5 клас
Урок 24
Планети. Сонячна система. Відмінності між планетами.
Міжзоряний простір.
Мета уроку:
навчальна:
розвивальна:
виховна:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання і матеріали: фотографії планет Сонячної системи, підручник, комп’ютер.
Очікувані результати:
Епіграф до уроку:
Небо, зорі, комети, планети…
Вони твої, хоч і далекі…
/Галілео Галілей./
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день дорогі дітки. Щоб урок наш був гарним , цікавим ,
змістовним для цього потрібно мати гарний настрій . Тож давайте покращимо його і подаруємо один одному щиру посмішку. Поверніться один до одного і посміхніться.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Прийом «Інтелектуальна розминка»
ІV. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати вивчати розділ Всесвіт. Але урок наш буде незвичайний, тому що на цьому уроці я хочу запросити вас у цікаву, пізнавальну, та незвичайну космічну подорож.
Час летить, спішить невпинно
Надійшла для нас година
Полетіти до планет,
І назустріч до комет
Починаєм мандрувати
І знання всі здобувати.
Сьогодні об’єктами нашої подорожі будуть планети Сонячної системи. Подорожуючи, ми з’ясуємо їх подібності чи відмінності, розкриємо деякі їх таємниці.
В усі віки усі народи обожнювали Сонце і поклонялися йому. Наші предки слов’яни поклонялися богові Сонця, називали його Даждьбог, або Ярило. Численні вірування, обряди, традиції, що й досі збереглися у різних народів, пов’язані з давніми уявленнями про Сонце. Промовляючи назву нашої країни ми теж згадуємо Сонце, тому, що слово «Україна» означає породжені Сонцем. На прапорах багатьох сучасних країн зображено Сонце.
Сьогодні ми поговоримо про Сонце та його значення для життя, про будову Сонячної системи, рух планет навколо Сонця. З’ясуємо, чому воно світить і гріє? Чи далеко ми від Сонця? З чого складається Сонячна система? Скільки планет входить до неї? Що таке планета та планетні системи? Планети земної групи? Планети – гіганти?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Ви не раз чули слово «Всесвіт».
Всесвіт – це весь безмежний простір і все те, що його заповнює: небесні тіла.
У Всесвіті наш дім – Земля, одна із планет Сонячної системи. Сонячну систему утворюють Сонце, планети, їх супутники, астероїди (малі планети), комети, метеорні потоки, метеорні тіла, міжпланетний газ. Ця система входить до складу величезної зоряної системи - Галактики і рухається навколо її центра за еліптичною орбітою зі швидкістю 250 км/с, здійснюючи повний оберт за 200...250 млн. років. Вважається, що вся Сонячна система виникла 4,5 млрд. років тому з газопилової області. Планети можна поділити на дві групи: планети земної групи і планети-гіганти.
До першої (групи планет земного типу) належать 4 планети – Меркурій, Венера, Земля, Марс.
Пояс астероїдів відмежовує їх від 4 гігантських зовнішніх газових планет (Юпітера, Сатурна, Урану і Нептуна). Плутон не належить до жодної з цих груп. Він знаходиться за межами орбіти Нептуна у великій області, де розсіяні малі холодні світи, до яких, крім Плутона, входять і льодяні комети.
Усі планети рухаються навколо Сонця по лініях, які називаються орбітами.
Час, протягом якого планета здійснює повний оберт навколо Сонця, називають роком.
Планети ще обертаються навколо власної осі.
Час одного повного оберту – доба.
На Землі рік триває 365,25 діб. Зверніть увагу, що земний рік-це число діб. Тому, за 4 роки «набігає» ще 1 доба. На календарі кожного четвертого року з'являється 29 лютого рік тривалістю 366 діб-високосний. Тривалість року на планетах залежить від їхньої відстані до Сонця. Він довший, чим далі від Сонця розташована планета.
Усі планети обертаються навколо Сонця в одному напрямку по орбітах, близьких до колових, але з різними швидкостями. Різною є і тривалість доби на планетах. Згідно рішення Міжнародного астрономічного союзу (МАС) від 24.08.2006, зменшено кількість планет до 8 (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун); також створено клас карликових планет, до яких було віднесено 3 космічні об’єкти - Церера, Плутон, Еріда.
Планета - це велике небесне тіло, що обертається навколо Сонця, не випромінює власного світла. Може бути кам’яним, металевим, рідким газовим чи поєднувати все разом.
На відміну від зір, вони не випромінюють світло і тепло.
Меркурій по першій доріжці іде,
по другій – красуню Венеру веде,
а рідна Земля ось по третій біжить,
а Марс по четвертій за ними спішить.
Юпітер за Марсом на п'ятій орбіті,
Сатурн аж на шостій, в кільце він одітий.
По сьомій орбіті Уран ось біжить,
Нептун за Ураном по восьмій летить.
Найдалі від Сонця Плутон пробігає –
там довга зима, там усе замерзає.
Значення Сонця.
Сонце – джерело світла і тепла на Землі. Саме завдяки Сонцю існують рослинний і тваринний світи, завдяки Сонцю відбувається кругообіг води в природі. Повітрям без кисню живі істоти дихати не можуть . Виробляти кисень можуть тільки рослини. Але рослини це можуть робити на світлі, лише вдень. Отже, якби не Сонце, то рослини, прозвані зеленими легенями планети, перестали б збагачувати атмосферу киснем. Зрештою, якби не Сонце, то Землю враз би скував жахливий космічний холод. Багато залежить від цієї денної зірки: і вітри, і погода, й існування морських течій. Чому я назвала Сонце зіркою? Тому що Сонце це і є зоря, яка знаходиться найближче до нас, від усіх зірок, яких в нашій Галактиці налічується понад 150 мільярдів. Так само, як і всі інші зорі, воно є велетенською розжареною, газовою кулею. Діаметр Сонця – 1 390 600 км . Температура на поверхні Сонця близько 6000 С. Звичайно при такій температурі, всі речовини з яких складається Сонце перебувають в газоподібному стані.
Меркурій обертається навколо Сонця по сильно витягнутій еліптичній орбіті. Період обертання навколо Сонця (меркуріанський рік) складає 87,97 земної доби. Тривалість сонячної доби на Меркурії дорівнює 176 земним добам. Середня швидкість руху Меркурія по орбіті навколо Сонця - 47,89 км/с. Обертання Меркурія навколо Сонця і його власне обертання призводять до того, що тривалість сонячної доби на планеті дорівнює трьом зоряним меркуріанським добам або двом меркуріанським рокам і складає біля 175,92 земної доби. Маса Меркурія приблизно в 18 разів менше від маси Землі. Як найближча до Сонця планета, Меркурій одержує від центрального світила значно більшу енергію, ніж, наприклад, Земля (у середньому в 10 разів).
Супутників не має. На Меркурії нема атмосфери і води. На сонячному боці – дуже гаряче, а на протилежному – холодно. Планета отримала свою назву в честь римського бога торгівлі – Меркурія.
Венера - внутрішня планета, і на земному небі не віддаляється від Сонця далі 48°. Венера — третій за яскравістю об’єкт на небі; її блиск поступається лише блиску Сонця та Місяця. Належить до планет, відомих людству з найдавніших часів. Про те, що у Венери є атмосфера, стало відомо у 1761 p., відкриття належало М.В.Ломоносову, який спостерігав проходження планети перед диском Сонця.
Венера обертається в зворотному напрямку — зі сходу на захід, а не з заходу на схід, як Земля і більшість інших планет. Зоряна доба триває близько 243 земних діб.
Найспекотніша, найяскравіша планета. Не має супутників.
Цікаво знати! Для людського ока Венера є добре помітною навіть без телескопа, особливо через годину після заходу Сонця, і за годину до його сходу. Близько 90 % поверхні покрито лавою, що перебуває в застиглому стані. Венера схожа на Землю, за розмірами вона майже така сама. Вона оточена товстим шаром хмар, але її атмосфера складається з вуглекислого газу і сірчаної кислоти. Під хмарами стоїть сильна спека. Планета отримала свою назву в честь богині краси – Венери.
Земля - це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства. Земля обертається навколо зірки по еліптичній орбіті (дуже близької до кругової) із середньою швидкістю 29765 м/с на середній відстані 149.6 млн. км за період рівний 365.24 доби. Земля має природний супутник — Місяць.
Обертання навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі, а нахил осі і обертання навколо Сонця — зміну пір року. Земля має магнітне і тісно зв'язане з ним електричне поля. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму й існування атмосфери. За сучасними уявленнями Земля утворилася приблизно 4.7 млрд. років тому з розсіяної газової речовини.
Поверхня Землі на 2/3 складається з води, решта це континенти. Тільки на Землі присутня атмосфера, в якій може дихати людина і всі живі організми. Якби у нашої планети не було Місяця, день на Землі тривав би не більше 6 годин. Назва Земля походить від первісного кореня, який несе в собі значення «низький».
До суходолу відносять материки: Євразія, Африка, Пн. Америка, Пд. Америка, Австралія, Антарктида. За формою наша планета є трохи сплющеною біля полюсів кулею. Сплющення невелике, тому на моделях земної кулі (глобусах) її зображають кулястою. Вона обертається навколо своєї земної осі за 24 години (одну добу) із заходу на схід. В цей період на одній стороні планети день, на другій ніч. Земна вісь з’єднує дві протилежні точки, які називаються полюсами, Їх два – північний і південний. Вона нахилена під кутом 66,5º. Завдяки цьому півкулі освітлюються нерівномірно. З цим пов’язана зміна пір року. Посередині між полюсами знаходиться екватор, який розділяє планету на дві півкулі – Північну та Південну. Середня відстань від Землі до Сонця становить 150 млн. км. Це число називають астрономічною одиницею. Навколо Сонця рухається зі швидкістю 30 км/с. Повний оберт робить за 365 днів 6 год. Підрахувати роки з такою кількістю неповних діб незручно, тому календарним роком вважають рік, який має 365 діб, а з годин, що залишились через 4 роки додають до лютого місяця ще одну добу. Такий рік називають високосним, у ньому 366 діб.
Супутник Землі - Місяць.
Місяць - це природний супутник Землі. За своєю будовою Місяць схожий на невелику (в чотири рази меншу за Землю) планету - він кам’яний. Середня відстань від Землі до Місяця - 384 тис. км. Навколо нашої планети Місяць здійснює оберт за 28 діб, або за один місяць. Місяць єдине небесне тіло, крім Землі, на якому побували люди. Залежно від положення Землі, Місяця і Сонця наш супутник набуває різного вигляду, тобто перебуває в різних фазах, яких у нього є чотири: повний місяць, молодий місяць, перша чверть, остання чверть. Якщо Місяць має форму літери «С» то він старіє, або нагадує літеру "Р" , якщо в уяві домалювати зліва рисочку, то він росте. На Місяці є високі гори, великі рівнини. Повітря і води там немає. Крім яскравого Сонця вдень, вночі Місяць освітлює Земля, яка відбиває сонячне світло.
Сонячні затемнення відбуваються тоді, коли збігаються в просторі на одній лінії Земля, Місяць і Сонце. Тоді Місяць хоч і значно менший від Сонця, але набагато ближчий закриває його від нас.
Місячні затемнення відбуваються тоді коли тінь землі повністю закриває Місяць від Сонця
Марс - планета земного типу з розрідженою атмосферою. На Марсі є метеоритні кратери як на Місяці, вулкани, долини та пустелі, подібні до земних. Тут розташована гора Олімп, найвища відома гора в Сонячній Системі та Долина Маринера, найбільший каньйон. Рік на Марсі триває 687 днів, що майже вдвічі більше ніж земний. Марс обертається навколо своєї осі кожні 24 години 37 хвилин, що лише трохи довше ніж на Землі. На Марсі також спостерігається зміна пір року, тривалість яких майже вдвічі більша. Марс — невелика планета, більша ніж Плутон і Меркурій, але трохи більша, ніж половина розміру Землі. Через криваво-червоний колір його іноді називають Червоною планетою. Марс довго асоціювали з війною і кровопролиттям, і тому його назвали на честь римського бога війни. У планети є два супутники, Фобос (гр. «Страх») і Деймос («Жах»), які були названі на честь двох синів Ареса і Афродіти (римські копії Марс і Венера відповідно).
Марс – пустельна рівнина з численними скелями, вулканами, поверхня вкрита дрібним піском. На Марсі є пори року. Поверхність планети складається з великої кількості заліза, яке окислюються і дає червоний колір. Марс менший за Землю.
Цікаво знати! На Марсі розташована найвища в Сонячній системі гора «Олімп» (22,5 км). Подорож із Землі на Марс і назад займе близько 16 місяців. Через низький тиск на Марсі людина не може вижити без спеціального спорядження. Марса назвали в честь римського бога війни – за свій червоний колір, що нагадує колір крові.
Юпітер - п’ята і найбільша планета Сонячної системи, більш ніж у два рази важча, ніж всі інші планети разом узяті і майже в 318 разів важча за Землю. Уся видима поверхня Юпітера - щільні хмари, розташовані на висоті близько 1000 км над «поверхнею», де газоподібний стан змінюється на рідкий і утворює численні шари жовто-коричневих, червоних і блакитнуватих відтінків. На відміну від кілець Сатурна, кільця Юпітера темні і, імовірно, складаються з дуже невеликих твердих часток метеорної природи.
Склад Юпітера робить його схожим на склад Сонця. Юпітер – самосвітне небесне тіло.
Цікаво знати! Юпітер щороку зменшується приблизно на 2 см. Планета знаменита своєю червоною плямою. Це гігантський ураган у південній частині планети (розміри 15 на 30 тис. км). Планета має 16 супутників. Планету назвали в честь найголовнішого римського бога – Юпітера.
Сатурн - шоста за віддаленістю від Сонця і друга за розмірами планета Сонячної системи.
Сатурн є величезною кулею, що швидко обертається навколо своєї осі (з періодом — 10,23 години), складається переважно з рідкого водню і гелію, має товстий шар атмосфери. Сатурн обертається навколо Сонця за 29,46 років на середній відстані 1427 млн км. Візитною карткою Сатурна є його знамениті кільця, що оперізують планету навколо екватора і складаються з безлічі крижаних часток з розмірами від часток міліметра до декількох метрів. Маса у 95 разів більша за масу Землі, магнітне поле потужніше в тисячу разів. Вважається, що Сатурн має невелике ядро з силікатів і заліза, покрите льодом і глибоким шаром рідкого водню. У нього відомо більше 50 природних супутників, найбільший з яких — Титан.
Сатурн, так само, як і Юпітер, випромінює свою енергію. Сатурн має вигляд яскравої зірки. Навколо планети обертаються дивовижні кільця, які складаються з льоду і камінців. Крім них, навколо Сатурна обертаються 19 супутників.
Цікаво знати! Сатурн не має твердої поверхні. Складається в основному з водню та гелію. На Сатурні неодноразово спостерігалися хмари дивної шестикутної форми. Планету назвали в честь римського бога землеробства.
Уран - сьома від Сонця велика планета Сонячної системи, належить до планет-гігантів. Уран рухається навколо Сонця по еліптичній орбіті. Один оберт навколо Сонця Уран здійснює за 84,01 земного року. Період власного обертання Урана складає приблизно17 годин. Уран, сьома планета Сонячної системи, має 27 супутників. Протягом багатьох сторічь астрономи Землі знали тільки п’ять «блукаючих зірок» — планет. 1781 був ознаменований відкриттям ще однієї планети, названої Ураном. Це відбулося, коли англійський астроном Вільям Гершель приступив до реалізації грандіозної програми: упорядкуванню повного систематичного огляду зоряного неба.
Це єдина планета, що обертається, ніби лежачи на боці. Крім того, в нього є 11 вузьких кілець. Сам Уран зеленкуватого кольору. Складається з маленького кам’яного ядра і газів, які заморожені. Планета отримала свою назву в честь грецького бога неба.
Нептун - восьма за віддаллю від Сонця і четверта за розміром планета Сонячної системи, що належить до планет-гігантів. Її орбіта перетинається з орбітою Плутона в деяких місцях. Також орбіту Нептуна перетинає комета Галілея. Світло від Сонця доходить до Нептуна трохи більше, ніж за 4 години. Тривалість року, тобто час одного повного оберту навколо Сонця — 164,8 земних років. Нептун також має кільця — два широких і два вузьких. У Нептуна є 8 відомих супутників: 4 маленьких, 3 середніх і 1 великий.
Має 5 дуже темних кілець. Але на вигляд – це одна з найдивовижніших планет, бо вона незвичайного блакитно-синього кольору, який нагадує блиск води. Температура на поверхні Нептуна – мінус 200 градусів. Головні супутники – Тритон і Нереїда. Цікаво знати! Це єдина планета, що була відкрита завдяки математичним розрахункам, а не завдяки телескопу. На Нептуні дмуть найсильніші в Сонячній системі вітри (швидкість досягає 2100 км/год.). Планета носить ім’я римського бога морів.
Астероїди, комети, метеори, метеорити.
Крім великих планет, навколо Сонця рухається безліч небесних тіл, які мають невеликі розміри. Це астероїди, комети, метеори, метеорити.
Астероїди - тверді небесні тіла, що утворилися внаслідок вибуху планети й рухаються у Сонячній системі між Марсом та Юпітером, у вигляді уявного поясу, який відмежовує планети земної групи (Меркурій, Венера, Земля, Марс тобто внутрішні), від планет - гігантів газової групи (Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун зовнішні).
Комети - небесні тіла , які складаються з великих нагромаджень льоду та замерзлого пилу.
Вони також рухаються навколо Сонця, і з наближенням до нього лід починає танути, внаслідок чого утворюються так звані хвости. Найвідомішою є комета Галлея, названа на честь англійського вченого Едмунда Галлея, який дійшов висновку що вона обертається навколо Сонця за 76 років. Останній раз комету спостерігали у 1986 році. Наступного разу її можна побачити у 2061 році.
Метеори - тверді тіла космічного походження, які потрапляючи в атмосферу, утворюють короткочасні спалахи.
Метеорити - це метеорні тіла, які не спалахують в атмосфері, а досягають поверхні Землі.
Метеори - тверді тіла космічного походження, які потрапляючи в атмосферу, утворюють короткочасні спалахи. Ці тверді тіла небесного походження, падають на поверхню Землі з космосу. Більшість знайдених метеоритів мають вагу від декількох грамів до декількох кілограмів.
V. Закріплення і узагальнення знань
Вікторина «Планети»
1. На якій планеті існує життя? (Земля)
2. Яка планета підперезана ремінцем? (Сатурн)
3. Планета, яка обертається навколо Сонця «лежачи на боці». » (Уран).
4. Яка планета подорожує між Сатурном і Нептуном?(Уран)
5. Планета, яка отримала ім’я бога війни? (Марс)
6. Найшвидша з-поміж планет. (Меркурій)
7. Найяскравіше світло нічного неба. (Венера)
8. Які небесні тіла називають планетами? (Найбільші небесні тіла, що
обертаються навколо Сонця)
9. Скільки планет утворюють Сонячну систему? (8планет: Меркурій, Венера,
Земля, Марс, Юпітер,Сатурн, Уран, Нептун)
10. Планета, яка має найпотужнішу систему кілець. (Сатурн).
11. У які групи можна об’єднати всі планети?( Планети земної групи та планети
гіганти)
12. До якої групи належить Плутон? (до малих планет, карликів)
13. Найменша планета. (Меркурій).
14. Найбільша планета. (Юпітер)
15. Перша планета від Сонця. (Меркурій)
16. Остання планета від Сонця. (Нептун)
17. Планета, на якій, як і на Землі відбувається зміна пір року. (Марс).
18. Найспекотніша планета...(Венера).
19. Найяскравіша планета…(Венера).
20. Червона планета… (Марс).
21. Найхолодніша планета…(Нептун)
22. Планети, які не мають супутників…(Меркурій і Венера).
23. Планета, яка має один супутник …(Земля ).
24. Планети, які рухаються у зворотному напрямку…(Венера, Уран, Нептун).
Прийом «Кросворд»
|
|
|
К |
|
|
|
|
||||
|
|
О |
|
|
|
||||||
|
С |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
М |
|
|
|
|||||
|
|
|
|
О |
|
|
|
|
|
|
|
|
С |
|
|
|
|
||||||
Слово, що утворилося по вертикалі? (Космос)
м |
е |
р |
К |
у |
р |
і |
й |
||||
|
ф |
О |
б |
о |
с |
||||||
а |
С |
т |
е |
р |
о |
ї |
д |
|
|||
|
к |
о |
М |
е |
т |
а |
|||||
а |
с |
т |
р |
О |
н |
о |
м |
і |
я |
|
|
|
С |
о |
н |
ц |
е |
||||||
VI. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §18
2. Намалювати малюнки планет.
3. Написати твір-фантазію « Подорож на планету…»