Урок української літератури. Урок засвоєння нових знань.
Тема. Народні казки. «Про Правду і Кривду»
Мета: ознайомити з поняттям народна казка,нагадати зміст найпопулярніших українських народних казок, удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного, швидкого читання; розвивати мислення, творчі здібності, вміння аналізувати тексти, проникати в мотиви поведінки дійових осіб; виховувати інтерес до читання, кращі людські якості,активне неприйняття зла.
Обладнання: схеми, таблиці складів, план казки, чистомовки, вірші
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання
Ми зустрілися у казці,
Щоб у радісну мить
Зрозуміти, як прекрасно
У світі білому жить.
Хай минає дитинство у маєві літ,
Не забудеться казки лагідний світ.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (огляд учнівських ілюстрацій)
ІІІ. Підготовка учнів до сприймання нового матеріалу.
а) А щоб нам не сумувати
потрібно загадки відгадати…
Чоловічок цей маленький
Ключ шукає золотий,
Гострий, довгий, дерев’яний
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть,
Як же звуть його скажіть?
Хто кругленький і смачненький
Із віконця скік та скік,
Втік від Баби і від Діда
До Лисички на язик?
Це не Зайчик і не Котик,
Не Бичок, на сірий вовк,
Це веселий й хвалькуватий, невгамовний…
В’ється річка невеличка,
Й хлопчик у човні сидить,
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя –
Справа зовсім нескладна,
Казка ця усім відома,
Про … вона.
Що за хатка, що в ній тісно
Миші, Зайчику, Вовку?
Ну – мо, діти, казку швидко
Відгадайте ви таку!
Що за казка, друже мій,
незнайомка живе в ній,
Ти впізнаєш вмить її,
Одяг весь у попелі,
Мачуха все свариться,
Сестри насміхаються.
б) Вправи на розвиток швидкого читання
- Вдихаємо повітря і на звук [ а ] передаємо задоволення, на звук [ о ] захоплення.
в) чистомовки
- Ви бачите незакінчені чистомовки і слова, що до них відносяться. Вам треба утворити відповідність.
Ки – ки – ки у коморі буряки
Ка – ка – ка прийшли миші до котка
Ко – ко – ко гірко плаче наш Тимко
Ок – ок – ок це ж його коток
Казок країна чарівна
У гості вас чека вона
Отож часу не гайте
До неї ви рушайте.
«Мозкова атака». Запис на дошці ознак (їх називають учні), які характеризують казку (невелика, особливий початок, кінець, фантастичні події та явища, чарівні предмети, трикратне повторення, добро бореться зі злом).
3) Словникова робота
Звірити свої знання з визначенням у підручнику, зробити відповідний запис у літературознавчий словник.
ІV. Первинне сприймання матеріалу,його перевірка
Живи, добро звершай,
Ти нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра
Хай оживає істина стара:
Людина починається з Добра!
VІ. Підсумок уроку