Урок української мови з учнями 7 класу
Тема: Не з дієсловами.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про дієслово, розглянути правила написання не з дієсловами , опрацювати орфоепічну, фонетичну та синтаксичну хвилинки з метою вироблення практичних умінь і навичок необхідних для здачі ЗНО;
розвивати :мовленнєві вміння, мислення, пам’ять;
виховувати : прагнення до дієвості, активності.
Обладнання: опорна таблиця, роздавальний матеріал,презентація, тестові завдання.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації.
Форми роботи:дослідження-міркування, вправи «Третій зайвий»,мовна задача, коментоване письмо, робота біля дошки, робота в парах, тестові завдання:
Методичні прийоми: «Чиста дошка», «Проблемне запитання», «Бліц опитування», «Незакінчене речення».
Перебіг уроку:
Настановчо-мотиваційний етап
Доброго дня. Попереду сорок п’ять хвилин напруженої роботи, тож усміхніться один одному й побажайте успіху. Як сказав відомий оратор Нік Вуйчич: «Ще один день – ще одна можливість».
II. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку
І сьогодні у вас є можливість узагальнити і систематизувати знання про дієслово,удосконалити правила написання не з дієсловами, з метою вироблення практичних умінь і навичок необхідних, щоб успішно скласти ЗНО. Отож розгорніть зошити і запишіть дату та тему уроку. (2хв)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Домашнім завданням було дати відповідь на проблемне запитання, яке у нас виникло наприкінці попереднього уроку,
які граматичні основи даних речень???
Інститут збудовано. Інститут збудований.
Висновок: біля безоосового дієслова не може бути підмета.
ІY. Відтворення та узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
Ми поставили мету, а досягнемо її, коли виконаємо пункти плану нашого уроку. (прийом №1 «Чиста дошка»)
План уроку
Y. Процесуально діяльнісний етап.
Переходимо до першого пункту плану
І. Орфоепічна хвилинка
ІІ. Фонетична хвилинка Вірші
ІІІ. Синтаксична хвилинка Лунає команда рушати.
(витираємо перший пункт плану) (7хв= 10. 06 хв )
Переходимо до другого пункту плану.
ІІ. Повторення вивченого про дієслово (на дошці послідовність розбору)
Морфологічний розбір дієслова з речення: рушає
(витираємо другий пункт плану) (4 хв=10.10 хв)
Переходимо до третього пункту плану.
(слайд №1« НЕ з дієсловами».)
(слайд №2 Вислів)
(слайд №3Таблиця)
(слайд №4 Вислів)
(слайд №5 Проаналізувати таблицю)
(слайд №6 Мовна задача)
(слайд №7 Дослідження – міркування)
(слайд №8 Вправа 106 (усно)
(слайд №9 Опрацювати таблицю в підручнику
(слайд № 10 Установітьна дошці процентне співвідношення)
(слайд №11 Запам’ятай написання дієслова НЕМА)
(слайд №12 Закріплення (усно)
слайд №13 Пояснювальна записка)
(слайд №14 Закріплення: запишіть у дві колонки)
(слайд №15 Ключ до вправи)
(слайд №16 Сьогодні на уроці)
(слайд №17 Д/з)
(слайд №18 Дякую. До зустрічі)
(витираємо третій пункт плану) (10.32хв)
Прийом №4 «Незакінчене речення»
І так, наша дошка чиста, отже ми досягли поставленої мети. А рівень засвоєння ми перевіримо за допомогою тестових завдань. Відкривайте покликання, на вас чекає 12 тестів, кожна правильна відповідь один бал.
YІ. Узагальнення та систематизація
Тестові завдання: (6хв = 10.38хв)
YІ. Підсумок уроку.
В нас була можливість узагальнити, систематизувати знання про дієслово, ознайомитися із правилами написання не з дієсловами. Ми цю можливість використали. Залишилося кілька секунду уроку. Кожна секунда у вашому життя - на вагу золота. Вчора – уже історія, завтра – ще загадка, сьогодні – це подарунок. В подарунок ви отримали оцінки і знання. Але як сказав Йоганн Вольфганг фон Гете: «Недостатньо тільки отримати знання, їх треба застосувати. Недостатньо тільки бажати, треба діяти».
YІІ. Повідомлення домашнього завдання.
Написати есе на цитату Ніка Вуйчича «Ще один день, ще одна можливість», використавши не з дієсловами. Слай «Дякую за роботу» (2 хв.=10.40
Висіти
Відвести
Дичавіти
Заіржавіти
Вірші
Яке слово зайве?
Чому?
Дієслово
1 частина мови
2 дієслівна форма
3 вид
4 спосіб
5 час
6 особа
7 рід
8 число
9 дієвідміна
10 синтаксична роль
Рідного гнізда (не)цурайся.
(Не)живемо, щоб їсти, а їмо, щоб жити.
(Не)хтувати здоров’ям – (не)хтувати життям.
Курець (не)помічає, як здоров’я з димом випускає.
Страху (не)має там, де (не)бояться.
Ліків (не)має тільки від старості і смерті.
Книжка язика (не)має, а розуму навчає.
Хто людей (не)поважає, сам поваги (не)має.
Без труда, (не)має плода.
Ніколи (не)треба (не)хтувати товариською допомогою.
Краще (не)договорити, ніж переговорити.
Мокрий дощу (не)боїться.