Тема. Сезонні явища у житті птахів. Розмноження та розвиток птахів.
Мета:
навчальна:ознайомити учнів з сезонними явищами в житті птахів; розмноженням та розвитком птахів; познайомити з методами вивчення їх міграції; дати загальну характеристику кочовим і перелітним птахам та різним екологічним групам птахів;.
розвиваюча: розвивати в дітей логічне мислення, висловлювати наукову думку, за допомогою інтерактивних технологій розвивати у дітей навички спілкування, спонукати до роздумів;
виховна: виховувати любов до всього живого і бережливе ставлення до тварин; виховувати повагу один до одного, формувати екологічне мислення.
Обладнання й матеріали: підручник, зошити, фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати сезонні явища у житті птахів,презентація до уроку.
Базові поняття й терміни: птахи, розмноження, розвиток.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Міжпредметні зв’язки: література, географія, екологія.
Від того,що ми знаємо,залежить ким ми станемо.
Ж.Ростан
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Проговорювання речівки (вчитель починає, а учні продовжують .)
Лунає дзвіночок, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюєм наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно!
- Добрий день, діти!
Я пропоную вам пригадати правила роботи на уроці:
• Ми поважаємо права власні й інших.
• Ми не сміємося над чужими помилками,
• Ми маємо право на помилку, бо вчимося.
• Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.
• Ми завжди допомагаємо один одному.
• Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, якщо треба, запитуємо.
• Ми цінуємо здобутки інших.
Ми намагаємося виконати роботу якнайкраще.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Тестові завдання на одну правильну відповідь.
1.Укажіть, чим укрите тіло птахів:
а) лускою;
б) шкірою, пір’ям;
в) кістковими щитками;
г) кутикулою.
2. Вкажіть, як з’єднані хребці грудного відділу хребта у птахів:
а) рухомо;
б) нерухомо;
в) напіврухомо;
г) по різному;
3.Визначте, які відділи мозку найбільше розвинені у птахів
а) середній мозок, мозочок;
б) довгастий мозок;
в) передній мозок, мозочок;
г)середній, довгастий
4 Укажіть, який орган відсутній у птахів:
а)головний мозок
б)сечовий міхур
в) серце
г) печінка
5. Укажіть характерну рису літаючих птахів:
а) кіль з м’язами
б) хребет
в) ребра
г) куприкова залоза
6. Шлунок птахів складається з відділів:
а) двох м’язових;
б) двох залозистих;
в) м’язового і залозистого;
г) м’язового або залозистого.
Ключ: 1-б;2-в;3-в;4-б;5-а;6-в.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми продовжуємо вивчати тварин, яких можна побачити і почути скрізь: у парках, садах, лісах, на полях, біля водойм, у містах та селах. Без них ми не уявляємо свого життя. Так, звичайно - це птахи!
Птахи – це окраса природи. Кожен полюбляє милуватися ними та слухати їхні мелодійні співи.
Гра.«Так» - «Ні»
Ключ: 1-так;2-так;3-ні;4-так;5-так.
«Термінологічне лото».
ІV. Оголошення теми уроку, мети, завдання.
Відкрийте зошити та запишіть число, класна робота та тему нашого уроку: «Сезонні явища у житті птахів. Розмноження та розвиток птахів»
Протягом уроку ви навчитесь:розпізнавати осілих та виводкових птиць; ознайомитесь зі способами вивчення перельотів птиць; навчитесь виділяти сезонні явища в житті птахів.
Оцінювання буде відбуватись за допомогою карток оцінювання, підпишіть їх будь ласка (додаток 1).
V. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда за віршем М. Похилої.
Чому сумують журавлі,
Коли у вирій відлітають?
Вони сумують, бо не знають
На світі кращої землі,
Ніж та, що покидають.
А де гніздяться журавлі?
Вони гніздяться тільки вдома.
Над річкою стара солома,
Ніжніша пуху в чужині.
Тому що та солома вдома.
Отже, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці про міста гніздування,перельоти, розмноження та розвиток птахів.
Цікаві факти про птахів:
1.Людям на даний момент відомі 8600 видів пернатих, які живуть на Землі. 2.Найбільша кількість жовтків, знайдених в одному яйці - дев’ять.
3.Щоб зварити яйце страуса круто, його потрібно кип’ятити 2 години!
4.Єдиний в світі птах, у якого взагалі немає крил, це Ківі, який живе в Новій
Зеландії.
5.Температура тіла птахів на 7-8 градусів вище ніж у людини. Так як птахи не
можуть потіти, три чверті повітря, яке він вдихає птах використовує для
охолодження.
6. Пір’я птаха важать більше ніж його скелет.
V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
План уроку:
1.Сезонні явища в житті птахів:
А) підготовка до розмноження
Б) розмноження
В) виведення пташенят
Г) линяння
Д)підготовка до зимівлі
Е) зимівля
2. Перельоти птиць та способи їх вивчення.
3.Птахи виводкові та нагніздні.
1. Сезонні явища в житті птахів
Робота зі схемою.
Сезонні явища в житті птахів
розмноження
підготовка до розмноження виведення пташенят
линяння підготовка до зимівлі зимівля
VІ.Фізкультхвилинка.
Пташенята полетіли (машуть руками)
Високо у небеса (підіймають руки у гору)
Там парили, там летіли
Та й додому поспішили. (опускають руки вниз)
2. Перельоти птиць та способи їх вивчення.
Розповідь учителя
Для багатьох птахів переліт — важлива життєва функція. Здатність перелітати з місця на місце дозволяє їм у різні пори року жити в найбільш сприятливому для них кліматі.
— Чому птахи перелітають?
Очікувана відповідь учнів: Необхідність здобувати поживу, пошук місць, придатних для виведення пташенят, та втеча від природних ворогів — ось три головні причини, через які птахи здійснюють перельоти.
Розповідь учителя
Тривалість польотів птахів та відстані, які вони долають, дуже різні.
Частина птахів улітку живе в лісах або на луках, а взимку перебирається в міста, де тепліше й де значно легше здобути їжу.
Птахи, які влітку висиджують яйця на півночі, восени, коли приходить холод та зменшується кількість корму (наприклад, комах), відлітають на південь.
Навесні, коли в місцях їхньої зимівлі стає сухо й тепло, птахи знову повертаються на свої виводкові місця у північних краях.
Коли вони знаходять придатні для гніздування місця, то залишаються там на літо, розмножуються, вирощують пташенят, а восени знову летять на південь.
— Як птахи знаходять дорогу?
Повідомлення учня: «Біологічні часи птахів», «Вчені-орнітологи», «Історія виникнення птахів».
Формулювання висновку:
Причини міграцій:
• зменшення тривалості світлового дня;
• сила освітлення;
• погіршення кормової бази;
• поява снігового і льодового покривів.
— Які існують методи вивчення перельотів птахів?
Заповнення таблиці « Методи вивчення перельотів птахів».
Назва методу |
Зміст |
Значення |
Візуальне спостереження |
Безпосереднє спостереження за птахами у природі |
Установлення видового складу та чисельності перелітних птахів |
Кільцювання |
Закріплення на птахах нумерованих кілець |
Установлення шляхів перельоту, місць зимівлі |
Радіолокаційні спостереження |
Спостереження за допомогою радіолокаторів у будь-який час доби |
Вивчення перельоту птахів уночі, установлення видового складу та чисельності птахів |
Отже, основними методами вивчення перельотів птахів є візуальне спостереження,кільцювання, радіолокаційні спостереження.
Під час прогулянки лісом я знайшла лист, які написали птахи. Дозвольте Вам його зачитати.
Вчитель читає лист від пернатих звірів.
Дорогі люди, під впливом вашої діяльності кількість нас, птахів різко зменшилась. Це відбувається внаслідок полювання на нас, знищення наших місць перебування та під впливом тварин, які знищують яйця і пташенят.
Особливо важко нам у зимовий період коли холод та голод. Закликаємо Вас, оберігайте, захищайте нас, підгодовуйте, влаштовуйте для нас місця гніздування (дуплянки, синичники, шпаківні), а ми в свою чергу зіграємо важливу роль у вашому житті та в природі.
З повагою ваші птахи – діти повітря та землі.
Завдання: написання листа-відповіді птахам.
3.Самостійна робота учнів з текстом підручника за завданням: прочитати статтю «Осілі, кочові та перелітні птахи» (§44) і заповнити таблицю.
Птахи |
||
осілі |
кочові |
перелітні |
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Фронтальна бесіда
1. Назвіть причини міграції птахів.
2. Перелічіть осілих, кочових і перелітних птахів.
3. Укажіть причини перельотів.
4. Які ви знаєте методи дослідження перельотів?
5. Яких птахів у нас можна зустріти протягом року?
6. Як ви піклуєтеся про птахів узимку?
«Утвори пари».
Із поданого переліку термінів і понять скласти пари.
1 Розвиток А Зміна пір’я
2 Рульові Б Гуси, кури, лебеді
3 Розмноження В Довгі пера хвоста
4 Линяння Г Розширення стравоходу
5 Стегно, гомілка, стопа Д Горобець, дятел, ворона
6 Воло Е Відлітають на зимівлю і повертаються
7 Око Є Прямий
8 Виводкові Ж Здатне до подвійної акомодації
9 Нагніздні З Відтворення собі подібних
10 Перелітні И Скелет задньої кінцівки
Відповідь:1 — Є, 2 — В, 3 — З, 4 — А, 5 — И, 6 — Г, 7 — Ж, 8 — Б, 9 — Д, 10 — Е.
VІІІ. Підведення підсумків. Оцінювання.
Дерево наслідків (на дощці висить яскраве дерево)
Завдання підійти до дерева та зірвати листок, прочитати питання та дати відповідь (за вірну відповідь учень розташовує годівничку на дереві).
Питання на листочках:
1.Що буде з птахами, якщо їх не годувати в зимовий період?
- зменшення біорізноманіття птахів.
2. Як Ви вважаєте, що станеться з птахами, якщо значно зменшиться кількість лісів на Землі.
- приведе до відсутності домівки у птахів
3. Що станеться, якщо зникне значна частина птахів з планети.
- птахи приносять значну користь сільському та лісному господарству, поїдаючи шкідників рослин.
ІХ. Домашнє завдання:
- на наступний тиждень §47, питання 1-5,ст.231, підготувати повідомлення та інформаційні презентації «Різноманітність птахів»;
- на наступний місяць - вивчайте птахів своєї місцевості, звітуйте письмово та у вигляді презентації;
- на все життя - охороняйте птахів, підгодовуйте їх, не руйнуйте місця їх гніздування.
Хочу побажати Вам, бути такими ж співучими, цікавими, життєрадісними як птахи.
Буде пташина-
Будуть квітнути сади,
Колоситись поля,
Буде лунати пісня природи,
Буде краса на Землі.
Дякуємо всім за увагу!
Додаток №1
Картка оцінювання (П.І)___________________________ |
||
Назва роботи |
Максимальна кількість балів, яку може набрати учень/учениця |
Кількість балів за урок |
Тестування
|
1,5 |
|
«ТАК» - «НІ»
|
1,5 |
|
«Термінологічне лото».
|
1 |
|
Написання листа
|
2 |
|
Повідомлення
|
2 |
|
Робота з таблицею
|
2 |
|
«Утвори пари»
|
1 |
|
Дерево наслідків |
1 |
|
та інше |
|
|
Загальна кількість балів –
|
1