"Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему "Узагальнення знань про іменник"

Про матеріал

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Іменник»; удосконалювати вміння знаходити іменники у мовному потоці, класифікувати їх відповідно до роду і числа; закріпити знання учнів про зв*язок іменника з іншими словами в реченні за допомогою закінчень і прийменників;

розвивати увагу, орфографічну пильність, зв*язне мовлення, аналітико - синтетичні вміння;

виховувати старанність, працелюбність, культуру оформлення письмових робіт.

Перегляд файлу

КИБИНСЬКА ЗОШ І – ІІІ СТУПЕНІВ

 

 

Відкритий урок з української мови

на тему:

 

 

«УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ІМЕННИК»

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3683.JPG

 

3 клас

 

Вчитель

Ребрик Яна Іванівна

 

2014 – 2015 н.р.

 

 

Тема. Узагальнення знань учнів про іменник.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Іменник»; удосконалювати вміння знаходити іменники у мовному потоці, класифікувати їх відповідно до роду і числа; закріпити знання учнів про зв*язок іменника з іншими словами в реченні за допомогою закінчень і прийменників;

розвивати увагу, орфографічну пильність, зв*язне мовлення, аналітико - синтетичні вміння;

виховувати старанність, працелюбність, культуру оформлення письмових робіт.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок

Обладнання: предметні малюнки, мікрофон, малюнок зими, сніговика, сніжинки з буквами, макет хмарки і сонечка, матеріали до вправ «Маячок», «Прийменник загубився», «Хто швидше?», картки для самостійної роботи, брошури «Легенди світу».

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3673.JPGХід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ

І знову кличе дзвоник в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

ЇЇ мелодію чудову.

Тож починаємо урок,

За парти кличе нас дзвінок.

Будем дружно працювати,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі

Діти - просто молодці!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Метод «Мікрофон»  (фронтальне опитування)

    Розпочнемо наш урок з опитування. Уважно слухайте запитання, піднімайте руки, давайте повні відповіді на запитання.

- З чого складається наше мовлення?

- З чого складаються речення?

- Що служить для зв*язку слів у реченні?

- Які частини мови ви знаєте?

- Що таке іменник?

- На яке питання відповідають іменники назви істот?

- На питання що? відповідають...

- Власні іменники пишуть ...

- Який рід мають іменники?

- Яке число мають іменники?

 

2. Каліграфічна хвилинка.

    Продовжимо нашу роботу каліграфічною хвилинкою. Розгорніть зошити, запишіть дату і вид роботи.

    Прочитайте буквосполучення.

Запишіть каліграфічно сполучення букв.

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3674.JPGро  та  во       ва  дро       ші  гро

- Складіть слова з цими буквосполученнями. (Ворота, дрова, гроші).

- Що ви можете сказати про ці слова? (Це іменники, які вживаються лише в множині).

 

3.Малюнковий розподільчий диктант.

- А зараз ми проведемо малюнковий розподільчий диктант. Я буду показувати малюнки, а ви запишете назви побачених предметів в одну

з трьох колонок, розподіливши іменники за родами.

(Відро, м*яч, сонце, парта, ліжко, парасолька, торт, чайник, ковбаса.)

Ч.р.                             Ж.р.                     С.р.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

- Діти, закінчуються дні правління зими, але вона ніяк не хоче покидати свої володіння і до нас на урок прислала свого незмінного помічника. А кого, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Він - не лялька й не людина,

На снігу стояти звик.

В нього ніс- смачна морквина,

Хто це? Звісно,.... (сніговик).

(Вивішується малюнок сніговика).

-Але він не просто завітав до нас на урок, а й приніс чарівні сніжинки. Ви отримуватимете їх за правильно виконані завдання на уроці. Якщо ви будете старанно працювати, то ми зможемо наблизити прихід весни; засяє ясне сонечко, яке зараз ховається за хмаринкою.

     І першу сніжинку ви отримуєте за каліграфічну хвилинку та розподільчий диктант.

(Із зворотного боку на сніжинці буква «ем»).

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

-Тема нашого уроку «Узагальнення знань про іменник». Сьогодні ми узагальнимо знання, які отримали на попередніх уроках, вивчаючи тему «Іменник».

- Я сподіваюся, що ви закріпите свої знання з теми, будете правильно й чітко висловлювати свої думки, дотримуватися культури писемного мовлення, працюватимете старанно.

V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Метод «Асоціативний кущ»

-Діти, назвіть іменники, які асоціюються у вас зі словом ЗИМА

 

                           Сніг       іній       бурулька       ожеледиця

 

Сніжинка                                    ЗИМА                         лижі      санки

 

                           Мороз                 заметіль           лід

-Який гарний снігопад зимових слів ви влаштували!

Наступну сніжинку ви отримуєте за створення асоціативного куща.

 (Із зворотного боку на сніжинці буква «о»).

2.Гра «Прийменник загубився»

-А зараз ми пограємо в гру «Прийменник загубився».

Чарівниця -зима заморозила словосполучення. Відновіть їх, вставляючи потрібні прийменники та змінюючи закінчення.

Човник... дерево,                            до                       -ою

ходили... Оленка,                            у                        

підійшли... верба,                            із                       

прочитав... журнал,                         з                        

гостинці... скринька.                        у                       

 

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3676.JPG

 

-Молодці, діти. Ви старанно працюєте і сонечко поступово визирає з -за хмарки.

    За гарно виконане завдання ви отримуєте третю сніжинку.

 (Із зворотного боку на сніжинці буква «ел»).

3.Фізкультхвилинка

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали - сіли, встали - сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли дітки всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3679.JPG4. Робота в групах. Вибіркове списування.

-Діти, зараз сніговик пропонує попрацювати в групах. Давайте пригадаємо правила роботи в групі.

На уроці позакласного читання «Легенди рідного краю» ми ознайомилися з легендою «Як мати зозулею стала». Об*єднайтеся в групи. Зараз ви повинні виписати з легенди по 5 іменників:

 

1 група - іменники жіночого роду однини

2 група - іменники чоловічого роду однини Утворіть від них множину. З одним словом на вибір складіть речення. D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3680.JPG

(Діти записують вибрані іменники на листок в стовпчик,

добирають до них множину і вивішують на дошку. Представник

групи зачитує складене речення).

     Від сніговика ви отримуєте нову сніжинку.

(Із зворотного боку на сніжинці

буква «о»).

5.Робота з підручником. Вправа 291.

- гра «Рибки»

Діти, відкрийте підручник на

сторінці 121 вправа 291 ,самостійно

прочитайте текст, розкриваючи дужки.

- коментоване списування речень, у яких є слова в дужках

- визначення відмінка цих іменників

    Знову ви впорались із завданням, отримуєте сніжинку і веселий погляд сонечка.

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3685.JPG(Із зворотного боку на сніжинці буква «де»).        

6.Робота в парах.

Наступне завдання від сніговичка - гра «Хто швидше?». Ви попрацюєте в парах.

- До іменника першого стовпчика доберіть з другого стовпчика іменник, протилежний за значенням, з*єднайте їх.

Доброта                                 холод

Юність                                   злість

Багатство                               хвороба

Тепло                                     старість

Здоров*я                                бідність

      Ви сьогодні дуже старанно і активно працюєте, тому ця сніжинка ваша.

(Із зворотного боку на сніжинці буква «це»).

7.Самостійна робота.

- А зараз, діти, Сніговик пропонує попрацювати самостійно. Прочитайте вірш, випишіть виділені іменники в стовпчик. Поставте їх

в однині і визначте рід.

Одяглися люди в шуби,

Натопили жарко груби.

Білки гріються в дуплі,

Миші - в норах у землі. І з цим завданням ви добре впорались. Отримуєте сніжинку. (Із зворотного боку на сніжинці буква «і»).

8. Вправа «Маячок».

- Назвіть слова або словосполучення, які характеризують іменник. Вам допоможуть картки, які розміщені на «Галявині змін». Будьте уважні!

D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3687.JPGЯкі картки ви не взяли? Чому?

 

      Назви істот                   назви неістот              власні назви            загальні назви

Чоловічий рід                      ІМЕННИК                                                        відмінок

Жіночий рід                  дія предмета               розповідь                             ознака

                         Середній рід                          однина                                     множина

 

       Ви виконали всі завдання зими та її помічника - сніговичка. Тепер дізнаєтесь, чому ж сніжинки Сніговика чарівні. Давайте прочитаємо утворене слово.

(МОЛОДЦІ) D:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3688.JPG

 

Погляньте, як усміхається наше сонечко.

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

І.Гра «Лінгвістичний баскетбол»

Карпати - власний іменник?

Загальні іменники пишуться з великої літери?

Іменники відповідають на питання хто? що?

Іменники, до яких можна додати слова вона, моя - жіночого роду?

Назви вулиць, сіл, міст пишуться з маленької літери?

Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання що?

Плечі - це іменник, що вживається тільки в множині?

Іменники зв*язуються з іншими словами за допомогою прийменників

та закінчень?

2. Гра «Я вам бажаю…»

    УD:\флешка мами\фото урок (Марія)\IMG_3690.JPG кожній українській родині існує традиція говорити хороші слова своїм гостям. Давайте і ми подаруємо любим гостям іменники - побажання.

(Щастя, здоров*я, терпіння, наснаги,довголіття, добробуту, затишку, радості, миру, злагоди).

      А виховані господині ще й обдаровували своїх дорогих гостей. Оскільки мої дівчатка ще маленькі і не можуть подарувати коштовних подарунків. То вони дарують вам власноруч зроблені квіти, як символ наступаючої весни.

3. Коментоване виставлення оцінок.

      Молодці, діти, на уроці ви працювали дружно, злагоджено, впевнено відповідали на запитання, старанно виконували завдання.

Оцінки я поставлю після перевірки самостійної роботи

4. Домашнє завдання

    Вдома ви виконаєте вправу 293. Ви повинні провідміняти подані іменники в однині і множині.

Чи сподобався вам урок?

Що, на вашу думку, було найцікавішим?

Дуже ви були старанні

Отже, всі ви учні гарні.

І за працю на уроці

Вам подякувати хочу.

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.7
Оригінальність викладу
4.7
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.8
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Кравцова Виктория
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Тарасюк Наталія Володимирівна
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Федіна Ольга Валеpіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
24 січня 2018
Переглядів
5733
Оцінка розробки
4.8 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку