Поглибити знання учнів про іменник; ознайомити учнів з граматичною категорією числа; вчити змінювати іменники за числами і вживати числові форми у мовленні; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Урок з української мови «Змінювання іменників за числами»
для 3 класу
Підготувала Ярмак С.М.
Тема: Змінювання іменників за числами.
Мета: поглибити знання учнів про іменник; ознайомити учнів з граматичною категорією числа; вчити змінювати іменники за числами і вживати числові форми у мовленні; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.
Тип уроку: формування нових знань.
Методи та прийоми: робота з підручником, бесіда, творча робота, дидактична гра, асоціативний кущ, тестове завдання, взаємоконтроль, самоперевірка,.
Обладнання: мультимедійний екран(матеріали за темою «Змінювання іменника за числами»).
Міжпредметні зв’язки: географія, музика.
Ой ти, ненька-Україна,
Я тебе кохаю,
В світі кращої країни
Я не знаю.
Леонід Козоріз.
ХІД УРОКУ
І Організація класу
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас на урок.
Я бачу ваші милі личка
Та очі з безліччю думок.
Ми помандруєм в світ науки,
Що гордо Мовою зовуть.
Та лиш кмітливість та увагу
З собою взяти не забудь!
Девіз: (Слайд 1)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Робота над епіграфом уроку (Слайд 2)
Тема епіграфа – Україна,тому більшість завдань частково чи повність будуть пов’язані з Україною.
– Виразно прочитати рядки.
– Визначити, що хотів автор передати цими словами.
– Що автор хоче донести до нас (ідея)?
2 Асоціативний кущ (з чим у дітей асоціюється слово «Україна»)
Україна це…(Батьківщина, Карпати, патріот, домівка, друзі, родина, Запорізька Січ, Чорне море, вугілля, українська мова, степи, рідна сторона, мальовничий куточок, отча земля).
Сьогодні я вас запрошую в подорож по Україні, для того, щоб побачити красу рідного краю. Ми повинні проїхати кілька станцій, виконавши певні завдання. І початком нашого руху буде станція «Домашнє завдання».
3 Перевірка домашнього завдання (Слайд 3)
– Прочитайте прислів’я. Про що в них ідеться?
– Який рід визначили в іменниках?
4 Фронтальне опитування
– Що таке іменник?
– Якого роду бувають іменники?
– Які слова допомагають визначити рід іменників?
– Які закінчення бувають найчастіше в іменниках жіночого роду?
Чоловічого? Середнього?
5 Гра «Третій зайвий» (Слайд 4)
Гай,море,село (гай – ч. р.)
Олень,борсук,стіл ( стіл – неістота)
Ягода, білка,березень ( білка – істота )
Текст,театр,Дніпро ( Дніпро – власна назва)
Марія, суниця, Бориспіль ( суниця – загальна назва)
6 Каліграфічна хвилинка (Слайд 5)
Україна – красивий, щедрий рідний край.
Як ви розумієте цей вислів?
7 Словниковий диктант
Запишіть у три стовпчики за родами: школа, клас, книжка, театр, парта, ранець, море, озеро, учениця, учень, місто, вікно.
Перевіримо себе – Зупинка «Родова» (Слайд 6)
ІІІ Вивчення нового матеріалу
1 Проблемна ситуація
– Скільки предметів позначали іменники, які ви записали? (1)
– Чи можете ви змінити їх так, щоб вони позначали багато предметів? Наведіть приклади.
– Якій висновок можете зробити?
– Як змінюються іменники?
2 Оголошення теми і мети уроку (Слайд 7)
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися змінювати іменники за числами, визначати число
3 Пояснення нового матеріалу
1 Ознайомлення з теоретичним матеріалом (правило с.27)
2 Визначення числа іменників, що сховані за картинками (Слайд 8)
Україно моя, золоті твої поля,
Небо ніжно голубе, що під ним усе цвіте.
Яблуневі сади і смерекові ліси,
Ніжна пісня солов’я – рідна матінка Земля.
3 Вибіркове списування (вправа 58) (Слайд 9).
Уважно подивіться на малюнок. Що на ньому зображено? Пофантазуйте, про що буде наш наступний текст.
4 Змінювання іменників за числами (вправа 59)
– Прочитайте слова. Визначте орфограму (ненаголошені «е», «и» в коренях слова)
– Змініть іменники за числами виділіть закінчення. Висновок іменники змінюються за числами
IV Фізкультхвилинка.
Зупинка «Рушничок» (Слайд 10)
V Закріплення вивченого матеріалу
Давайте закінчимо рядки вірша про Україну (Слайд 11 - 18).
безмежні степи і чарівні (озерця)
Україна то край славний, аж по Чорне (море)
її обереги – верба і (калина)
Хліб і сіль у кожній хаті.
Жито в полі колоситься,
Сяє золотом (пшениця)
VI Підсумок уроку.
1. Дайте відповіді на питання
Давайте перевіримо, чи досягли ми навчальної мети?
Які два числа мають іменники?(однина і множина)
Іменники, що означають один предмет, вживаються в … (однині)
Іменники, що означають два і більше предметів, вживаються в … (множині).
Наш поїзд під’їхав до зупинки «Кінцева». (Слайд 19).
Яка ідея даного віршика? До чого нас закликає автор?
2. Рефлексія.
От і закінчилася наша подорож по Україні
Покажіть сигнальчиком, з яким настроєм ви закінчили наш урок – подорож. Чому?
VII Показ фільму