Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему:
«Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографії. Узагальнення та систематизація знань»
Мета: - навчальна: повторити знання з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії,
узагальнювати навички, виділяти орфограми в словах;
- розвивальна: розвивати увагу, спостережливість, творче і логічне мислення;
- виховна: виховувати любов і пошану до рідної мови.
Очікувані результати: учні усвідомлюють предмет вивчення фонетики, графіки, орфоепії та орфографії, застосовують на практиці здобуті знання;
- знають поняття «орфограма», вивчені правила правопису, впізнають орфограми в тексті.
Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.
Форма проведення: урок – подорож
Обладнання: мультимедійна система, картки, орфографічні словники.
В рідній мові своїй
Мусиш вивчити кожне слівце,
Доглядати його,
Як старий садівник деревце.
В. Чалий
ХІД УРОКУ
І. Мотивація уваги школярів
Слово вчителя:
Доброго дня! Перед тим як почати урок треба налаштуватись на позитивну роботу. Для цього покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте за мною:
Я – п’ятикласник!
Я хочу якомога більше знати!
Я думаю, замислююся, пригадую!
Я – творча особистість!
Сьогодні ми створимо урок разом із вами.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Учитель: - Любі діти, тема нашого сьогоднішнього уроку: «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографії. Узагальнення та систематизація знань”
( слайд 1).
Цей урок ми проведемо у формі подорожі, де на нас чекатимуть різноманітні завдання. (Слайд 3).
А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки та орфографії. (Слайд 4)
А ще під час подорожі нам знадобиться словник, який допоможе перевірити правильність написання слова. Що це за словник? (Слайд 5)
ІІІ. Робота над матеріалом, що узагальнюється.
( Клас поділено на 2 команди: «Голосні», «Приголосні».)
Вирушаючи в дорогу, візьмемо із собою свої пожитки – знання. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати смайлики. Та, команда, яка набере найбільшу кількість смайликів, отримає найвищий бал за урок. Бажаю успіхів!
А нас чекає перша станція «Знайди потрібний вагон». (Слайд 6).
Виконуючи це завдання ви повинні вставити пропущену букву.
Про…ьба, боро…ьба, во…зал, ка…ка, фу…бол, рі…кий, кни…ка, ча…ка, ні…ті,
кі…ті, сте…ка, бері…ка, ді…ка.
Тепер перевіремо правильність виконання. (Слайд 7)
Просьба, боротьба, вокзал, казка, футбол, рідкий, книжка, чашка, нігті, кігті, стежка, берізка, діжка
Смайлик за правильне виконання отримує команда …..
А зараз ми наближаємось до станції «Красноград Пасажирський» (Слайд 8). І ця станція сама підказує орфограми, які ми зараз будемо повторювати. С
Вам потрібно буде утворити від поданих іменників прикметників, не забуваючи про спрощення в групах приголосних. (Слайд 9)
А зараз перевіремо ваші відповіді. (Слайд 10 )
Молодці, ви всі добре попрацювали та перемогла команда……..
Тепер відкладіть ваші ручки, тому що зараз ми будемо допомагати машиністам розподіляти потяги по коліям. Так як станція має назву «Розподільна». (Слайд 11) Кожна колія це префікс. І якщо ви вважаєте, що потяг треба відправити на колію префікса с- то робите нахил вліво, якщо префікс із- ставите руки на пояс, а як префікс з- то нахил вправо. (Слайд 12). Встаньте, будь ласка, зі своїх місць і почнемо.
Молодці, ви активно допомагали машиністам. А найкраще з цим завданням справилась команда…..
А ми подорожуємо далі. На нашому шляху серйозна перешкода. Це станція «Перевір орфограму – знайди помилку!» Пройти її зможуть тільки ті діти, які зуміють виправити помилки. (Слайд 13)
У словах допущено помилки, виправте їх і підберіть перевірні слова (там де це можливо), щоб на сумнівну приголосну падав наголос.
1 команда 2 команда
Далич - Тихенько -
блищати - зирнина –
вешневий - дивина –
висняний - четвертий –
озеро - висло –
кишеня - лемон –
А тепер правильні відповіді (Слайд 14)
1 команда 2 команда
Далеч – дале’ко Тихенько – ти’хо
блищати - бли’ск зернина – зе’рна
вишневий – ви’шня дивина – ди’во
весняний - ве’сни четвертий –че’тверо
озеро - озе’ра весло – ве’сла
кишеня - словникове лимон – словникове
Перемогу за це завдання отримує команда……………….
Наступна станція запрошує вас на «Двобій сміливців». Так як завдання буде нелегким. (Слайд 15)
А тепер перевіримо правильність виконання. (Слайд 17)
Дорога – дорожній, на дорозі.
Око – очний, в оці.
Книга – книжковий, у книзі.
Молоко – молочний, у молоці.
Горох – горошина, у горосі.
В цьому двобої перемогу отримав сміливець із команди………………
А ось наближається станція «Вибіркова». Вона пропонує нам зробити правильний вибір в написанні речень. (Слайд 17)
А малюнки нам підказують, які букви сперечаються за право бути вибраними.
Спишіть прислів'я, розкриваючи дужки. (Слайд 18)
1.Аби руки (і, й) охота, буде зроблена робота.
2. Бджола мала, а (і, й) та працює.
3.(В, у)пертість (і, й) труд (в, у)се перетруть.
4.(В, у)се (в, у) роботі, як віл (у, в) ярмі.
Перевіримо правильність виконання. (Слайд 19)
1. Аби руки й охота, буде зроблена робота.
2. Бджола мала, а й та працює.
3. Упертість і труд усе перетруть.
4. Усе в роботі, як віл у ярмі.
Перемогу за це завдання отримує команда…………….
І ось ми на станції «Домашня». (Слайд 20)
Відкрили щоденники і записали домашнє завдання. Картки з домашнім завданням ви отримає разом з зошитами.
Нарешті кінцева станція «Висновки». (Слайд 21)
III. Підсумок уроку
- А зараз порахуйте свої смайлики і скажіть, скільки удалось зібрати їх кожній команді.
(Дається короткий аналіз кожного учасника гри, визначається переможець (команда), виставляються й коментуються оцінки, дається оцінка всього уроку.)
IV. Висновок
Команда «Голосні»
Станція «Знайди потрібний вагон».
Про…ьба, боро…ьба, во…зал, ка…ка, фу…бол, рі…кий, кни…ка, ча…ка, ні…ті, кі…ті, сте…ка, бері…ка, ді…ка.
Команда «Приголосні»
Станція «Знайди потрібний вагон».
Про…ьба, боро…ьба, во…зал, ка…ка, фу…бол, рі…кий, кни…ка, ча…ка, ні…ті, кі…ті, сте…ка, бері…ка, ді…ка.
Команда «Голосні»
Станція «Красноград Пасажирський»
Команда «Приголосні»
Станція «Красноград Пасажирський»
Команда «Голосні»
Станція «Перевір орфограму – знайди помилку!»
Далич -
блищати -
вешневий -
висняний -
озеро -
кишеня -
Команда «Приголосні»
Станція «Перевір орфограму – знайди помилку!»
Тихенько -
зирнина –
дивина –
четвертий –
висло –
лемон –
Команда «Голосні»
Станція «Двобій сміливців»
Зразок. Лопух — лопушок, у лопусі.
Дорога –
Око -
Книга -
Молоко -
Горох -
Команда «Приголосні»
Станція «Двобій сміливців»
Зразок. Лопух — лопушок, у лопусі.
Дорога –
Око -
Книга -
Молоко -
Горох –
Команда «Голосні»
Станція «Вибіркова»
1.Аби руки …… охота, буде зроблена робота.
2. Бджола мала, а ……. та працює.
3. …… пертість …… труд ……се перетруть.
4. ……се …… роботі, як віл ……. ярмі.
Команда «Приголосні»
Станція «Вибіркова»
1.Аби руки …… охота, буде зроблена робота.
2. Бджола мала, а ……. та працює.
3. …… пертість …… труд ……се перетруть.
4. ……се …… роботі, як віл ……. ярмі.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.
Наведені слова запишіть у два стовпчики: а) зі вставленим е; б) зі вставленим и.
В..л..тенський, укр..вати, січ..нь, в..делка, ел..мент, інд..відуальний, ел..гантний, Йос..півна, чайн..к, ож..л..дь, абр..кос, бухгалт..р, р..ферат.