

- Поміркуйте, чому першою ланкою в ланцюзі живлений є рослина.

 -Як звірі піклуються про своє потомство?

 - Розповідь про спостереження за звіром?

     1.2 Складання ланцюгів живлення

Сокіл, ягода, гусениця, горобець.

Кішка, капуста, гусениця, синичка.

     1.3  Гра «Пастухи і мисливці» ‘

Учні 1-го варіанта — «пастухи», 2-го варiанта — «мисливці». Учитель називає тварин. Якщо тварина свійська, то в долоні плещуть «пастухи»,а дика — «мисливці».

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  • Сьогодні на уроцi ви дізнаєтеся ще більше про свійських твaрин.

  1. Вивчення нового матеріалу

      2. Робота за підручником (с 118-120)

— Пригадайте, яких тварин називають свійськими.

— Запам’ятайте! Свійськими називають тварин, які живуть в умовах господарства або вдома, приносять користь людям i потребують піклування.

Тисячi років тому люди почали спочатку приручaти диких тварин і нарешті одомашнили багатьох, але свійськими стали лише ті, які приносили економічну вигоду.

Приручення — призвичaювання диких твaрин до утримання в неволі

в умовах господарства впродовж одного покоління.

Одомaшнення — це розведення приручених тварин із господарською метою впродовж багатьох поколінь.

3. Розповiдь вчителя

Колись, багато тисяч років тому, всі тварини були дикими. Про те, як почалося одомашнення тварин мало відомо. Вважається, що люди кам’яного вiку приручили майже всіх свійських тварин. Люди приручили твaрин і зробили їх своїми помічниками і друзями. Їх не так бaгато. Посудіть самі. На землі проживає близько 1, 5 млн. видів тварин, а люди приручили лише декілька десятків.

Давно відмічено, що одомашненим тваринам властиві певні зміни, незалежно від того чи це кінь, чи собака, чи свиня. Так, зокрема для більшості одомашнених тваринам притаманно те, що: 

  • тіло стає менш масивним, відбувається зміна розподілу жирової тканини, зменшення м’язової маси (окрім спеціальних порід);
  • зменшення різниці між самцями і самками, зменшення домінуючої ролі самця; в дорослої особини проявляються ознаки «дитячості»: схильність до послуху, грайливість, підвищена здатність до навчання;

зростає різноманіття в забарвленні

— Розгляньте малюнок 93. Які сучасні породи собак людина вивела від вовків?

— Розгляньте малюнок 94 і 95.Предком яких свійських тварин є дикий буланий кіт? А дикий бик тур?

  • Хто є предками свійських свиней і свійських гусей?

Висновки (стор. 121)   

- Свійські тварини живуть у господарствах або вдома і приносять користь людям.

- Свійські тварини відрізняються від диких меншою пристосовуваністю до навколишнього середовища.

- Свійські тварини не можуть жити без допомоги людини.

Фізкультхвилинка

ІV. Узагальнення й систематизація знань

1. Гра – переплутанка «Професії»   (в парах) 

— Свійських тварин розводять не лише вдома. Існують господарства, де їх утримують у значній кількості. Як же називаються професії людей, які працюють біля тварин?

  • Пташник        люди, які пасуть худобу на пасовищах
  • Доярка            люди, які доглядають за бджолами
  • Телятник        люди, які дресерують собак
  • Бджоляр         люди, які збирають молоко
  • Пастух            люди, які працюють на птахофабриках
  • Кінолог           люди, які вирощують дитинчат корів

— Як одним словом можна назвати людей, які вирощують свійських тварин? (Тваринники)

— Який лікар їм допомагає? (Ветеринар)

2.  Літературні дослідження. Робота над  прислів’ями

- У різних літературних жанрах розповідається про тварин . Пригадайте, які твори про тварин ми читали? (кaзки, оповiдання, вірші, легенди, загадки, скоромовки). Які ви пам’ятаєте?

- Поясніть прислів’я.

Корова у дворі — їжа на столі.

 Корова сама молока в дійницю не наллє.

 Любиш поганяти — люби й коня годувати.

3. Цікаве про тварин (резерв)

  • Вченi довели, що собаки бачать у кольорі, хоча їхній зір і не настільки яскравий як у людини.
  • Коти можуть видaвати близько 100 різних звуків. Для порівняння - собаки лише близько 10.
  • Якщо кішка біля Вас, і її хвіст тремтить - це найбільше відчуття любові, яке вона може виразити. 
  • Кішка за своє життя може мати більше 100 кошенят.
  • У висоту кролик може стрибнути аж на 1 метр.
  • Зуби кролика ніколи не перестають рости. Вони стираються, коли він гризе їжу.
  • Зір кроликів охоплює 360 градусів, вони бачать все спереду і ззаду.

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія

1. Гра «Продовж твердження»

- Тварини бувають...

- Усі свійські тварини пішли від...

- Свійські тварини відрізняються від диких тим, що...

- Людина приручила тварин для того, щоб мати...

- У тваринництві працюють...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати і відповідати на питання ст. 118–120.

doc
Додано
25 липня 2018
Переглядів
5545
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку