Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: "Урок розвитку зв’язного мовлення. Написання переказу за складеним планом „Крига – це небезпечно!"

Про матеріал

Розробка уроку з образотворчого мистецтва для 3 класу на тему: "Урок розвитку зв'язного мовлення. Написання переказу за складеним планом „Крига – це небезпечно!“.

Мета уроку: вдосконалювати вміння учнів переказувати текст, а також письмово відтворювати зміст прочитаного за планом; збагачувати мовлення учнів новими словами й образними висловами.

Перегляд файлу

Автор розробки уроку з української мови

вчитель початкових класів

закладу „Загальнооосвітня школа І-ІІІ ступенів №16 ВМР“

Красна Оксана Ярославівна

спеціаліст вищої категорії

 

Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення. Написання переказу за складеним планом „Крига – це небезпечно!“

Мета: вдосконалювати вміння учнів переказувати текст, а також письмово відтворювати зміст прочитаного за планом; збагачувати мовлення  учнів новими словами й образними висловами; розширити уявлення про небезпеку, що очікує на льоду, виховувати розуміння необхідності дотримуватись правил безпеки взимку; прагнення допомогти іншим людям.

Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Читання вірша Л. Савчук «Наближається зима»

Золотим став дуб крислатий.

Дмуть та дмуть прудкі вітри.

І важкі хмарки патлаті

Ллються дощиком згори.

Часом сонечко прогляне,

Та тепла уже нема.

Пролітають дні за днями,

Наближається… (зима).

2. Бесіда про зміни в природі з настанням зими

Ще лічені дні залишились до настання зими.

Скажіть, які зміни відбуваються в природі з її приходом?

Чому діти люблять зиму?

3. Калейдоскоп зимових загадок

Здивувалося маля:

Стала білою земля.

Щось кружляє, наче пух,

Наче зграя білих мух,

Та додолу опадає,

Все ретельно укриває.

(Сніг)

Що то за віз,

Що без коліс,

Влітку відпочиває

Взимку дітей катає

(Санчата)

Якщо став на ті дощечки,

Швидко їду я з гори,

А якщо впаду зненацька –

Ноги будуть догори.

Палки дві в руках тримаю,

Сам собі допомагаю.

Тут потрібна рівновага,

Тренування та увага!

(Лижі)

По стежині, по дорозі

Бігти я у них не в змозі,

По снігу не йдуть як слід:

До вподоби – тільки лід.

(Ковзани)

Для чого ці речі потрібні?

4. Бесіда «Зимові розваги» та «Ігри на тонкому льоду»

Взимку, як тільки блисне сонечко, ми поспішаємо відпочити зі своїми друзями на ковзанах, санчатах, лижах. Доволі часто йдемо за місто, де багато снігу, стрімкі гірки, річка, закута в лід, та немає машин. Як весело можна провести там час!

Чи завжди ми можемо почувати себе в безпеці під час таких розваг?

Яка небезпека на нас може там чатувати?

Небезпека чатує поруч. Це крижана вода, в яку можна потрапити, розважаючись на льоду.

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, яку саме небезпеку таїть у собі лід. Ви напишете детальний переказ тексту «Біда».

Як ви вважаєте, про що буде йти мова у цьому тексті?

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда

Згадайте, що таке детальний переказ. (Детальний переказ — це усний або письмовий переказ, що якнайповніше передає зміст прочитаного або прослуханого тексту.)

— Для чого людині потрібно вміти детально переказувати?

2. Слухання тексту

Біда

Настали перші приморозки. Річка вкрилася кригою. Двоє хлопчиків пішли на річку. Спочатку вони ковзали біля берега, а потім поїхали на середину.

Раптом крига провалилася. Хлоп’ята опинилися у воді. Перелякані друзі почали кричати. Їх почули люди. Вони принесли дошки, драбину і витягли хлопчиків. Потім відвезли врятованих до лікарні.

З того часу хлопчики запам’ятали, що на річці треба бути обережним.

Чи хвилювалися ви, коли читали текст? Чому?

3. Змістовий аналіз тексту

Яка пора року настала?

Куди прийшли хлопчики?

Що вони там робили?

Що сталося невдовзі?

Як рятували хлопчиків?

Куди відвезли переляканих друзів?

Що добре запам’ятали школярі?

4. Мовний аналіз тексту

1) Добір до слів синонімів:

   Хлопчики – вони, школярі, хлоп’ята, друзі.

   Приморозки – заморозки.

   Крига – лід.

   Вкрилася кригою – замерзла.

   Крига провалилася – тріснула, проламалася, розкололася.

   Опининилися у воді – провалилися під воду.

2) Пояснення написання слів:

   приморозки;

   спочатку;

   берег;

   середина;

   опинилися;

   хлоп’ята;

   перелякані;

   запам’ятали;

   бути  обережним.

3) Пояснення написання розділових знаків

4-те речення (кома перед сполучником а);

9-те речення (кома в реченні з однорідними членами);

останнє речення (кома перед сполучником що).

5. Структурний аналіз тексту

Скільки абзаців виділено в тексті?

Як вони зв’язані між собою?

Прочитайте зачин.

Прочитайте кінцівку.

Про що йдеться в основній частині? Зі скількох абзаців вона складається?

6. Складання плану тексту

                  План

1. Перші приморозки.

2. Хлопчики на ковзанці.

3. Друзі в біді.

4. Допомога людей.

5. Урок на майбутнє.

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення і систематизація отриманих знань

1. Повторне читання тексту вчителем

2. Усне переказування тексту учнями за планом

3. Записування переказу в зошити

Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою:

початок абзаців;

набір опорних слів до кожного абзацу.

4. Перевірка виконаної роботи

Самоперевірка

Слухання 2-3 переказів, внесення корективів.

5. Інформація з довідкового бюро «Це потрібно знати»

Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого    значно слабший.

Якщо  вам необхідно пройти по льоду, пам'ятайте, що кращий захисток від небезпеки – наперед її передбачити і обійти.

Отже, лід особливо небезпечний і ламкий:

• пізно восени або ранньою весною, на початку або в кінці зими та під час зимових відлиг; ніколи не виходьте на лід річок, ставків, озер у цей час;

• лід ламкий  біля стоку води, наприклад, з труби ферми чи заводу;

  біля кущів, очерету; там, де водорості вмерзли в лід;

  там, де великі кучугури — під снігом крига завжди тонша;

• там, де б'ють джерела або впадає струмок, загалом там, де вода більше рухається;

  там, де багато старих рибальських ополонок.

Перш ніж спуститися на лід водойми, намітьте правильний шлях через кригу. Найкраще — йти по чужих свіжих слідах, — дорога вже перевірена.

Якщо ще нікого не було, міцність льоду треба перевірити довгою палицею, стукаючи нею по місцю, де хочете йти. Якщо при ударі з'являється вода — лід непевний і треба негайно йти назад. До речі, перші кроки слід робити ковзаючими, спиною назад.

Якщо лід переходити на лижах, кріплення треба відстібнути, а палиці тримати вільно, спустивши петлі з кисті рук. Рюкзак необхідно перевісити на одне плече, щоб у разі небезпеки швидко його скинути. Якщо йдете групою, то йти треба не поруч, а один за одним на відстані п'яти метрів від сусіда.

На ковзанах можна кататися тільки на перевірених місцях, не виїжджати за площу катка. На лижах і санчатах не можна з'їжджати з крутих берегів на лід водойми. Біля берега крига може нещільно з'єднуватися з землею, під нею можуть бути тріщини й повітря.

Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді.

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

У випадку, якщо ти все ж провалився під лід:

не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;

• клич на допомогу.

VI. Підведення підсумків уроку

1. Гра «Мікрофон»

Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

Що ви взяли для себе з уроку?

Чому нас вчить текст переказу?

Що нового дізналися?

Чи сподобався вам урок? Чим?

2. Віршик-добавлянка

Взимку скляр прийшов на річку

Наче склом накрив водичку.

Бавитися там не слід –

Бо крихкий на річці … (лід).

VII. Домашнє завдання

Скласти пам’ятку про те, як потрібно поводитись на льоду.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гончар Руслана
    Дякую за конспект.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
29 липня 2018
Переглядів
7005
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку