Конспект уроку з української літератури для учнів 6 класу Тема: Народні колискові пісні

Про матеріал

Конспект уроку з української літератури для учнів 6 класу

Тема: Народні колискові пісні: "Ой ти, коте, коточок", "Ой ну, люлі, дитя, спать". Колискова пісня в житті дитини. Провідні мотиви колискових пісень. Вияв у них материнських почуттів і побажань, їхні лексичні особливості

Перегляд файлу

Урок № 7

Тема: Народні колискові пісні: "Ой ти, коте, коточок", "Ой ну, люлі, дитя, спать". Колискова пісня в житті дитини. Провідні мотиви колискових пісень. Вияв у них материнських почуттів і побажань, їхні лексичні особливості

Мета: ознайомити учнів з жанром колискової пісні, її особливостями; розвивати вміння аналізувати пісні, висловлювати власні враження від прочитаного; виховувати любов до рідного дому, матері.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка виконання домашнього завдання.

Літературний диктант

  1. Що є альфою і омегою будь-якого знання, початком кожної науки? (Книга).
  2. “Пташка красна своїм пір’ям, а людина - ...” (знанням).
  3. Письменник, перший історик Київської Русі. (Нестор Літописець).
  4. Колективна народна творчість. (Фольклор).
  5. Один із видів усної колективної творчості. (Народна пісня).
  6. Пісні що виконуються під час календарних свят. (Календарно-обрядові).
  7. Бог літнього сонця, а також назва свята на його честь. (Купайло).
  8. Необмолочений ритуальний сніп жита, що встановлювався у хаті на покуті до наступного урожаю. (Дідух).
  9. Рослина, яка має зацвісти на свято Купайла і вказує, де заховані скарби. (Папороть).
  10. Пісні, які виконувалися під час весняних обрядів. (Веснянки).
  11. Повторення звуків, слів та словосполучень на початку віршованих рядків. (Анафора).
  12. Пісні, що виконувалися під час Зелених свят. (Русальні).
  13. Віршовані: побажання, що виконувалися напередодні Нового Року. (Щедрівки)
  14. Величальні пісні, що належать до зимового циклу святкових пісень. (Колядки).
  15. Пісні, що виконувалися під час жнив. (Жниварські).

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Пояснення нового матеріалу

Колисковими називають пісні, яких співають, заколисуючи або присипляючи дітей.

Недарма кажуть, що ненька виспівує над колискою майбутню долю своїй дитині. Вплив пісні на здоров'я, красу, пам'ять, розум, як сьогодні твердять вчені, надзвичайно великий.

Колискові пісні особливі. У них багато любові до дитини, щирого піклування про немовля. В колискових піснях часто трапляються образи пташок, звірят, свійських тварин, милих дітям: зозулі, горобчика, котика. Глибокі почуття любові й ніжності матуся передає ласкавими словами, називає дитя пташеням, квіткою, королевою, запевняє:

Ніхто тебе не вколише

Так, як рідна ненька.

Усі бажання неньки спрямовані на те, щоб дитина росла здоровою:

Щоб ти росла, дитиночко,

Росла, не боліла

Ані ручка, ані ніжка,

Ні біленьке тіло.

Прочитати матеріал підручника про колискові с. 37-38

V. Закріплення самостійно засвоєного матеріалу

Дайте відповіді на запитання. Метод «Мікрофон».

  • Які пісні називаються колисковими?
  • До якої групи – календарно-обрядові, соціально-побутові чи родинно-побутові  віднесете ви колискові? Обґрунтуйте свою відповідь.
  • Чи співали вам колискових?
  • Які з них ви знаєте?
  • Вслухайтеся в текст ще однієї колискової – "Ой ти, коте, коточок", висловіть свої враження від пісні. Чи приємно було б засинати під таку колискову?

VІ. Осмислення, узагальнення й систематизація знань.

Роботу з текстом організуємо в групах. Об’єднаємо групи за допомогою лічилки "Мати – дитя – колиска!".

Завдання, над якими міркуватиме перша група:

  • Як ставиться мама до своєї дитини? Віднайдіть рядки, де йдеться про любов, турботу, материнську ласку.
  • Що символізують три квіточки, які принесла мати з міста?
  • Якою хоче бачити мама свою дитину?

Завдання, над якими роздумуватиме друга група:

  • Котик – один з найулюбленіших героїв колискових. Чому саме ця домашня тварина, а не, наприклад, собачка оспівана в колисковій?
  • З яких квіток зів'ють віночок?
  • Навіщо під подушку дитині клали зілля?

Завдання для третьої групи:

  • Знайдіть у тексті колискової пестливі слова, епітети, анафори. З якою метою вони вживаються?
  • Які слова (неологізми) створені авторами пісні? Що вони означають і навіщо їх придумали?
  • Прослідкуйте, який звук часто повторюється в колисковій? Чому саме він?

Після звіту груп шестикласники читають пісню "Ой, ну, люлі, дитя, спать" і відповідають на запитання:

Чому в колискових піснях так багато спільного?

Гра «Підбери найкращі слова»

Завдання: підібрати образні означення до слова.

Матінка – рідна, мила, найкраща, дорога, золота, близька, добра, люба, прекрасна, турботлива, щаслива, розумна, серйозна, чуйна, щира, спокійна, привітна, задумлива, життєрадісна, добродушна, працьовита, загадкова, найдорожча.

Дитина – маленька, рідненька, солоденька, гарнесенька, добра, здібна, розумна, щаслива, вередлива, любесенька, рухлива, лагідна, спокійна, весела, радісна, допитлива, чомучка, чемна, сором’язлива, пухкенька, мамина.

Домівка батьківська, рідна, найкраща, тепла, чудова, моя, наша, найдорожча, справжня, мила, казкова, порадниця, мила серцю.

VІІ. Підведення підсумку

Гра «Чи знаю я зміст колискових пісень»

«Ой ти, коте, коточок»

1 Як у колисковій звертаються до котика? (Ой ти, коте, коточок).

2 Куди ходить котик рано? (В садочок).

3 Кого полохає котик? (Дівочок).

4 Що дівчата роблять в саду? (В’ють віночки).

5 З яких квітів дівчата в’ють віночки? (Із рутоньки, із мятоньки, з

хрещатого барвіночку, з запашного василечка).

6 Доки повинно спати дитя? (До обіду).

7 Звідки прийде мати? (З міста).

8 Що мати принесе з міста? (Три квіточки).

9 Які квіти вона принесе? (Зросливую, сонливую, щасливую).

10.Що матінка бажає дитині? (Щастя, росту, здоров’я).

11.Яка голівонька буде в дитини? (Розумна).

12.Що в дитяти буде в колисці? (Сонки-дрімки).

“Ой ну, люлі, дитя, спать”

1 Що буде робити мати, поки спатиме дитя? (Буде жати жито).

2 Що мати вижала у полі? (Квіти).

3 Скільки квіток вижала мати? (Три).

4 Яка перша? (Сонлива).

5 Яка друга? (Дрімлива).

6 Яка третя? (Щаслива).

7 Чого бажає мати дитині? (Щастя-долі).

8 Епітет до слова дитина. (Милая).

9 Назвіть порівняння в колисковій. (Як квіт, червоніло).

10 Епітет до слова година. (Добрая).

11 Яка дитина? (Малая).

12 Як називається пісня, яку співала мати дитині? (Колискова).

VІІІ. Домашнє завдання.

Читати, переказувати с. 37-38

Скласти кросворд за темою «Народні пісні» (високий рівень)

Заповнити таблицю на с. 39 письмово (середній рівень)

Запитати у мам, бабусь, чи знають вони колискові пісні, записати їх.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Терпак Ольга Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
15 лютого 2018
Переглядів
19187
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку