Тема. Змінювання дієслів за часами та числами.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; виробляти в учнів вміння визначати число дієслова, час дієслів, змінювати дієслова за часами та числами, вдосконалювати навички роботи з текстом; розвивати вміння користуватися розділовими знаками у реченні з однорідними членами речення; виховувати любов до природи, захоплення її красою.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Доброго дня, любі діти. Поверніться один до одного, посміхніться. Поверніться до наших гостей, подаруйте ім свою усмішку та привітайтесь.
Бажа всім нам плідно попрацювати на уроці.
І девіз нашого уроку такий:
ІІ. Мотивація навчання.
- Сьогодні ми продовжимо працювати над знайомою нам вже частиною мови.
1.Відгадайте загадку:
Знає точно, хто, що робить?
Що робитиме? Робив?
Спить дідусь. Приїде родич.
А Сашко вікно розбив.
Різні дії називає ця частина мови.
Кожен учень її знає! Що це…? (Дієслово)
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
1.Створення асоціативного куща:
Давайте ми з вами згадаємо все , що вивчили про дієслово.
ДІЄСЛОВО
Відповіді:
1. Самостійна частина мови.
2.Дія предмета.
3.Що робить? Що зробить?
4. Присудок.
5.Змінється за числами. ( однина і множина)
6. Змінюється за часами. ( минулий, теперішній і майбутній)
7. Має неозначену форму.
Учитель: Молодці! До вашої уваги: дієслово на 2 місці по вживанню у мові після іменника , тому треба якомога більше знати про цю частину мови й вміти користуватися нею в усному та писемному мовленні.
ІV. Робота над темою урока:
1.Відкрийте свої зошити, запишіть число і класна робота:
_________________
Класна робота
2. Хвилинка каліграфії:
Чи ис сл ло та ча ас і ді іє єс сл лі ів
Число та час дієслів.
- Хто вже здогадався, яка тема нашого уроку?( число та час дієслів)
- Правильно.
3.Робота з картками в парах:
У вас на партах лежать картки, прочитайте завдання.( 1 учень читає)
До дієслів в неозначеній формі доберіть та запишіть форми минулого, теперішнього та майбутнього часів.
Неозначена форма дієслова |
Минулий час |
Теперішній час |
Майбутній час |
писати |
писав |
пишу |
писатиму |
читати |
читав |
читав |
читатиму |
відповідати |
відповідав |
відповідаю |
відповідатиму |
Після завершення роботи, перевіряємо. Один учень читає, інші перевіряють.
4. Фізкультхвилинка.
Ви дуже гарно працюєте, а тепер трішки відпочинемо.
5. Робота в групах (Кожна група отримує одне речення, потім складають текст)
Весна
І група
Радісно засвітить весняне сонечко.
ІІ група
По дорогах побіжать веселі струмки.
ІІІ група
Лід на річці посиніє.
ІV група
Прилетять з вирію птахи.
V група
На деревах з` являться листочки.
Давайте перевіримо, що у вас вийшло. ( 1 учень із команди читає змінене речення ).
Запис речень на дошці ( той самий учень, який читав речення, записує його на дошці) та в зошит.
6. Робота в групах над синонімами.
- І знову ми попрацюємо в групах. Вам треба до поданих слів дібрати якомога більше синонімів. Згадаємо, що таке синоніми?
І група
Думати (мислити, міркувати, гадати).
ІІ група
Кричати (галасувати, репетувати, горланити, верещати).
ІІІ група
Перемогти (подолати, здолати, подужати, перебороти).
ІV група
Говорити (казати, розмовляти, балакати, базікати).
V група
Турбуватися (піклуватися, клопотатися, дбати)
Зачитування синонімічних рядів.
7.Творчий диктант
Накривати -…., роззутися - …, прив’язати - …, сумувати - …, брати - …, згадувати - …, відчинити - … .
V. Підсумок уроку.
Закінчуючи наш урок, хочеться зробити підсумок. Давайте ще раз згадаємо, над якою частиною мови ми працювали. І нас в цьому допоможе сенкан. ( згадати, як складати сенкан ).
Дієслово ( 1 іменник )
2. Цікаве, розумнеє ( 2 прикметника )
3. Вказує,відноситься, відповідає ( 3 дієслова )
4. Дієслово це частина мови ( речення з 4 слів)
5. Присудок ( дія) ( 1 іменник – узагальнює )
VІ. Домашнє завдання.
- Написати твір-мініатюру на тему “Прийшла весна.” Підкреслити дієслова, виділити закінчення, визначити час і число дієслів.