Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: "Робота над вдосконаленням читацької навички. «Вийшов Щиглик щавель їсти» Іван Гуцал, «Сміхота» Ігор Січовик"

Про матеріал

Розробка уроку з української мови для 3 класу на тему: " Робота над вдосконаленням читацької навички. Робота з текстом. «Вийшов Щиглик щавель їсти» Іван Гуцал, «Сміхота» Ігор Січовик". Складається з конспекту уроку та допоміжних матеріалів до уроку.

Перегляд файлу

Автор розробки уроку з української мови

вчитель початкових класів

закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“

Красна Оксана Ярославівна

спеціаліст вищої категорії

 

 

Тема: Робота над вдосконаленням читацької навички. Робота з текстом. «Вийшов Щиглик щавель їсти» Іван Гуцал, «Сміхота» Ігор Січовик

Мета: узагальнити знання учнів про букву щ («ща») та її звукове значення; удосконалювати вміння читати поетичні твори; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, виправляти помилки; учити дітей бути спостережливими, уважними; розвивати мовлення учнів, пам'ять, фантазію; виховувати гуманні почуття, любов до природи.

Обладнання: предметні малюнки, аудіозапис «Шум дощу».

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою

Ящірка від дощику

В щілинку під ліщинку

Швидко шмигнула.

Йди іще, дощику!

2) Робота над чистомовкою

Ща-ща-ща — спіймали ляща.

Ще-ще-ще — назви своє прізвище.

Щі-щі-щі — ідуть із кухні пахощі.

Щу-щу-щу — зваріть смачного борщу.

Ащ-ащ-ащ — мама купила плащ.

Ущ-ущ-ущ — у ліщині гуде хрущ.

Іщ-іщ-іщ — щеня вкусив кліщ.

Ощ-ощ-ощ — щедрий літній дощ.

2. Гра «Добери словечко»

— Додайте словечко та доберіть порівняння, використовуючи оповідання Т. Білецької «Корисна розмова».

Чорні..., як...   Червоні..., як... Голубі..., як...  Золоті..., як...

3. «Знайди зайве»

— Прочитайте слова, знайдіть зайве.


орніч

біголу

рвоніче

ітолоз

сямаут

чорні

голубі

червоні

золоті

матуся


4. Читання оповідання «Корисна розмова» за особами

5. Запам’ятовування вірша методом асоціативних малюнків

Щиглик дуже гарним став, щітку він собі придбав.

Пір’я чистити щодня змалку вчили пташеня.

6. Читання «ланцюжком» небувальщини Д. Чередниченка «Жирафа у метро»

7. Переказ оповідання від першої особи

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Відгадайте загадку.

• Мене просять і чекають,

А як покажуть — утікають. (Дощ)

— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над текстами про дощик.

IV. Робота над темою уроку

1. Повторення вивченого вірша за малюнками

— Подивіться на малюнки і згадайте вірш.

— Які звуки найчастіше повторювалися у вірші? ([шч])

— Якою буквою вони позначаються? («ща»)

2. Повторення відомостей про букву щ («ща»), характеристика звуків [шч]

3. Гра «Не помились!»

Плесніть в долоні, якщо діти чуєте слово, в якому потрібно вживати букву щ («ща»).

Горщик, дощ, шина, щука, шапка, пішки, щока, площа, ложка, щука, шуба.

4. Вправи для розвитку техніки читання

Прочитайте кілька разів, щоразу швидше і швидше.

гуща   дощ  що

гущавина  дощик  щоб

щавель  періщить кущ

щиглик  уперіщить хрущ

хо – схо – сховались   сі – сісти – присісти

Прочитайте, як може йти дощ.

Накрапати; періщити; сіятись, мов крізь сито; лити, як з відра.

Від якого дощу ви заховаєтесь? Під яким дощиком можна погуляти?

Прочитайте текст.

 Оленка і Галинка живуть у місті. Бабуся живе у селі. Приїхали дівчатка до неї в гості.

 Радіє бабуся. Пригощає їх варениками з вишнями і борщем з щавлем.

 Ой, як смачно!

Фізкультхвилинка

Наскачуся досхочу! (Встати з-за парт.)

Як захочу, так підскочу. (Підвести руки вгору, потягнутися.)

Я по колу стриб та стриб

На одній нозі, як гриб.

(Стрибки на правій нозі.)

Ще й на другій стрибу, стрибу...

Вже мені немає стриму.

(Стрибки на лівій нозі.)

Вже скачу, скачу, скачу,

Наскачуся досхочу. (Стрибки на двох ногах.)

5. Опрацювання віршика В. Гуцала «Вийшов щиглик щавель їсти»

1) Читання вірша вчителем

Вийшов щиглик щавель їсти

Вийшов щиглик щавель їсти.

Тягне тріску, щоб присісти.

Раптом дощ як уперіщить.

Милий дощику, навіщо

щиглика загнав під кущ,

де сховались чиж і хрущ?

Їсти щиглик дуже хоче.

Дощику про це байдуже.

Він періщить, вдаль біжить,

аж гущавина шумить.

— Хто сховався під дощем? Чому?

Що сказано у вірші про дощ?

2) Словникова робота

Дощ періщить – іде сильно, неперервно.

Щавель – це рослина. Листочки і стебло щавлю мають кислий смак.

Гущавина – місце, де дерева і кущі ростуть дуже густо.

3) Самостійне читання вірша учнями

4) Виразне читання вірша

5) Слухання аудіозапису «Шум дощу»

— Який дощ ви уявили? (Сильний, маленький, тихий)

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Опрацювання вірша І. Січовика «Сміхота»

1) Гра «Що не так?». Робота за ілюстрацією

 

— Назвіть помилки художника.

2) Читання вірша вчителем

Сміхота

Кішка вивела курчат,

квочка миє кошенят.

Песик їсть пахуче сіно,

гавка коник на людину.

Щука під кущем живе,

заєць річкою пливе.

Дощик грає на сопілці,

хлопчик миє шубку білці.

Груша йде до магазину,

Таня впала у корзину.

По дорозі цап повзе,

капустину жук гризе.

Вуж літає угорі,

шпак ночує у норі.

Доки я хвоста чесав,

То кіт вірша дописав.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

3) Самостійне читання вірша

4) Обговорення прочитаного

— Чому вірш має назву «Сміхота»?

— Що вам найбільше запам’яталося?

5) Читання з виправлянням помилок автора

Автор цього вірша вирішив пожартувати. І ось яка вийшла сміхота. Жарти – жартами, але словам слід стати на свої місця. Допоможіть їм. Скажіть кожне речення правильно.

VІ. Підведення підсумків уроку

— Скільки звуків позначає на письмі буква щ («ща»)?

— Дайте їм характеристику.

— Розкажіть вірш про щиглика, що вивчили на уроці.

— Розсмішіть товаришів, придумайте свою «Сміхоту»

 

zip
Додано
29 липня 2018
Переглядів
896
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку