Тема уроку: Іменник як частина мови
Мета: формувати вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками; вчити учнів
розрізняти назви істот і неістот; збагачувати словниковий запас школярів;вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати уважність.
Тема уроку: Іменник як частина мови
Мета: формувати вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками; вчити учнів
розрізняти назви істот і неістот; збагачувати словниковий запас школярів;вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати уважність.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 246, с. 100)
Учні зачитують записаний перший абзац вправи 246.
— Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.
— Чому потрібно бережливо ставитисядо хліба?
— Люди якихпрофесійберуть участь у виготовленні хліба?
2. Пояснювальний диктант
Де дружніше, там сильніше.
З книгою жити — з добром дружити.
Дерево міцне корінням, а людина дружбою.
— Підкресліть споріднені слова.
— Надпишіть, до якої частини мови належить кожне слово.
3. Розгадуваннякросворда «Чарівніклітинки»
— Відгадайте загадки. Відгадки вставте у відповідні клітинки по вертикалі.
1. Ой, яка ж вона гарненька,
пишнохвоста і руденька,
не звірятко — просто диво,
невгамовне, пустотливе.
Вгору — вниз, на гілку, з гілки.
Хтоце буде, діти? (Білка)
2. Сиві воли
Усе поле залягли. (Туман)
3. Крил не має,скрізь літає
Та ще й куряву здіймає. (Вітер)
4. Ніжназіркасніжно-біла
На рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
5. Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
6. Хто наткав полотна
Аж до лісу від вікна?
Сміється, здається:
«От така ширина!» (Зима)
7. Що росте догори коренем? (Бурулька)
— Яке слово вийшло по вертікалі? (Іменник)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні ми починаємовивчати тему «Іменник». Будемо вчитися розріз-
Няти іменник за йогоістотними ознаками; розпізнавати назви істот і неістот.
ІV. Сприймання й усвідомлення новогоматеріалу
1. Робота з мовнимматеріалом (вправа 247, с. 100–101)
— Прочитайте початок вірша ІнниКульської.
— Розгляньте малюнки.
— Що купили в крамниці? Запишіть за зразком, поданим у підручнику нас. 101.
— Хто були іменниками? Запишіть за зразком.
— Що їм подарували? Запишіть за зразком.
2. Ознайомлення з теоретичнимматеріалом (с. 101)
3. Робота в групах (вправа 248, с. 101)
— Прочитайте текст.
— Хто жив у гайку?
— Прочитайте описзайченят.
— Які птахи заспівали на Різдвяні свята?
— Як готуєтьсядо свята родина зайців?
— Щоприготували зайчики до свята?
4. Вибірковесписування
— Випишіть з тексту вправи 248 іменники за групами: назви істот та назви неістот.
Фізкультхвилинка
V.Узагальнення й систематиЗаціяотриманихзнань
1. Самостійна робота
1 варіант
Спишіть третій абзац тексту вправи 248, уставляючи пропущені букви.
Підкресліть іменники із суфіксами пестливості.
2 варіант
Спишіть четвертий абзац тексту вправи 248, уставляючи пропущені букви.
Підкресліть іменники із суфіксами пестливості.
2. Робота за вправою 249 (с. 102)
— Прочитайте виразно текст.
— Що нового дізналися з тексту? Розкажіть.
«До твогос ловничка»
— Пояснітьзначення слова діжка.
Ді́жка (зменшена форма від «діжа») — циліндрична посудина, зазвичай дерев'яна, виконана в бондарській техніці (із окремих клепок і стягнена дерев'яним або металевим обручем). Іноді «діжкою» помилково називають інший бондарний виріб — бочку, але на відміну від бочки, діжка не має опуклих боків
3. Коментоване письмо
— Спишіть текст вправи 249, записуючиу дужках питання, на яке відповідає іменник.
4. Добиранняспільнокореневихслів
— До слова свята доберіть спільнокореневі слова. (Свята, святковий,святкувати)
— У спільнокореневих словах позначте корінь.
5. Складання речення за схемою
— Доповніть схему словами з підкресленого речення вправи 249.(що?) деревце (що робило?) залишалося (яке?) квітуче (де?) в хаті
6. Розвиток зв’язного мовлення
— Які іменники живуть тільки взимку? (Бурулька, сніг, мороз, іній,сніжинка, сніговик, санчата)
— Складіть з цими словами усну розповідь.
— Доберіть до неї заголовок.
VІ. Підсумок уроку
— Що називається іменником?
— На які питання відповідають іменники, що є назвами істот? Наведіть приклади.
— На які питання відповідають іменники,що є назвами неістот? Наведіть приклади.
VІІ. Домашнєзавдання
Вправа 250, с. 103. Правило, с. 100.