Конспект уроку з української літератури з використанням ігрових моментів. Тип: засвоєння нових знань. Використовуються різноманітні види кросвордів, сенкани, криптограми тощо.
Урок з української літератури в 5 класі
Загадки як вид
усної народної творчості.
Зміст і форма загадок
Підготувала: учитель Чернівецької гімназії №7
Шуліка Н.Г.
Тема. Загадки як вид усної народної творчості. Зміст і форма загадок
Мета: поглибити знання учнів про загадки, розкрити особливості відображення в них життєвих явищ; дати уявлення учням щодо великої розмаїтості народних загадок, розказати про побудову загадок та роль метафор у загадці, розвивати вміння бути кмітливим, логічно та образно мислити; виховувати любов до усної народної творчості.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, робочі зошити, виставка збірок загадок, комп’ютер, проектор, екран, тлумачний словник.
Хід уроку
Думати добре – відгадувати ще краще .
Народна мудрість
4. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
А) Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу с.140-141.
Слово вчителя: Всі ви зрозуміли, що загадки розвивають мислення. Сьогодні ми читатимемо і розгадуватимемо різні загадки, усвідомлюватимемо їх художню, естетичну та пізнавальну цінність, а допоможе нам узагальнити опрацьований на уроці матеріал метод шести капелюхів мислення де Боно, до якого ми звернемося наприкінці уроку.
Б) Завдання «Розкрий таємницю загадок», розгадавши кросворд.
Якщо ви правильно розгодуєте всі загадки , то дізнаєтеся таємне слово.
5. Лиш одну на полі мають!
По ногах не б´ють – це фол!
Називають гру... (Футбол)
6. Не гавкає , не кусає, а до хати не пускає. (Замок)
7. На літо вбирається, а на зиму одежі цурається. (Дерево)
8. Стоять коні на припоні, не їдять , не п’ють, а все товщі стають.(Кабачки)
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Отже, ми дізналися нове слово, без якого загадки не загадки.
В) Робота з підручником (словник літературознавчих термінів с. 284 ).
Ознайомлення із значенням слова «метафора».
Г)Доведіть, що в запропонованій загадці є метафора
Ґ) Фізхвилинка.
Д) Складання сенкану про загадку за поданим прикладом.
Зразок: Загадка.
Чарівна, таємнича.
Розвиває, навчає, розважає.
Хороший спосіб провести час із користю.
Секрет.
Е) Розв’яжіть лінійний кросворд, доведіть, що в загадках використовуються метафори.
Лінійний кросворд
2. Не звір, не птиця,
Ніс, мов спиця,
Сам тонкий,
А голос дзвінкий;
Хто його уб'є,
Свою кров проллє. (Комар)
3. Іде в каструлю чорне, а з каструлі – червоне. (Рак)
4. Маленьке, кругленьке, а з підлоги за хвіст не піднімеш. (Клубок)
5. По полю бродить, зерно молотить.
Жне - косить -
Хліба не просить. (Комбайн)
6. Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)
7. Без рук, без ніг, на животі повзе, ще й інших везе. (Човен)
8. Лежить свинка, в неї поколена спинка. (Наперсток)
9. З бородою, а не старий,
З рогами, а не бик,
Доять, а не корова,
Лико дере, а на личаки не бере. (Коза)
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
7 |
|
8 |
|
9 |
|
|
|
|
2 |
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(про природу і про тварин).
Є) Розшифруйте криптограму, використовуючи кодову таблицю
|
|
|
|
|
|
Н |
К |
В |
У |
|
О |
Я |
Ч |
А |
|
Т |
Ю |
І |
И |
|
С |
Е |
Щ |
Л |
Ключ: Ніс, як у свинки, та колючі щетинки.
Ж) Вправа «Навпаки» (робота в групах)
Дивлячись на малюнок , пригадайте загадку про зображений предмет
3 рогами — та не коза,
Є сідло — та не кінь.
3 педалями — та не рояль.
3 дзвінком — та не двері.
(Велосипед)
Зелене, а не дуб, кругле, а не місяць, з хвостиком, а не миша.
(Гарбуз)
З) Робота з підручником
Конкурс «Найкращий читач загадок»
Перед виконанням цього завдання назвіть особливості виразного читання загадок. Яка група згадає їх найточніше?
І група читає загадки 1-10 (с. 142).
ІІ група читає загадки з подальшої теми 11-20 ( с.142).
ІІІ група читає загадки 20-30 (с. 143).
И) Робота з тестовими завданнями (с.144).
5. Узагальнення вивченого.
Настав час приміряти капелюхи
Білий капелюх: інформація.
- скажіть, що таке загадка?
- які вони бувають?
- який троп приховують?
Чорний капелюх: критика.
- чого варто остерігатись перед тим, як дати відповідь?
(не бути самовпевненим, не поспішати)
Жовтий капелюх: логічний позитив.
- які позитивні моменти ви відчули, розгадуючи загадки?
Червоний капелюх: почуття та інтуїція.
- чи не підводила вас інтуїція?
- чи були ситуації, коли ви сумнівались? помилялись?
- чому, по-вашому, це відбувалось?
Зелений капелюх: креативність.
- Чи знадобилися вам під час пошуку відповідей на загадки такі поняття, як «альтернатива», «креативність»?
Робота з тлумачним словником.
Синій капелюх: управління процесом.
- які завдання ми ставили перед собою на початку уроку?
- значення яких нових слів дізналися?
- яке резюме про загадки можемо зробити?
6. Підбиття підсумків та оцінювання.
7. Домашнє завдання: вивчити напам’ять по дві загадки кожного виду та оригінально їх представити.