Конспект уроку з української мови 3 клас на тема " В гості до прикметника разом з дитячими журналами"

Про матеріал

Конспект інтегрованого уроку з української мови та літературного читання на тему "Загальне поняття про прикметник (питання, значення, роль у реченні)".

Перегляд файлу

Українська мова

3 клас (бінарний урок з використанням мультимедійної презентації)

Тема. В гості до Прикметника  разом з дитячими журналами.

Матеріал уроку. Загальне поняття про прикметник (питання, значення, роль у реченні).

Мета.  Ознайомити учнів з істотними ознаками прикметника (питаннями, значенням, роллю в реченні); удосконалювати уміння і навички вживання прикметників у власному мовленні; вміти аналізувати і порівнювати мовний матеріал; робити висновки; оцінювати результати своєї діяльності та інших, навички грамотного письма; розвивати пізнавальну активність, інтерес до навчання; виховувати почуття взаємодопомоги, культуру спілкування, любов до природи та до рідної мови.

Тип уроку. Інтегрований (українська мова, читання).

Обладнання. Проектор, комп’ютер, презентація, виставка дитячих журналів, запис П. Г. Чайковського «Пори року».

Хід уроку

  1. Емоційний настрій на урок.

Вчитель.

У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато,

А ну ж назад ви подивіться

 І веселенько посміхніться!

Привітайтеся з гостями, діти!

А тепер поверніться, схаменіться,

Одне одному і мені теж усміхніться,

На урок старання не забудьте взяти.

Починаємо всі дружно працювати!

 

ІІ.       Актуалізація опорних знань.

  1. Загадка.

Гомінка, немов сопілка,

Запашна, як вишні гілка,

Мусим завжди я і ти,

Добре знати, вчити і берегти!

                                                        (Рідна мова)

  • Отож, я вас запрошую на урок української мови.

А радісна Мовонька тому, що зустрічається з дитячими журналами.

Щоб зустріч  відбулася, пригадаємо девіз

 

Наш девіз.  (Слайд 1)

Мові рідну я вивчаю

Її люблю не забуваю.

Рідну мову буду знати,

Берегти і поважати.

 

  • Перевірте готовність робочих місць.
  • На парті повинні знаходитись: щоденник, зошит, підручник, ручка, олівець, лінійка). (Слайд 3)
  1. Повторення вивченого. Вправа «Мікрофон».  (Слайд 4)

x_3c760107.jpg- До якої частини мови належать ці слова? (Це іменники)

x_3c760107.jpg- Яка загальна назва цих груп слів? (Шкільне приладдя)

x_3c760107.jpg- За якими ознаками ви відрізняєте іменники від інших частин мови? (Що означають, на які питання відповідають)

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

(З’являється замок) (Слайд 5)

Вступне слово вчителя.

  • Сьогодні ми помандруємо володіннями країни Морфології до друга Іменника – Прикметника.

Бібліотекар.  Але відправимося в гості ми не самі.

Оці чудові дитячі журнали будуть нашими вірними супутниками і помічниками.

 

Запитань завжди багато,

Як на них відповідати?

Ми журнали розгортаєм

 І мандрівку починаєм.

За сторінкою сторінка

 Поведе оця стежинка,

В щось відоме і нове,

Ще незнане, чарівне.

 

 

 

IV.    Оголошення теми і мети уроку.

  1. Вчитель.
  • Сьогодні на уроці ми починаємо вивчати прикметник. (Слайд 6)

Прикметник! Він узяв собі на плечі

Велике діло – визначати речі.

Прикметник – це частина мови

 Без неї нам не обійтись.

То вслухайсь в слово пречудове,

Йому, як другові, всміхнись.

  1. Вправа «Очікування». (Слайд 7)
  • Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
  • Пропоную продемонструвати свої очікування за допомогою сигнальних карток

«?» - дізнатися нове;

«!» - повідомити інформацію;

«+» - запам’ятати.

  • Я думаю,  що на протязі уроку ваші очікування справдяться.

Цей урок навчить вас (Слайд 8).

Знати:

  • Істотні ознаки прикметника (питання, значення, роль у реченні).

Вміти:

  • Добирати прикметники.
  • Виділяти їх із тексту.

 

V.      Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка. (Слайд 9)

Урок продовжимо ми без зупинки

З каліграфічної хвилинки    від журналу «Малятко».

Бібліотекар.

На разі тираж «Малятка» становить близько 30 тис. примірників. Журнал активно листується з дітьми.

У журналі друкуються твори улюблених дитячих поетів та письменників: Ліни Костенко, Анатолія Григорука, Вадима Скомаровського, Тамари Коломієць, яка з подання «Малятка» 2009 року стала лауреатом премії ім. Лесі Українки.

 

 

 

 

Вчитель

Зошит свій я відкриваю,

Навкоси його кладу.

Сяду рівно не зігнусь,

До роботи я візьмусь.

 

Учень.

Кожну букву, кожне слово

Я писатиму чудово.

 Моя ручка чарівна,

Пише краще всіх вона.

  1.        Запис складів.  (Слайд 10)

Цц   цв   цвіт

  1.        Роз’єднати слова і записати речення.

Зацвілинарцисиумоємумісті,

Золотистимцвітомзарясниливлисті.

  1.        Перевірка. (Слайд 11)

Зацвіли нарциси у моєму місті,

Золотистим цвітом зарясніли в листі.

 

2.Вправа дослідження.  Мандруємо з «Барвінком».  (Слайд 12)

  1.        Бібліотекар.  До подорожі нас запрошує «Барвінок».

«Барвінок» був заснований в м. Києві у 1928 р.

Із журналом «Барвінок» виросло не одне покоління. За цей час він установив чимало рекордів:

  • Є одним із найстарших в Україні дитячих журналів.
  • Вийшов найбільшою кількістю примірників.
  • Надрукував найбільшу кількість найцікавіших творів.
  • Надіслав читачам найбільшу кількість призів.

За все це журнал нагороджено державними знаками.

Три десятка там сторінок,

Цікавинок і завдань!

Друже мій, читай «Барвінок»,

Здобувай багато знань.

«Барвінок» підготував гру

  • Любите гратися?
    1.        Робота з предметними малюнками.

Вчитель.

Щоб іменник гарним, яскравим зробити,

Треба з прикметником його подружити.

  • Опишіть предмети, зображені на малюнках.
  • За кольором; (слайд 13)
  • за розміром; (слайд 14)
  • за формою; (слайд 15)
  • за смаком.   (Слайд 16)
  • Що означають прикметники?

Учень.  (Слайд 17)

 

Що прикметник означає?

Він прикмети називає –

Всі ознаки визначає.

Розуміється на всьому!

На великому й малому,

Який смак в чого буває

І за кольором впізнає.

Всі ознаки добре знає,

Слово точно добирає –

Їх багато дуже має.

Висновок.  Прикметники означають ознаку предмета.

Словникова робота. Запишіть слово ознака до зошита.

Вчитель. Науковці дізналися визначення слова ознака.

  1.        Словникова робота. (Слайд 18)

Озна́ка

 

Озна́ка — особливість предмета або явища, яка визначає подібність свого носія до інших об'єктів пізнання або відмінність від них; те саме, що і властивість.

Вчитель. Давайте завітаємо знову до Суржика і дізнаємося як у нього справи.

(Мультиурок)

3.Фізкультхвилинка.  (Слайд 19)

Ми з вами гарно потрудились

І мабуть, трішки притомились.

 

Руки в боки!

Нахились вперед,

Нахились назад.

І вправо і вліво –

Щоб нічого не боліло.

4.Поетична хвилинка. Мандруємо з «Пізнайком». (Слайд 20)

Бібліотекар. Продовжуємо далі мандрувати з моїми помічниками.

Журнал «Пізнайко» до свята «»Стрітення» (слайд 21) подарував чудовий вірш.

Слухання вірша М. Лисич «Березень»

Трудився лютий до світанку

І заморозив геть струмок.

І березень підкрався ранком

І схрумкав нишком весь льодок.

 

Мороз і другу ніч старався –

Припорошив льодок сніжком.

Та знову березень сміявся:

Злизнув усе те язиком.

 

Хоч на річках льоди кололись,

Зима трусила ще сніги.

 

То лютий з березнем боролись,

Боролись, наче вороги.

 

Зима ще злиться, бідолаха,

А вже весна бере своє.

І березень бурульки з даху,

Немов цукерочки жує.

 

Вчитель.

  • Діти, тож хто переміг 15 лютого на «Стрітення»?
  • Послухайте вірш Дмитра Павличка «Весна».

Учень  (Слайд 22 – 25)

До мого вікна

Підійшла весна,

Розтопилася на шибці

Квітка льодяна.

 

 

Крізь прозоре скло

Сонечко зайшло

І поклала теплу руку

На моє чоло.

 

Видалось мені,

Що лежу я в сні,

Що співає мені мати

Золоті пісні.

 

Що мене торка

Ніжна і легка,

Наче те весняне сонце,

Мамина рука.

 

Вчитель. Знайти прикметники у вірші.

 

5.  Робота з підручником.  Поширення тексту.  (Вправа 84)

Отже,   прикметник – це частина мови,

Без неї нам не обійтись.

 

Завдання від журналу «Яблунька». (Слайд 26)

Бібліотекар.

Журнал «Яблунька»  видають з 1997 року.

Призначений для всіх веселих, розумних,допитливих та кмітливих. У журналі можна прочитати захопливі розповіді про таємниці природи, історії походження тварин та рослин, казки та легенди, навчитися вишивати, знайти друзів, побувати в Школі здоров’я та гарних манер.

 

Вчитель.  Так, Наталія Миколаївна, ось одну із  розповідей ми зараз і прочитаємо.

  1.        Читання тексту вправи 84. (Слайд 27)
  • Давайте залишимо на кілька хвилин текст і подивимося ось на ці дві ілюстрації.  (Слайд 28)

весна4.jpgвесна4.jpg

  • Яка пора року зображена на них? Чому?
  • А яка найбільше подобається вам картинка? Чому?
  • А тепер давайте повернемося до нашого тексту. Як ви вважаєте, наш текст «кольоровий» чи «чорно-білий»?
  • Що треба зробити, щоб текст нам подобався більше?
  • Подумайте, які прикметники можна дібрати до виділених іменників.
    1.        Запис поширеного тексту.

А зараз ми спробуємо поринути у красу весняної природи, прислухатися до весняної симфонії, роздивитися весняні барви, відчути пахощі весни під гаму звуків, яку створив відомий композитор П. Г. Чайковський.

  1.        Порівняння двох текстів. (Слайд 29)
  • Який текст образний, емоційний?
  • Завдяки чому він такий став?(Прикметникам)

Вчитель.  Отже, прикметники роблять нашу мову прекрасною, допомагають нам сьогодні так гарно висловлюватися про весну.

Фізкультхвилинка для очей. (Слайд 30)

VI. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу.

  1. Мандруємо із журналом «Стежка». (Слайд 31)

Бібліотекар.  До подорожі нас запрошує «Стежка».

Пізнавальний журнал для веселих і допитливих. Засновано у Києві 1997 р.

У ньому можна прочитати цікаві вірші, оповідання; знайти ігри, розваги; познайомитись з «Англійською стежинкою». Спробувати свої сили та зробити щось власноруч.

 

Вчитель.  Спробувати свої сили ми зможемо провівши роботу над реченням.

  1.        Робота над реченням. (Слайд 32). Спостереження за роллю прикметників у реченні.
  • Встановити зв'язок слів  у реченні.

Летить на крилах ніжна весна.

Весна (що робить?) летить;

весна (яка?) ніжна;

летить (на чому?) на крилах.

  • Яким членом речення є прикметник? (Другорядним членом речення).
    1.        Висновок. Найчастіше в реченні прикметник буває другорядним членом.

 

  1. Загадка від «Соняшника». (Слайд 33)

Бібліотекар.  До нас спішить «Соняшник».

Щомісячний журнал Міжнародної асоціації українських дитячих письменників, видавців та діячів культури при Спілці письменників України. Видається з січня 1991 року.

 

 

 

  1.        Загадка про мову. (Слайд 34)

Ми щодня і щохвилини

Слово в’яжемо до слова,

Мов чудесні намистини

Так виходить наша … (мова)

 

  1.        21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Робота над віршем «Мова».   Вправа 85. (Слайд 35)

а) читання вірша підготовленим учнем

- Якою є головна думка твору?

2.3. Вибіркове списування.

«Соняшник» хоче перевірити, які ви були уважні на уроці.  (Слайд 36)

- Виписати з вірша прикметники.

 

2.4. Взаємоперевірка виконання.  (Слайд 37)

 

Білому, чорній, бузкової, зеленого, дрімучого,

осіннього, рідної.

 

VII. Домашнє завдання.  (Слайд 38)

Вдома ви будете виконувати вправу, де потрібно також виписати прикметники, але разом з іменниками.

Вправа 86, правило, с.3.

 

 

VIIІ.  Підсумок уроку.

Учитель.

Наш урок підходить до завершення.

  • Що ми можемо сказати про прикметник? Який він?

Учень.  (Слайд 39)

Гарний, мелодійний, важливий,

Вчитель. Що він робить?

 

Прикрашає, доповнює, збагачує.

 

 

 

 

 

 

«Мозковий штурм». Вправа «Мікрофон».  (Слайд 40)

x_3c760107.jpg- На які питання відповідає прикметник?

x_3c760107.jpg- Що позначає?

x_3c760107.jpg-  Яким членом речення буває?

 x_3c760107.jpg- Яким стає текст завдяки прикметникам? (Виразним).

 

Вчитель.  Чи справдилися ваші очікування?

 

Учень.

Щоб пробудити всіх від сну –

Ми дарували вам весну.

Усі старанно працювали

І скрізь прикметники шукали.

Без них не йде до нас весна,

Без них вона не запашна,

Не тепла і не кольорова,

І не співуча, не чудова.

Дозвольте всім сказати так:

Весни немає без ознак!

 

Вчитель

Життя немає без ознак!

Вітаю зі справжньою весною

І дякую всім за урок!  (Слайд 41)

 

 

1

 

docx
Додано
12 березня 2018
Переглядів
1811
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку