Конспект уроку з української мови

Про матеріал
Конспект уроку для 4 класу з української мови до підручника (Вашуленко,Дубовик, Мельничайко)
Перегляд файлу

Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами.

Мета:виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв'язних висловлюваннях; виховувати в учнях засобами уроку впевненість у своїх силах; розвивати логічне мислення.

Обладнання: таблиця часів дієслова, підручник з української мови (Вашуленко, Дубовик, Мельничайко) 4 клас

Методи і прийоми:розповідь,бесіда,метод вправ

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу

                                                                          Хід уроку[31]

I. Організація класу.

II. Актуалізація знань

1.  Вправа «Інтерв’ю».

Діти,давайте пригадаємо те,що ви вивчили на попередньому уроці.

— Наведіть приклади неозначеної форми дієслова.

— Продовжте речення: «Неозначена форма дієслова є ... .» (...початковою формою дієслова.)

2.  Учнівський диктант.

— Діти,зараз я вам буду диктувати  прислів’я і приказки.Ваше завдання уважно слухати ,записувати у зошит ,а потім  назвати в них дієслова в неозначеній формі.

• Життя прожити — не поле перейти.

• Ліпше без вечері лягати, та без боргів уставати.

• Хочеш знати — не соромся питати.

• Не кайся рано встати, а кайся довго спати.

• Гарно того вчити, хто хоче все знати.

• Якщо хочеш старість спокійну мати, мусиш замолоду працювати.

• Щоб довго жити, треба працю любити.

• Хто хоче робити, роботу знайде.

— Візьміть у руки олівець.Підкресліть дієслова в неозначеній формі.

— Чи можна визначити за цими дієсловами, коли відбулась дія і хто її виконує? Чому? (Не можна, бо неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу.)

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Діти, а сьогодні ми ознайомимось із дієсловами, які вказують на час дії і на особу, яка виконує дію.

IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1. Складання речень за малюнками (за вправою 282).

Діти , відкрийте підручник на сторінці 143, вправа 283.

— Розгляньте малюнки. Дайте відповідь на питання до малюнків письмово.

- Що зробив Тарас?Що робить Тарас?Що зробить Тарас?

Назвіть дієслова ,яві ви вжили.

— Запишіть дієслова, які ви вжили для складання речень. (Написав, вкладає (кладе), кине.)

— Коли відбувається дія у кожному з трьох випадків?

У першому — дія відбулась раніше (написав).

У другому дія відбувається тепер (кладе).

У третьому — дія ще відбудеться (кине).

  1. Робота з таблицею часів дієслова (с. 143).

На  дошці висить велика таблиця, з якою працюватимуть всі колективно.

а) Розгляд таблиці з коментарем вчителя і допомогою учнів.

-Діти уважно подивіться на таблицю на дошці, така ж сама є у ваших підручниках на сторінці 143.Давайте розглянемо перший рядок нашої таблиці.Яке питання стоїть?Коли відбувається дія?

Діти,уважно прочитайте правило під таблицею мовчки.

Після прочитаного правила мовчки ,вчитель ставить запитання

-За чим змінюються дієслова?

-Які є три форми часу?

-Що ви можете сказати про дієслова минулого часу?Теперішного?Майбутнього?

б) Цікаво знати.

Діти,а чи знаєте ви що…

• Мова ескімосів Північної Америки і Ґренландії має 63 форми теперішнього часу дієслова.

• Багато часів мають дієслова і в англійській мові. Тут виділяють аж шістнадцять часових форм.

3.  Ознайомлення з правилом про часи дієслова (с. 143, 144).

Фізкультхвилинка.

— Впізнайте дієслова у фізкультхвилинці-вірші, визначте їх час.

Трава низенька-низенька,

(присідають) дерева високі-високі,

(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)

вітер дерева колише, гойдає,

(нахил тулуба вліво і вправо)

птахи летять, відлітають,

(помахи руками, як крилами)

а діти тихенько за парти сідають.

4. Творча вправа (вправа 283).

а) Доповніть таблицю дієсловами минулого, теперішнього і майбутнього часу (усно).

-Діти ,знайдіть у підручнику вправу 283.Нам потрібно усно заповнити її дієсловами

б) Складіть і запишіть речення з різними часовими формами одного і того самого дієслова. Наприклад:

Тато розповідав цікаву історію.

Тато розповідає цікаву історію.

Тато розповідатиме цікаву історію.

— Як можна назвати слова, наведені в таблиці?

-Настпна вправа 284.Нам спочатку потрібно прочитати текст мовчки.

Тепер нам потрібно з нього в три стовпчики виписати слова минулого,теперішнього,майбутнього часу.

5. Каліграфічна хвилинка.

жд жда  ждати ждати

— Змініть і запишіть це слово у трьох часових формах.

— До слова ждати підберіть синонім і теж запишіть у трьох часових формах. (Чекали, чекають, чекатимуть.)

6. Самодиктант (текст заздалегідь записаний на дошці).

а) Читання вірша і з’ясування незрозумілих слів.

Як довго ждали ми своєї волі слова,

і ось вона співа, бринить.

Бринить-співає наша мова,

чарує, тішить і п’янить.

Олександр Олесь

б) Вивчення вірша по рядочках, запам’ятовування розділових знаків.

-Прочитайте перший рядок ,давайте всі разом прочитаємо.Теперь повторюємо його.Хто мені розкаже перший рядок вірша? (І так вчимо останні рядки)

в) Запам’ятовування орфограм.

г) Запис вірша з пам’яті.

-Діти,я гадаю ви добре вже вивчили вірш , будь ласка візьміть руки і запишіть наш вірш у зошит.

ґ) Самоперевірка написаного.

Давайте ві разом прочитаємо наш вірш.

д) Підкреслення дієслів, визначення часу дієслів за допомогою поставлених до них питань.

-Діти,а зараз нам необхідно знайти дієслова у вірші та визначити їх час.

7. Вправа для самостійної роботи .

Вправа 285

Прочитайте лічилку і запишіть у зошит дієслова з довідки,яка знаходиться одразу після тексту.

V. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

— Як змінюються дієслова? (За часами.)

— Які часові форми має дієслово? (Т. ч., .чин. ч., майб. ч.)

2. Вибірковий диктант.

— Я зачитую три часові форми одного дієслова, а ви записуєте так:

1 ряд — дієслова минулого часу,

2 ряд — дієслова теперішнього часу,

3 ряд — дієслова майбутнього часу.

Орють, оратимуть, орали. Сіяв, сіє, сіятиме, Зійшло, сходить, зійде. Виполюю, буду полоти, полола. Виростатиме, виростало, виростає. Буду збирати, збирала, збираю.

-Давайте перевіримо,чи правильно ви виконали завдання.Спечатку перший ряд читає слова ,чкі він записав,потім – другий,а за ним і третій ряд.

-Діти ви сьогодні молодці!Ми з вами дуже добре попрацювали.До побачення!

.

 


docx
Додано
3 січня
Переглядів
26
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку