Життя без розчарувань так само неможливе, як без любові та вірності. Але до чого ж дивне сусідство: дружба — і підступ, відданість — і зрада. Настає момент, коли кожному з нас доводиться пізнати це на власному досвіді. І постає питання — жити далі, якщо виявилося раптом, що друг ... —зовсім і не друг?
Гостро, болісно звучить неминуче запитання: чому? Чому мене зрадили? Чому люди такі жорстокі? Ми ніби шукаємо пояснення вчинку зрадника, і основне, що робить зраду настільки нестерпною — це неможливість зрозуміти логіку поведінки іншого.
Урок розрахований на удосконалення вміння учнів розрізняти добро і зло; розвиває спостережливість, бажання зрозуміти задум автора, уміння уявляти прочитане; творчий потенціал дітей; сприяє вихованню почуття добра, милосердя, співпереживання. У додатку – презентація.
Тема. Юрій Винничук «Місце для дракона». Проблематика твору: роздуми про добро
і зло, вірність і зраду, доцільність самопожертви
Мета: продовжити роботу над змістом твору, удосконалювати навички коментування
сюжету, вміння переказувати найвагоміші епізоди, пояснювати підтекст твору,
розвивати критичне мислення,вміння оцінювати людські думки й вчинки,
висловлювати власні думки про добро і зло, вірність і зраду в сучасному світі,
сприяти вихованню кращих людських рис, почуття справедливості й
рівноправності
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, робоча
сторінка, презентація до уроку, ментальна карта, буктрейлери
Тип уроку: закріплення та застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Оргмомент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Слово вчителя.
Дорогі діти! Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, усміхніться. Із цих
промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми розпочнемо урок.
Літературний диктант
1. Де відбуваються події, описані в повісті-казці? (Люботинське князівство).
2. Коли відбуваються події? (Середньовіччя)
3. З ким із персонажів твору ми знайомимось найперше? (Князем Люботинським).
4. Які сни бачив князь Люботинський лише в полудень? (Переможні походи, руїни здобутих фортець).
5. З якою проблемою зіткнувся князь? (Потрібно дочку видати заміж).
6. На березі якої річки бачили дракона? (Бистриці).
7. Як звати головного героя твору? (Грицько).
8. Скільки було років драконові» (Вісім)
9. Хто дав йому таке імя» (Пустельник)
10 Чому пустельник дивувався з дракона? (Бо той харчувався рослинами, мав добре серце).
11. Про яку послугу попросив дракон Пустельника? (Навчити його грамоти).
12. Який талант мав Грицько? (Писав вірші).
13. Чи мав дракон товаришів? (Так).
14. Чому князь подружився з драконом? (Щоб викликати його на бій)
15. Як Настасія називала дракона? («Великим метеликом»)
16. Хто такий пан Лаврін? (Лицар, якого цікавили лише подвиги).
17. Як лицарі вирішили виманити дракона? (Вони розвели багаття перед печерою).
18. Хто вбив дракона? (джура Лавріна)
Зачитування складених учнями сенканів
Сенкан - це вірш який складається з 5рядків
1- тема (іменник)
2- опис теми (2 прикметники)
3- дія пов’язана з темою (3дієслова)
4- фраза переважно з 4слів, висловлює ставлення до теми
5- ніби висновок (1слово,синонім до слова( теми)
Дракон
Вірний, щирий (безкорисливий, чесний, доброзичливий, турботливий, чуйний,
привітний, довірливий, м’якосердий)
Захоплює, розмовляє, надихає( облагороджує, читає)
Не бажає нікому робити зла ( Навчає любити всіх навколо)
Добро (любов, життя, творча натура)
Пустельник
Мудрий, добрий (розумний)
Навчає, переконує, пояснює (співчуває, роздумує, розуміє)
Піклується про дракона Грицька (намагається переконати дракона в хибності його
рішення)
Мудрість (розум, наставник, учитель)
Князь
Байдужий, егоїстичний (жорстокий, безликий, підступний)
Втерся в довіру, не знаходить спокою (дотримується традицій, мучиться
Піклується про майбутнє своєї держави (Турбується про доньку та державу)
Зло (брехня, егоїст, обман, зрада, сіра душа)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя. (Презентація слайд 1)
Сьогодні ми продовжимо працювати над твором письменника, який все своє життя
відстоює ідеали добра і любові, благородні людські почуття, розглянемо основні поняття етики – добро і зло, спробуємо довести, що добро – найвища цінність. Сподіваюся, що сьогоднішній діалог змусить вас замислитися над питаннями, які
турбують не одне покоління: добро і зло, вірність і зрада, окриленість душі та сіра буденність
IV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
Вступне слово вчителя
Життя… Таким коротким воно здається для кожної людини. А як багато хочеться зробити! Ще маленькою людина прагне самоутвердитися, пізнати нове, цікаве, корисне, розібратися, що таке добро і зло. Дійсно, людина сама визначає власні
бажання. У сучасному світі кожен намагається протистояти лиху, кривді, жорстокості
захищаючи добро, правду, справедливість. Саме такими є дракон Грицько та
Пустельник. Але є й ті, що живуть за іншими принципами, які здатні обманути,
втертися в довіру, згодом і зрадити.
Словникова робота (Презентація слайд 2)
Добро – усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям.
Зло – щось погане , недобре; антонім до слова ,, добро”
«Доміно» (робота в зошитах)
Складіть доміно, добираючи синоніми до слів «добро», «зло».
Добро – вірність, ввічливість, щирість, працьовитість, любов, терпіння, турбота,
допомога, чуйність, прихильність, ласка, привітність, співчуття, щедрість…
Зло – жорстокість, боягуз, егоїзм, грубість, зазнайство, скупість, заздрість, ворог,
злочин, ненависть, вбивство, брехня, гординя, злість, ревнощі…
Перегляд ментальної карти
Бесіда
Добро і зло в творі. Дібрати з тексту уривки для підтвердження думки
Словникова робота (Презентація слайд 3)
Вірність - вміння знаходитися поруч із людиною за будь-яких обставин і умов, вміння
цінувати її і розуміти, підтримувати і надихати.
Зрада… то ніби навмисне приниження близької людини. Чи не найболючіше, що може трапитися в житті людини. Зрада – це майже як смерть. Смерть довіри та близькості.
Вірність та зрада у творі. Дібрати з тексту уривки для підтвердження думки
Вирішення проблемного питання (Презентація слайд 4)
- Як ви розумієте слово альтруїзм ? (безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати особистими інтересами).
- Як ви розумієте слово „самопожертва”?
Згідно зі словниковим тлумаченням, самопожертва – це особистісна пожертва,
людина жертвує собою, своїми особистісними інтересами заради єдиної мети, заради
благополуччя інших, зречення від самого себе заради чогось або когось.
Самопожертва заради інших
Асоціативний кущ (Презентація слайд 5)
Самопожертва – героїзм, смерть, необдуманий вчинок, вдячність, любов, милосердя, таємниця, мужність..
Слово вчителя
Можна сказати, що егоїзм і самопожертва є протилежними за значеннями. Адже
трапляється й таке, коли в складній ситуації, коли одна людина змогла б пожертвувати
своїм життям заради порятунку когось, інший, у свою чергу, зайнявся б порятунком
власної душі. У подібній ситуації інстинкт самопожертви змінюється, заміщається чи
іншим словом видавлюється інстинктом самозбереження.
Що спонукало дракона піти на самопожертву? (Зачитайте уривок із твору)
с.194
- Я вийду на герць. Заради князя, заради його доньки й заради Люботина.
Мого Люботина.
- Я вже вріс в оцю землю й мушу вмерти на ній і за неї
- Навіщо оця жертва? Кому ти її приносиш?
- Вам! Вам, за все те добро, що зробили для мене…
Як пояснив дракон свою згоду вийти на бій?
с.196
- Осінь…така пора, що смуток виїдає душу… Мене кличе до себе вчитель. Я чую ночами, як він приходить до мене і кличе за собою…
Метод „Коло ідей” (Презентація слайди 6)
Повідомлення учнів Проблематика твору Ю.Винничука «Місце для дракона»
Робота в групах
До кожної проблеми дібрати з тексту уривок для підтвердження думки
- життя і смерть;
- любов і ненависть;
- поет і суспільство;
- прекрасне і потворне
- проблема вибору
V. Систематизація й узагальнення вивченого
Складання літературного паспорту вірша дракона Грицька
Коли осінній лист лaштується в дорогу
І гуси його кличуть зa собою,
Коли тумaн вінчaється з імлою
І поруч для розмов немa нікого,
Нaдходить смуток у плaщі рудому
І переслідує уперто й люто,
Вливa у спогaди гірку отруту
І не дaє розрaдити нікому.
Але тепер вaш обрaз, Пaнно світлa,
Як промінь, що крізь ночі проникaє,
Мені в очaх притьмaрених зaквітнув.
І про щaсливу днину пригaдaє,
Коли були ми тільки вдвох нa світі.
Тепер я сaм. Молюся і згaсaю.
Назва твору «Коли осінній лист лaштується в дорогу»
Автор дракон Грицько
Літературний рід лірика
Жанр елегія (ліричний вірш, пройнятий сумним настроєм)
Вид лірики інтимна лірика
Провідний мотив перше кохання до князівни Настасії
Ідея допомогти князівні зрозуміти суть справжнього почуття
кохання
Віршовий розмір ямб
Художні засоби епітети: гірка отрута, щаслива днина, в очaх
притьмарених
метафори: лист лaштується в дорогу, тумaн вінчaється з
імлою, нaдходить смуток
порівняння: вaш обрaз, Пaнно світлa, як промінь
звертання: Пaнно світлa
«Мозковий штурм»
Чому немає місця на землі Дракону (поет перестає творити, будучи у жорстокості,
несправедливості, людиноненависті; звірячі закони людяніші)
Повідомлення учнів (компаративний аналіз)
У світовій літературі ми можемо знайти подібний твір Кеннета Грехема «Казка про доброго дракона». Щоправда сюжет та герої трохи інші: зокрема, про існування
дракона дізнається хлопчик, а не Пустельник. Малий вирішує попередити про
небезпеку (згадаймо, що князь навпаки "організовує" вбивство). З драконом хоче
битися Юрій-змієносець. Хлопчик домовляється із Юрієм, відбувається "вдавана"
битва, після якої "злодієві" дається "шанс" не шкодити людям. Всі щасливі. Тобто не
перемогли "драконячі закони". Є багато схожого: дракони (зовсім не злодії, з
поетичною натурою, прагненням до краси тощо), хлопчик - Пустельник; лицар - Юрій-змієносець (щоправда, різні за характерами, віком, вдачею).
Порівняльний аналіз творів |
|
АВТОР |
|
Юрій Винничук |
Кеннет Грехем |
НАЗВА ТВОРУ |
|
«Місце для дракона» |
«Казка про доброго дракона» |
ЖАНР |
|
Повість-казка |
Казка-жарт |
МІСЦЕ ПОДІЙ |
|
Галичина |
Даунські гори |
ЧАС |
|
Середньовіччя |
…давним-давно, може сто, а то і більше років назад |
ДРАКОНИ |
|
Грицько (добрий, пише вірші, не бажає людям робити зла) |
Без імені (добрий, пише вірші, не хоче людям робити зла) |
ДРУЗІ |
|
- Пустельник (навчає грамоти, намагається врятувати Грицька, але з острахом, і йому це не вдається); - князь (мріє, щоб Грицька вбив лицар) |
- Хлопчик (прагне врятувати Дракона) -Георгій (Юрій – переможець (умовив Дракона «розіграти виставу») |
ЛИЦАРІ |
|
Лаврін |
Георгій (Юрій) - переможець |
КІНЕЦЬ ТВОРУ |
|
Трагічний (дракон Грицько гине) |
Щасливий (Дракон залишається жити) |
Мікрофон
Чи принесло вбивство дракона спокій та мир у князівство?
(Ні, воно лише пробудило лихі інстинкти).
Над чим змушує задуматися твір?
(Твір змушує нас замислитись над загальнолюдськими проблемами: чи може зло породити добро, чи кожен гріх можна спокутувати, що керує вчинками окремих людей?)
Прийом «Я-автор»
Яку б ви запропонували кінцівку повісті-казки? Думку аргументуйте
Заключне слово вчителя
Цей твір можна назвати не просто казкою, а повчальною притчею. Адже його герої вчать нас багатьом речам. Лицарі виявляються зовсім не лицарями, і не має значення, що на них справжні яскраві обладунки. Люботинський князь, який має дотримуватися справедливості й бути взірцем для своїх підданців, виявляється зрадником. І зраджує він найсвятіше - довіру, дружбу. Князівна, шлюбу з якою домагаються лицарі, думає лише про себе.
Твір цей не втрачає своєї актуальності і в наш час. Він учить нас, що зі злом,
несправедливістю треба боротися, але так, щоб не скоїти ще більшого зла, бо далеко
не всіма шляхами можна дійти праведного діяння. І ніколи неправда не може бути на
благо людині.
Гіркий досвід героя роману вчить нас: не можна побудувати справедливості
неправедними діями, не можна стати щасливим на нещасті інших. Лише з добра
можуть вирости зернятка добра, а зло породить ще більше зло. Але і добро слід
робити чистими руками, не заплямованими людською кров'ю.
Ця повість підштовхує до серйозних роздумів, переосмислення цінностей, підштовхує
з'ясувати для себе, що є добро, а що - зло, яку величезну цінність має людське життя,
яке не маєш права зганьбити й відібрати.
Перегляд буктрейлерів, створених учнями та вчителем
https://drive.google.com/drive/folders/1_tS54HhBveXCrKTHzPT_jHChd7iP4fxA
VІ. Підсумок. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання (Презентація слайд 8)
Підготуватися до контрольної роботи за вивченими творами Ніни Бічуї , Володимира Дрозда , Юрія Винничука (твір-роздум «Проблеми індивідуальності та людяності у сучасному світі»)
Додатково
Твір-роздум на тему "Добро чи зло перемогло в повісті - казці Ю.Винничука 'Місце для дракона"
Проблемне запитання.
Чи знайдеться місце в сучасному житті для таких драконів, як Грицько? Наведіть приклади з життя, хто міг би стати «братом» його за духом, за готовністю до самопожертви заради інших (мається на увазі жертвування не тільки найдорожчим, а й своїми інтересами, матеріальними цінностями і т. ін.)