1
Урок з української мови 4 клас
Тема: Повторення й узагальнення вивченого про займенник
Мета:
Обладнання: назви станцій маршруту; завдання групам; ноутбук, проектор,презентація до уроку
Хід уроку:
І. Організація класу
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун - дзвінок
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
У мене діточки -
Як ті квіточки.
Всі гарненькі, чепурненькі
Й до роботи беручкі.
Починаймо працювати,
Ви ж у мене молодці,
Мови рідної знавці.
ІІ. Психологічний тренінг
ВЧИТЕЛЬ |
УЧНІ |
Ви - найкращі Ви - активні Ви - розумні Ви – ерудовані Ви – винахідливі Я люблю Вас! |
Ми - найкращі Ми - активні Ми - розумні Ми – ерудовані Ми – винахідливі Ми любимо Вас! |
2. Позначення настрою на уроці на полях зошита, запис числа, класної роботи.
- Побажайте один одному удачі на уроці, потисніть руку товаришеві.
ІІІ. Повторення та узагальнення знань. Повідомлення теми й мети уроку.
Є добрий друг в іменника,
Числівника й прикметника.
Як звуть його – секрет,
Така ось арифметика.
Як втомляться іменники
У реченнях стояти,
До себе звуть їх
Від втоми рятувати. ( ЗАЙМЕННИКИ)
МММ Ммм ммм люб имо рід ідн олу шко
Ми любимо рідну школу.
Гра « Чий будиночок?» ( слайд)
Усе для перевірки знань -
Парад завдань і запитань!
Що займенник, ти це знаєш,
А чи особу відгадаєш?
І команда шукає тільки займенники І особи, ( нам)
ІІ команда - ІІ особи ( тобі)
ІІІ команда – ІІІ особи. ( з ними)
Висновок: особові займенники при відмінюванні змінюють основу слова.
Диктант – мовчанка
Перевірка диктанту:
Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватись зі мною.
Самостійна робота. Робота з деформованими реченнями.
Очі, були, у, великі, нього, сині, очі.
( У нього були великі сині очі.)
Висновок: в особових займенниках можна визначити особу, в деяких - рід, число , відмінок.
Станція « Спортивна» діти під музику виконують вправи веселих звіря (презентація)
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь.
Усміхнись і ти .
Ми з тобою – цілий світ,
Всі сміються навкруги
---він, вона, воно, вони.
Бо усмішка всіх єднає,
Жити в дружбі помагає.
А зараз конкурс на уважність. Хто скаже, скільки особових займенників у цьому віршику? (10)
Станція « Всезнайок»
Висновок:займенник може виступати головним і другорядним членом речення.
Станція « Дружна» ( слайд)
Робота в групах( завдання на картках)
Емоційний настрій: вказівним і середнім пальцем « підійдіть» по руці сусіда до плеча , похлопайте і скажіть: « Не хвилюйся! Я тобі допоможу!»
І команда |
ІІ команда |
ІІІ команда |
Дай мені ( І ос. Д.в.) |
Несуть нам ( І ос. Д.в.) |
Вітаю вас ( ІІ ос. З.в) |
Дякую тобі ( ІІ ос. Д.в.) |
Летить над нами (І ос. О.в.) |
Живе в ньому ( ІІІ ос. М.в.) |
Дружу з ним ( ІІІ ос. О.в.) |
Привіт від мене ( І ос. Р.в.) |
Приніс вам ( ІІ ос. Д.в .) |
Весело з тобою ( ІІ ос. О.в) |
Дарую їй ( ІІІ ос. Д.в.) |
Цвіте на ній ( ІІІ ос. М.в.) |
Станція « Жартівлива»
Мозковий штурм
Фокуси займенника
Це невигадана історія, яка трапилася років тридцять тому. Молодий художник вперше приїхав у незнайоме село, щоб написати кілька портретів. Того ж дня й почав працювати. Зібрався чималий гурт, подивитись на роботу хлопця. Одна бабуся досить голосно спитала:
Художник почув цю репліку й мовчки всміхнувся.
Портрет вдався на славу, всі говорили, що жінка, яку малював художник, на портреті була як жива, тільки ще гарніша.
Минуло кілька тижнів. У клубі, ще без рамок, просто на підлозі стояли картини молодого художника. А він усе малював. Якось нагодилася та сама бабуся, тільки спитала вона вже інакше:
А згодом, побачивши в клубі цілу галерею портретів та бабуся спитала:
Висновок: повагу людей треба заслужити, займенник «Ви» може вживатися при зверненні до однієї особи ( ти) як засіб вираження ввічливості й пошани. Тоді його пишемо з великої букви.
Станція « Творча»
Твір – мініатюра
Учитель просить мене прочитати домашній твір. Я розгортаю зошит, а там….
Запис продовження розповіді учнями.
Зачитування фантастичних розповідей.
Станція « Підсумкова»
Прес – конференція
Вчитель обирає знавця Займенникових наук, якому кореспонденти будуть задавати питання з даної теми. Учень сідає за учительський стіл і відповідає на запитання однокласників. Якщо відповіді були правильними, то учень отримує відзнаку - медаль.
Література: « Початкова освіта» № 7 (631) 2012р.
« Початкова освіта» № 28 9652) 2012р.
Підручник для 4 класу /За ред. М.С. Вашуленка.- К.: Освіта.
« Інноваційні методи роботи в початковій школі.» - Х.: Ранок,2008.- 169с.