Українська мова
Тема: Звук [й′], буква Йй. Вправи з розвитку фонематичного слуху
Мета: ознайомити учнів з буквою Й, й («йот»), її алфавітною назвою та звуковим значенням; удосконалювати вимову слів зі звуком [й’]; формувати навички читання складів, слів з буквою й («йот»), вчити добирати слова, протилежні за значенням; розвивати навички виразного читання, інтелектуальні здібності учнів, мислення, пам'ять; виховувати старанність, уважність, доброзичливість.
Обладнання: зразок друкованої букви й («йот»), предметні малюнки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивчених літер. Гра «Жучок-буквоїд»
— Упізнайте і назвіть літери за половинками, надрукованими на дошці.
Ч Г Б З Д Т Р П К
— Скільки звуків позначає кожна буква? (По два приголосні звуки: твердий і м’який.) Які саме?
— У яких літер верхні половинки однакові? (У букв Г, Б; Т, П.)
2. Читання складів та слів із вивченими буквами
— Прочитайте склади. Утворіть за стрілочками слова.
по рі чка
сме
со
ві ко не чко
— Що таке смерічка? Яку ягоду називають порічкою?
— Прочитайте за стрілочками скоромовку, надруковану на дошці. Спробуйте вимовити її швидко і без помилок.
3. Читання учнями вірша «Карпати» напам’ять
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми познайомимось з новою буквою та звуком, який вона позначає, навчимося відрізняти подібні звуки і букви, читати слова та речення з новою буквою.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежить виучуваний звук [й]
1) Гра «Спільний звук»
— Знайдіть спільний звук у словах йорж, йод, гай, змій, чайка. ([й])
— Де знаходиться звук [й] у слові йорж, йод? У слові гай, змій? А у слові чайка?
2) Артикуляція звука [й]
— Під час вимовляння звука [й’] працює середня частина язика, яка притискується до піднебіння і створює на шляху видихуваного повітря перешкоду. Струмінь повітря проходить крізь щілинку між язиком і піднебінням.
— Пригадайте, які вже відомі вам звуки творяться подібним чином. (М’які приголосні звуки [л’], [н’], [т’].)
— Звук [й’] також м’який приголосний. Тільки в нього немає пари серед твердих звуків.
3) Гра «Впіймай звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують звук [й].
Йоржа впіймав на вудку Йосип,
Схопив і зойкнув: ой-ой-ой!
Не знав, напевно, Йосип досі,
Який колючий йоржик той.
4) Робота над чистомовкою
Ай-ай-ай — ми підемо в гай.
Ій-ій-ій — край чарівний мій.
5) Колективне складання звукових схем слів-відгадок
• Є предмет і є риба, які називаються однаково. Що це? І хто це? (Йорж)
• Біла птиця в небі вертиться, хвіст, як струна;
Перерветься хвіст — пада птиця, як той лист. (Змій)
6) Самостійне добирання учнями слів зі звуком [й] в різних позиціях — на початку, в середині, у кінці слова
— Подивіться на наш клас. Який він? Відповідаючи, назвіть слова, що закінчуються звуком [й’]. (Великий, просторий, чистий, красивий.)
— Назвіть імена дітей, у яких чується звук [й’] у середині або кінці слова. (Андрій, Сергій, Марійка.)
7) Порівняння вимови звуків [і] — [й’]
— Послухайте склади і слова. Порівняйте вимову звуків [і] — [й’].
рі — рій мі — мій тві — твій сві — свій
2. Ознайомлення учнів з буквою Й, й («йот»)
— Звук [й] позначається на письмі буквою «йот».
— На яку букву дуже схожа буква й («йот»)? (На букву и) Чим ці букви відрізняються? (Верхнім елементом, дужечкою.)
3. Утворення та аналіз складів типу злиття
— Подивіться, які незвичайні мушлі назбирали діти, відпочиваючи на морі. Прочитайте склади з буквою й.
— Утворіть цілі яблучка: підберіть усі половинки.
4. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі
Фізкультхвилинка
Мій дідусь живе в селі, в нього сиві вуса.
Я сокирою рубати в дідуся навчуся.
Я навчусь траву косити і в сарай її носити.
Дідусю бракує рук — допоможе йому внук.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за Букварем
1) Читання стовпчиків слів за Букварем
— Прочитайте стовпчики слів.
— Прочитайте слова, які характеризують будинки. (Високий, низький)
2) Словникова робота
— Ці слова — протилежні за значенням. Я називатиму слова, а ви доберіть до них протилежні.
Широкий (вузький), великий (малий), молодий (старий), веселий (сумний), довгий (короткий), повільний (швидкий).
3) Гра «Розсипане прислів’я»
— Зберіть слова і прочитайте прислів’я.
— Як ви розумієте це прислів’я?
4) Читання назв кольорів
— Прочитайте назви кольорів.
— Який колір зайвий?
— Прочитайте назви кольорів, у яких є звук [і], [ч], [е].
5) Читання вірша «Зайчик Ой і зайчик Ай»
а) Виразне читання вчителем
б) Самостійне напівголосне читання учнями
в) Вибіркове читання
— Прочитайте речення: куди пішли зайчики?
— Як мама кликала зайченят?
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
6) Читання тексту «Казковий світ»
а) Виразне читання вчителем
— Що побачила Надійка під водою?
— Які кольори були під водою?
— Подивіться на малюнок і скажіть, що цікавого під водою?
— Які тварини живуть під водою?
— Що їм необхідно для життя? (Чиста вода)
б) Самостійне напівголосне читання учнями
в) Читання окремими учнями
г) Вибіркове читання
— Які кольори побачила Надійка під водою?
— Кого побачила Надійка?
— Який світ був під водою?
VІ. Підведення підсумків уроку
— Що робили сьогодні на уроці?
— Яку букву вчили? (Буква «ій» або «йот».)
— Який звук вона позначає на письмі? У чому його особливість? (Приголосний м’який звук [й’] не має твердої пари.)