Конспект уроку з української мови для 3 класу
Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема. Робота над деформованим реченням
Мета: поглиблювати знання учнів про речення, вчити відновлювати текст з деформованих складових частин; розвивати пам’ять, образність мислення, уміння формулювати власну думку,мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття допомоги і дружби .
Матеріал до уроку: малюнок дівчини-осені, конверти з індивідуальними завданнями, куб,музична композиція Вівальді «Осінь»
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Подивилися на мене,
Посміхнулися усі.
Всі готові до роботи?
Вcі бадьорі? Молодці!
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Вступне слово вчителя
Сьогодні на урок прийшла до нас в гості незнайомка, а хто вона?
Відгадайте загадку:
В різнобарвному намисті
Діва в сяйві своїх зваб
Пожовтила трави, листя,
Наче пензлем, і без фарб.
І віддавши сил чимало,
Позолоту скрізь поклала…
Відгадайте: хто вона,
Та красуня чарівна? Осінь
2. Вправа «Асоціативний кущ»
Прослуховування музичного запису.
-Що спадає вам на думку, коли ви чуєте слово «осінь»?
(орієнтовні відповіді учнів)
Жовте листя
Дощ
Школа
Пора року
Овочі
Гриби
Туман
Холод
Картопля
3. Творче завдання
Гра «Вибери влучне слово»
Діти витягають по черзі картки з словами і добирають влучні характеристики:
Сонце- лагідне, ніжне, золоте, яскраве, тепле, ласкаве.
Вітер – легенький, могутній, сильний, швидкий, тихий.
Небо-безкінечне, блакитне, неозоре, безхмарне, сумне.
Хмарка – легенька, пухнаста, грайлива, вільна, біла.
Дощик – дзвінкий, грибний, дрібний, срібний, теплий.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Кубування
Речення виражає закінчену думку.
Речення складається з слів.
Слова в реченні пишуться окремо.
Перше слово в реченні пишеться з великої букви.
В кінці речення ставимо знак оклику, знак питання, крапку.
З речень можна скласти текст.
IV.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У долоньки позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Відпочинуть ручки й ніжки.
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Сьогодні ми навчимося складати речення, будувати невеличкий текст, добирати заголовки.
VI. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА «Два-чотири -всі разом»
I етап – робота в парах.
(діти з окремих слів складають речення)
1-й конверт(багряна заклопотано осінь бродить )
2-й конверт(вітерець дерева ніжно жвавий роздягає)
3-й конверт(промінці посилає останні сонечко ласкаве)
4-й конверт(хмарами небо сірими вкривається)
5-й конверт(дрібненький часто сіється дощик )
6-й конверт(кругом зажурилося все)
II етап – словникова робота
III етап – робота четвірками Діти об’єднують речення в зв’язну розповідь з двох-трьох речень.
IV етап – всі разом складають текст.
Учні складають текст, визначаючи послідовність речень для зачину, основної частини і кінцівки.
V етап – зачитування тексту.
VII РЕФЛЕКСІЯ
1. Порівняння текстів
Учитель відкриває шторку, де на дошці написано правильний варіант тексту.
Заклопотано бродить багряна осінь.
Ніжно роздягає дерева жвавий вітерець.
Посилає останні промінці ласкаве сонечко.
Небо вкривається сірими хмарами.
Часто сіється дрібненький дощик.
Зажурилося все кругом.
2. Добір заголовка
Учитель пропонує дітям назвати кілька заголовків, а тоді вибирають кращий.
3. Запис складеного тексту в зошити
Скласти і записати 3 речення про осінь.