Тема: Ступені порівняння прислівників.
Мета: поглибити знання учнів про прислівник, його морфологічні ознаки, ознайомити зі ступенями порівняння прислівників;
формувати вміння утворювати і правильно вживати ступені порівняння прислівників, відрізняти їх від омонімічних прикметників;
розвивати творчі вміння утворювати вищий і найвищий ступені порівняння прислівників;
виховувати в семикласників загальнолюдські цінності.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: підручник, роздатковий і демонстраційний матеріал, проектор.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
- Добрий день, діти! Вітаю вас на уроці української мови. Розпочнемо урок чудовим віршем Людмили .Лужецької , я починаю – ваше завдання читати підкресленні слова
Слайд №1
Сміється сонце ЯК? – ласкаво.
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмаринки тихо, мрійно.
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово – урочисто;
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть КОЛИ? – весною,
Улітку трав моря шовкові,
А восени врожай збирають,
Узимку снігу всі чекають.
Прислівників багато в мові,
Усі яскраві, всі чудові!
Щоб здобути знань основи,
Продовжим вчить цю частину мови.
ІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Слайд № 2 Тема нашого уроку - ступені порівняння прислівників.
На уроці ми ознайомимося зі ступеннями порівняння прислівників, способами їх творення, поглибимо знання про прислівник.
Оголошення епіграфа уроку
Слайд № 3
Жити - значить безупинно рухатися вперед.
(Самюель Джонсон)
Отож, і ми з вами рухаємося по нашій темі вперед. На нашому шляху будуть різні зупинки, вони для того, щоб краще засвоїти матеріал уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка д/з за допомогою прийому «Чиста дошка»
Перша зупинка «Чиста дошка» (на дошці запитання по темі, хто знає відповідь – піднімає руку, виходить до дошки , зачитує запитання, дає на нього відповідь і, якщо відповідь вірна , витирає запитання)
- Як називається розділ мовознавства, який вивчає частини мови? (морфологія)
- Скільки всього частин мови? (10)
- Назвіть усі частини мови.
- Чим відрізняються самостійні частини мови від службових? ( самостійні мають лексичне і граматичне значення, а в реченні виступають його членами, а службові лише виконують граматичну роль)
- Якою частиною мови є підкресленні в вірші слова?
- Прислівник є змінною чи незмінною частиною мови?
- Що таке прислівник? ( незмінна самостійна частина мови,що виражає ознаку дії, іншої ознаки, предмета)
- На які питання відповідають прислівники?
- Яким членом речення може виступати прислівник? (якщо пов’язаний за змістом з дієсловом-присудком то обставиною, з іменником - означенням, в односкладних реченнях - присудком )
- Які розряди числівників за значенням ви знаєте? (місця, часу, способу, міри і ступеня, причини, мети)
- У слові відповідально о є якою морфемою?
Молодці, ви відповідально віднеслися до виконання д/з, завдяки цьому наша дошка чиста, а ви маєте хороший багаж знань.
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями теоретичного матеріалу
Друга зупинка «Аналітична» (робота з підручником, параграф 33 ст.181 таблиця «Творення ступенів порівняння прислівників» опрацювання та
осмислення матеріалу)
Слайд № 4 Колективна робота з таблицею
Слайд № 5 (винятки)
- Розгляньте матеріал таблиці, поставте на полях +(зрозуміло);- (незрозуміло)
Слайд № 6
1 |
Ступені порівняння мають тільки прислівники, утворені від якісних прикметників за допомогою суфіксів –о, -е |
Добрий – добре Гарний - гарно |
|
2 |
За мірою названої ознаки прислівники поділяються на ступені: звичайний, вищий, найвищий. |
|
|
3 |
Форма прислівників вищого і найвищого ступенів, що виражаються одним словом, називається проста;
виражається двома словами – складена. ( більш /менш; найбільш / найменш + звичайний ступінь) |
докладно докладніше найдокладніше
докладно більш докладно найбільш докладно |
|
4 |
Деякі прислівники утворюють форми ступенів від інших основ |
Добре – краще - найкраще |
|
5 |
Якщо у прислівнику є суфікси к, ок, ик при творенні форм ступенів порівняння вони випадають. |
швидко - швидше |
|
6 |
Г,ж, з змінюються на жч
С змінюється на щ |
Дорого – дорожче Дуже – дужче Низько – нижче
Високо - вище |
|
V. Удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Третя зупинка «Моделювання ступенів порівняння прислівників»
1 завдання Слайд № 7 (утворити від прикметників прислівники)
До якісних прикметників дібрати прислівники із суфіксом -о, від яких утворити всі форми вищого й найвищого ступенів порівняння.
Темний, хитрий, рішучий, швидкий, високий, ніжний, чіткий,
мудрий, дорогий, короткий.
2 завдання Вправа 387 (від поданих прислівників утворити усі можливі ступені порівняння, бажаючі працюють біля дошки)
Звичайний |
Вищий |
Найвищий |
||
міцно |
Проста форма |
Складена форма |
Проста форма |
Складена форма |
ш, іш |
Більш /менш + звичайний |
Най + вищий ступінь проста форма (можна + як,що) |
Найбільш /найменш + звичайний ступінь |
|
міцніше |
більш міцно менш міцно |
найміцніше якнайміцніше щонайміцніше |
найбільш міцно найменш міцно |
Четверта зупинка «Дослідження-відновлення»
Слайд № 8
1) Порожня бочка (голосно) дзвенить. 2) (Мало) слів, а (багато) діла. 3) Упертий — (погано) свині. 4) Нема (багато) глухого од такого, що хоче слухати. 5) Чим (криво), тим (смішно) (Нар. творчість).
Розподілити прислівники вищого ступеня порівняння на дві групи: а) утворені за допомогою суфікса -іш-; б) утворені від прислівників з іншим коренем.
(Робота в зошиті)
Суф -іш |
З іншим коренем |
Голосніше, кривіше, смішніше. |
Менше, більше, гірше, більше. |
Слайд № 9
П’ята зупинка «Розподільний диктант»
Веселіше, дотепніше, найдосконаліше, щонайзручніше, більш чітко, якнайменше, менш потужно, якнайпривабливіше, нижче, найбільш докладно.
Шоста зупинка «Добери антонім»
До поданих прислівників дібрати слова-антоніми й утворити від них просту і складену форми вищого ступеня порівняння.
Пасивно, багато, високо, близько, вузько, гарно, голосно, легко, повільно, просто.
Дослідити, які фонетичні зміни відбуваються у процесі творення ступенів порівняння прислівників.
Сьома зупинка «Знайди зайве»
Робота в парах
1) міцніша, веселіше, дружніше, нижче;
2) більш докладно, найменш виразно, менш дружно, тепліше.
3) низько,дорого, дужче, смішно.
Восьма зупинка «Граматична» ( знайти помилки у вживанні ступенів порівняння прислівників, відредагувати речення)
1 Родичі запрошували приїжджати чаще.
2 Вчитель попросив читати більш голосніше.
3.Далі від берега було глубже.
4 Ниже в долині ще стояв туман.
Дев’ята зупинка «Орфографічна» (пояснити правопис пропущених літер)
Високо – ви…е, дорого – доро…е, низько – ни…че, т..пліше, ле..ше.
Десята зупинка «Орфоепічна» ( поставити наголос і прочитати слова)
Одинадцята зупинка « У світі влучних висловів»
Вправа 388 ( робота з фразеологізмами)
Вправа 389 ( робота з приказками)
VІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок
Виконання тестових завдань на оцінку
1. Чи всі прислівники можуть утворювати ступені порівняння?
А) всі;
Б) які утворені лише від якісних прикметників;
В) які утворені лише від відносних прикметників.
2. За мірою названої ознаки прислівники поділяються на ступені:
А) звичайний, вищий, найвищий;
Б) простий, складний, складений;
В) прості, складені.
3. Якщо у прислівнику є суфікси к, ок, ик при творенні форм
ступенів порівняння вони
А) змінюються на жч;
Б) випадають;
В) змінюються на щ.
4. Як творяться прислівники вищого ступеня порівняння?
А) додаванням до прислівника суфікса к або ок;
Б) додаванням до прислівника суфіксів ш, іш або слів більш, менш;
В) додаванням до прислівника префікса най.
5. Правильно утворені форми ступенів порівняння всіх
прислівників у рядку
а) гарно, гарніше, найбільш гарніше;
б) весело, веселіше, найвеселіше;
в) мало, маліше, наймаліше.
6. Неправильно утворені форми ступенів порівняння всіх
прислівників у рядку
А) коротко, коротше ;
Б) маліше, більш дорожче;
В) веселіше, більш низько.
- Розгляньте матеріал таблиці, де ви ставили на полях +(зрозуміло);- (незрозуміло), які результати?
Експрес-опитування
1. Чи всі прислівники можуть утворювати ступені порівняння?
2. Як творяться прислівники вищого ступеня порівняння? Навести приклади.
3. Як утворюються прислівники найвищого ступеня порівняння? Навести приклади.
4. Як можна відрізнити прислівники простої форми вищого ступеня порівняння від однозвучних прикметників?
5. Які зміни приголосних відбуваються у процесі творення простої форми вищого ступеня деяких прислівників? Проілюструвати відповідь власними прикладами.
VІІ. Підсумок уроку
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал підручника параграф 33.
Письмові завдання на вибір:
Вправа 391. – достатній рівень;
Написати твір – роздум на тему: Жити - значить безупинно рухатися вперед», використавши різні ступені порівняння прислівників.
Перша зупинка «Чиста дошка»
Друга зупинка «Аналітична»
Третя зупинка «Моделювання ступенів порівняння прислівників»
Четверта зупинка «Дослідження-відновлення»
П’ята зупинка «Розподільний диктант»
Шоста зупинка «Добери антонім»
Сьома зупинка «Знайди зайве»
Восьма зупинка « У світі влучних висловів»
Дев’ята зупинка «Орфографічна»
звичайний, вищий, найвищий.
Проста складена
1 |
Ступені порівняння мають тільки прислівники, утворені від якісних прикметників за допомогою суфіксів –о, -е |
Добрий – добре Гарний - гарно |
|
2 |
За мірою названої ознаки прислівники поділяються на ступені: звичайний, вищий, найвищий. |
|
|
3 |
Форма прислівників вищого і найвищого ступенів, що виражаються одним словом, називається проста;
виражається двома словами – складена. ( більш /менш; найбільш / найменш + звичайний ступінь) |
докладно докладніше найдокладніше
докладно більш докладно найбільш докладно |
|
4 |
Деякі прислівники утворюють форми ступенів від інших основ |
Добре – краще - найкраще |
|
5 |
Якщо у прислівнику є суфікси к, ок, ик при творенні форм ступенів порівняння вони випадають. |
швидко - швидше |
|
6 |
Г,ж, з змінюються на жч
С змінюється на щ |
Дорого – дорожче Дуже – дужче Низько – нижче
Високо - вище |
|