Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему :"Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Віднесення слова до одного з родів."

Про матеріал

Мета уроку:розширювати знання учнів про іменник;

формувати уміння визначати рід іменників, використовуючи допоміж-ні слова він, мій; вона, моя; воно, моє;

збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення учнів;

виховувати культуру писемного мовлення, увагу, повагу один до одного, старанність, охайність, самостійність.

Перегляд файлу

 

Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Віднесення слова до одного з родів.

Мета:

  • розширювати знання учнів про іменник;
  • формувати  уміння визначати рід іменників, використовуючи  допоміж-ні слова він, мій; вона, моя; воно, моє; 
  • збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення учнів;
  • виховувати культуру писемного мовлення,  увагу, повагу один до одного, старанність, охайність, самостійність.

 

Обладнання: презентація,   картки із завданнями для роботи в парах, групах, малюнки будиночків, картки з допоміжними словами для визначення роду, відео для фізкультхвилинки, м’ячик, малюнки  різних предметів.

 Хід уроку

I. Організація класу до уроку. Привітання.

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

II. Актуалізація опорних знань.

- Діти, відгадайте загадку!    

Чудо – сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця –

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає –

Сріблом все вкриває.

 

- Як ви вважаєте, про яку царицю ця загадка?

- Які слова свідчать на те, що це зима?

Урок почнемо без зупинки

з каліграфічної хвилинки.

Будемо мову рідну вивчати.

Каліграфічно, старанно писати.

1. Каліграфічна хвилинка

Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.

Зз зи им ма зима

  • – До якої відомої вам частини мови належить це слово?
  • – Доведіть, що це іменник.
  • – Що  ви ще можете сказати про це слово?(відповідає на питання шо?, неістота, загальна назва )
  • – Доберіть до іменника «зима» прикметник (яка?), дієслово (що робить?) складіть речення запишіть його каліграфічно у зошит.

2. Асоціативний кущ

- Що ви знаєте про іменник?

 

 

 

 

                                                Іменник

 

 

 

  •            Що таке іменник? (Слова, що є назвами предметів, називаються іменниками. Іменники відповідають на питання хто? що?)
  •            Пояснити, які іменники є власними? (Прізвища, імена, по батькові, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, озер, морів – це власні іменники.
  •            Як пишуться власні іменники? (Вони пишуться з великої літери.)
  •            Пояснити, які іменники є загальними? (Назви, що даються багатьом предметам. Вони пишуться з малої букви.)
  •            Коли до іменників ставимо питання хто? (Іменники, що є назвами істот, відповідають на питання хто?)
  •            А коли – що? (До  іменників, що є назвами неістот – ставимо питання що?)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

  • Що нового про іменник ми дізнались на минулому уроці?
  •            Якого роду бувають іменники? (Іменники бувають чоловічого, жіночого та середнього роду)
    • А як ви думаєте, для чого нам треба знати рід іменників?
    • Що допомагає нам визначати рід іменників?(допоміжні слова – вона моя,він мій, воно моє)
  • Отже, сьогодні ми будемо продовжувати вивчити  іменник, вчитись визначати рід іменників. (слайди 1-2), давайте повторимо правило визначення роду(слайд 3).

ІV. Узагальнення, систематизація та контроль знань та вмінь учнів.

  • До нас у гості завітала зима і принесла нам багато різних завдань, допоможемо зимі  їх розв’язати?

1.    Робота  в  парах . (слайд 4)

Відгадати загадки -  поставити запитання,  визначити рід іменника.


Через воду він проводить,
А сам з місця вік не сходить.
(Міст)

 
По полю ходить, жне, косить,
Зерно молотить, хліба не просить.
(Комбайн)

Спритний майстер у стрибках:
На деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї – ліс.
(Білка)

Живим зерном народжений,
Живу я на землі.
Щодня рум’яним сонечком
Я сходжу на столі.
(Хліб)

Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.
(Сова)

Хоча я і страшнувате,
Ось є палиця в руці,
Але як мені прогнати
Із городу горобців?
(Опудало)

Хто завжди правду каже?
Який є, таким покаже,
І без слів про все розкаже.
На нього дивишся, а себе бачиш.
(Дзеркало)

Дерев’яний та довгенький,
Маю носик я гостренький.
На білому слід лишаю,
Усіх діток потішаю.
(Олівець)

 

Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
(Лисиця)

Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
(Яблуко)

Маленька корівка,
Пасуся завзято,
Підросту, буду молоко давати. (Теля)

 

Мию, мию без жалю,
мию, там, де брудно,
цю роботу я люблю
та від неї худну. (Мило)

Заселіть слова у їх будиночки

Ч.р.                                                  ж.р.                                                 с.р.

2. Самостійна робота (слайди 5-9)

 

 

 

 

 

 

 

 

Фізкульхвилинка (зимова музична )

У володарки Зими 
Трішечки замерзли ми. 
Грудень каже: «Пострибай!» 
Січень просить: «Присідай!» 
Встали — сіли, встали — сіли, 
Розігріли наше тіло. 
Лютий місяць нагадав: 
Час нам братися до справ. 
Сіли, дітки, всі гарненько. 
Спинки держимо рівненько. 
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!

3.Попрацюємо разом (слайд10)

4. Групова робота. «Використай знання з природознавства»(слайд 11)

Нещодавно з природознавства ми вивчили тему «Рослини», наступною буде тема «Тварини». Тож  виконати це завдання вам допоможуть знання з природознавства.

 Дописати іменники, визначити рід:

1. Органи рослини: корінь(ч. р.), …

2. Дерева: тополя  (ж. р.), …

3. Культурні рослини: морква (ж. р.), …

4.Квіткові рослини: підсніжник (ч. р.), …

5. Трав’янисті  рослини: кульбаба(ж. р.),…

6. Звірі: вовк (ч. р.), …

7. Риби: акула (ж. р.), …

8. Комахи: комар (ч. р.), …

9. Лікарські рослини: звіробій (ч. р.),

Перевірка.

5. Гра «Анаграми»

 Перестав  букви , щоб вийшло нове слово - іменник. Визнач  рід  іменників .

Осел –(село),курча – (ручка) , марка – (рамка), лісок –(сокіл) ,кіт – (тік ), кури –(руки) , тіло – (літо),  вінок –(вікно)

6. Гра «Сніжки» .

Чи полюбляєте ви грати в сніжки? Тож, давайте пограємо!

Я кидатиму  вам  м’ячик, називаючи слово, а ви будете визначати його рід.

Слова: учень, синиця, степ, серце, півень, голубка, пальто,   малина, помідор, яблуко, заєць, слово, ріпка, ластів’я  і т.д.

V. Домашнє завдання(слайд 12 )

VІ. Підсумок уроку.(слайд 13 )

«Незакінчене речення».
Сьогодні на уроці я навчився … .

Я дізнався … .

Було цікаво… . 

Я зрозумів, що…

Тепер я можу…

Було складно…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаткові завдання

 

 Гра «Знайди зайве»

 — У кожному рядку знайдіть зайве слово чи словосполучення. Поясніть

свій вибір.

  • Іванко, Петрик, Марійка, Дмитрик (Марійка - ім'я дівчинки)
  • Кіт Цезар, корова Лиска, брат Богдан, пес Кудлай (брат Богдан)
  • Олена Петрівна, Ольга Василівна, Василь Іванович, Марія Федорівна.

 (  Василь Іванович — чоловік )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
9 березня 2018
Переглядів
2811
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку