Розробка уроку з української мови для 3 класу на тему: "Урок розвитку зв'язного мовлення. Колективний твір за ілюстрацією та планом".
Складається з конспекту уроку (складання твору про допомогу птахам взимку) та презентації до уроку.
Автор розробки уроку з української мови
вчитель початкових класів
закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“
Красна Оксана Ярославівна
спеціаліст вищої категорії
Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Колективний твір за ілюстрацією та планом
Мета: навчати учнів складати тексти за поданим планом та ілюстрацією, удосконалювати навички усного мовлення; розвивати творчу уяву, спостережливість, вміння передавати побачене художнім словом; виховувати почуття прекрасного, любов до природи.
Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації, презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Робота над загадкою
Сніг на полях. Лід на річках.
Віхола гуляє. Коли це буває? ( Зимою)
Я антонім слова „літо”,
В мене біла тепла свита,
я мороз люблю сама:
Адже звуть мене ... (зима)
— Що таке антонім?
2. Каліграфічна хвилинка
З З З з з з З з З з З з зи им ма
— Яку букву пишемо у слові з...ма ? Чому?
Зима, зимонька, зимувати, зимовий.
— Доберіть спільнокореневі слова до слова зима. Зробіть розбір слова за будовою зимонька.
— Назвіть ознаки зими. (Сонце низько сходить над горизонтом і не гріє, іде сніг, замерзли річки, дерева листяні стоять голі.)
— Чому у наших краях не чути пташиного співу? (Більшість пташок відлетіли у теплі краї.)
— Чому вони відлетіли? (Тому, що ці пташки взимку не можуть знайти собі їжу.)
3. Гра „Зимуючі птахи”
— Пригадаємо, які птахи відлетіли, а які залишились зимувати у наших краях. Я буду називати перелітних і зимуючих птахів. Якщо птах зимуючий, то ви піднімете фішку.
— Почали !
Дика качка, горобець, лелека, ворона, соловей, снігур, шпак, синиця, сорока, дятел, зозуля.
— Чому вони залишились у нас? (Вони можуть знайти собі поживу. Але їм важко перезимувати. Багато з них гине не тільки від голоду, а й від холоду.)
4. Виразне читання віршів
— Хто із птахів залишається у нас зимувати?
Ми синички невеличкі.
Поживитись - трудівнички.
А тепер кругом зима –
Ні комашечки нема.
Ми сороки-білобокі.
Тут скрекочем, там скрекочем,
Всі новини знати хочем.
Ми ворони - чорні скроні.
Біля хат літаєм,
Поживу шукаєм.
Ми маєм грудочки червоні,
І чорні крильця в нас міцні.
На крилах зиму ми приносим,
І звуть нас просто (снігурі).
Я дятел – лісу санітар.
Вірно людям я служу.
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
Я - хоробрий молодець!
Називаюсь - горобець!
І зими я не боюся!
Зимувати зостаюся.
5. Коментування ілюстрацій із зображенням зимового пейзажу
— Яка пора року настала? (Настала люта зима.)
— З чого це видно? (Все вкрите білою ковдрою.)
— Як живеться пташкам взимку? (Холодно і голодно живеться пташкам взимку.)
— Але про них не забувають їх вірні друзі. Як ви гадаєте, хто вони? (Люди)
Проаналізуємо другий і третій малюнок.
— Що зробили діти? (Діти зробили годівничку.)
— Куди вони її повісили? ( Вони повісили її на дерево.)
— Що насипали діти в годівничку? ( В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника, ...)
— Хто прилетів до годівнички? (До годівнички прилетіли синички, горобчики, снігурі. Вони жадібно клювали корм.)
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитись складати твір за ілюстрацією та планом. Наше завдання – навчитись за допомогою художнього слова передавати красу рідної природи.
IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Словникова робота
Зима – прийшла, настала, люта, холодна, морозна, сніжна.
Сніг – білий, пухнастий, м'який, легенький, холодний.
Діти, учні, школярі, друзі птахів.
Зерно, крихти хліба, насіння соняшника, плоди горобини, калини.
Клювали, жадібно, з радістю.
2. Робота над будовою тексту, складання плану
— Згадайте, з яких частин складається текст? (Зачин, основна частина, кінцівка)
— Про що може розповідатись у кожній частині нашого тексту?
— Складемо план.
1. Яка пора року настала?
2. Як живеться пташкам взимку?
3. Що зробили діти?
4. Куди вони її повісили?
5. Що насипали діти в годівничку?
6. Хто прилетів до годівнички?
Фізкультхвилинка
Діти йшли, йшли, йшли.
Сніжинку знайшли.
Присіли, помилувались
І дальше пішли. ( Повторити кілька разів)
3. Усне колективне складання твору за поданим планом ( 2-3 учні повторюють).
4. Письмовий запис твору
Друзі птахів
Прийшла холодна зима. Голодно пташкам взимку. Сергійко і Надійка зробили годівничку. Вони причепили її на дереві. В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника. До годівнички прилетіло багато птахів. Синички, горобчики, снігурі жадібно клювали корм і дякували своїм друзям за допомогу.
5. Слухання складених текстів
6. Редагування
VI. Підведення підсумків уроку
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Яких зимуючих птахів ви знаєте?
— Яку користь приносять птахи? (Поїдають гусінь, слимаків, жуків)
— Що ми можемо зробити взимку для птахів?
— Чий твір вам найбільше сподобався? Чим саме?
— Що корисного взяли з уроку?
1) Впорядкуй слова в рядках
Ніколи, шкоди, не зробимо,
Ми, краю, пташці, у, ріднім,
Нехай, природу, звеселяють –
Співають, нас, для, гаю, у.
(Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу –
Співають для нас у гаю.)
2) Зачитування пам’ятки
До пташок ставитись потрібно обережно, адже птахи – наші друзі.
Під час гніздування та висиджування птахами яєць, не кричи, не галасуй у лісі.
Якщо знайшов гніздо птахів, зразу ж тихесенько відійди від нього.
Не вбивай пташок, не руйнуй їх гнізда, не бери додому пташенят.
Кожен день взимку насипай корм пташкам у годівничку.
VII. Домашнє завдання