Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему «Лексикологія. Узагальнення та систематизація вивченого»

Про матеріал
Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему «Лексикологія. Узагальнення та систематизація вивченого»
Перегляд файлу

Конспект уроку з української мови  для 5 класу на тему «Лексикологія. Узагальнення та систематизація вивченого»

 

Тема.   Лексикологія. Узагальнення та систематизація вивченого

Мета:

  • навчальна: повторити, закріпити, систематизувати й узагальнити знання учнів із розділу «Лексикологія»;
  • розвивальна: розвивати в учнів пам’ять, аналітичне та образне мислення, творчі здібності;  
  • виховна:  виховувати любов до рідної мови, свого народу, його традицій.

Девіз:

  Працюємо  дружно, плідно, сумлінно,

   Щоб вивчити  мову свою на «відмінно»!

Перебіг  уроку

  • Організаційний момент

Емоційне налаштування. Вправа «Мої асоціації».

Ви  бажаєте  бути  (якими?).  Доберіть слова за першими літерами.

У

С

П

І

Х

ІІ. Актуалізація  опорних  знань

  1. Прийом «Продовж  речення»
  • Який розділ ми з вами вивчаємо?
  • Лексикологія – це…?
  •  Синоніми – це…?
  • Антоніми  – це…
  • Омоніми ?
  • Пароніми?
  1. Словниковий диктант

Беззахисний, льон, роз'їзд,  щирий, безжалісний, склеювати, йорж, пір`я, малювання, бадьорий, привезти, духмяний.

Робота на картці (біля дошки)

 Розбити, безшумний, розв'язати, безводний, спекти, зчепити, майор, з`ясувати, розцвісти, читання, щастя, щітка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

1.Зачитування притчі  вчителем

АРФА

(притча)

Одного разу чоловік прийшов до вчителя й запитав:

– Що потрібно, для того, щоб пізнати істину й досягти досконалості?

– Іди в село, і там, на перехресті двох доріг, ти знайдеш, що шукаєш,  сказав він.

Сповнений надій і передчуттів, чоловік побіг до села й виявив на перехресті доріг звичайнісінькі крамнички. В одній торгували шматочками металу, в іншій – якимись деревинками, в третій – тонким дротом. До істини це не мало ніякого відношення, і розчарований шукач повернувся до вчителя і сказав, що нічого не знайшов.

– Колись ти це зрозумієш.

Минали роки. Й одного разу чоловік почув звуки прекрасної арфи. Музика була пречудовою й виконувалась із великим майстерністю й натхненням. Коли чоловік побачив інструмент, він зрозумів, що арфа була зроблена точно з таких же металевих і дерев’яних деталей, які він бачив у крамничках.

Нарешті він зрозумів, про що йому розповів учитель:

– Ми маємо все, що нам потрібно, наше завдання – зібрати це все докупи й використовувати за призначенням.

Побажання вчителя учням.

2.Оголошення теми.

  1.  Визначення мети уроку учнями.

ІV. Сприймання  й  закріплення  навчального  матеріалу

  1. Гра «Хто швидше?» 

 До вказаних словосполучень доберіть синоніми та антоніми і заповніть таблицю. Скласти з 1 словом речення.

Словосполучення

Синонім

Антонім

Свіжий вітер

холодний

теплий

Свіжий колір

насичений

тьмяний

Свіжий погляд

бадьорий

заморений

Свіжий хліб

м′який

черствий

Свіжа газета

сьогоднішня

вчорашня

Свіжа риба

жива

морожена

Свіжі огірки

зелені

солоні

Свіжа сорочка

чиста

брудна

Свіже обличчя

бадьоре

заморене

  1. Гра «Зайве слово»

День, ніч, ранок.

Веселий, швидкий, сумний.

Казати, мовчати, стояти.

Любити, ненавидіти, радіти. 

Чужий, рідний, близький. 

Добро, зло, радість.

Працьовитий, ледачий, корисний.

Радість, печаль, щастя.

Байдикувати, працювати, говорити.

  1. Гра «Поміркуй»

До слів, вжитих у прямому значенні, дібрати слова у переносному значенні.

Лист берези

Поштовий, похвальний

Чисті руки

Совість, небо

Золоті сережки

Руки, пора

  1. Творче завдання

Складіть  речення зі словами так, щоб ці слова були омонімами                   Бал, бал,  череда, череда.

V. Підсумок уроку.

        Рефлексія:

«Я закріпив…..»

«Я вмію …»

«Я зрозумів, що …»

VІ. Оцінювання учнів.

VІІ. Оголошення домашнього завдання.

Повторити  параграфи  8-14.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота на картці

Підберіть омоніми до слів коса, кран. Поясніть їх значення.

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота на картці (біля дошки)

 Ро..бити, бе..шумний, розв..язати, бе..водний, ..пекти, ..чепити, ма..ор, з..ясувати, ро..цвісти, читан..я, щ..стя, щ..тка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

слів за Тлумачним словником.

Творче  завдання

Складіть 2 речення зі словами так, щоб ці слова були омонімами:

                          1 команда                     2 команда                         3 команда

                          Ніс, ніс                          Бал, бал                            Череда, череда

 

Прочитати каламбури. До якої частини мови належить кожне з виділених слів?

1 команда                    

Їжачиха сину ш и л а 
Чобітки без голки й ш и л а. 
 

2 команда                        
Не ховайсь, Бровко, у  б у д у, 
Я тебе сварить не б у д у. 


3 команда
Лева кинули за ґрати, 
Хочуть Лева з а к у в а т и. 
Просить Вовка він з а г р а т и, 
А Зозулю – з а к у в а т и.

 

Гра «Хто швидше?» 

До вказаних словосполучень доберіть синоніми та антоніми і заповніть таблицю.

Наприклад:

Словосполучення

Синонім

Антонім

Свіжий вітер

холодний

теплий

Свіжий колір

насичений

тьмяний

Свіжий погляд

бадьорий

заморений

Повторення: Сполучення йо, ьо

Картка №1

Словосполучення

Синонім

Антонім

Свіжий хліб

м′який

черствий

Свіжа газета

сьогоднішня

вчорашня

Свіжа риба

жива

морожена

Свіжі огірки

зелені

солоні

Свіжа сорочка

чиста

брудна

Свіже обличчя

бадьоре

заморене

М′як…, сьогоднішн…, бадьор…, зелен…, чист…, жив…, черств…, солон…, брудн…, заморен…, морожен…, вчорашн…

Пригадаймо, що таке синоніми та антоніми.

  Розташувати синоніми в порядку наростання, знайти стрижневе слово.

САДИБА оселя, двір, дворище

СВІТИТИСЯ сяяти, виднітися, блищати

СВІТИТИСЯ (виражати радість, почуття) сіяти, іскритися, променіти.

Що становлять ці слова?

Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)

Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)

Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)

То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)

То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)

То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)

Птахи летять – відлітають, (Махають руками)

А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)

 

 Визначте, яке слово зайве. Чому? Доберіть до слова, що є третім зайвим, антонім.

Картка №2

1 команда

День, ніч, ранок.

Веселий, швидкий, сумний.

Казати, мовчати, стояти.

2 команда

Любити, ненавидіти, радіти. 

Чужий, рідний, близький. 

Добро, зло, радість.

3 команда

Працьовитий, ледачий, корисний.

Радість, печаль, щастя.

Байдикувати, працювати, говорити.

 

 Випишіть із прислів'їв антоніми

1. Вчення світ, а невчення — тьма. 2. Як є початок, то буде й кінець. 3. Правда кривду переважить. 4. Взимку сонце так сміється, що вікна плачуть. 5. М'яко стелить, та твердо спати.

Згадайте, що таке прислів’я?

Прислі́в'я — мала форма народної поетичної творчості, короткий, ритмізований вислів, що несе узагальнену думку, висновок.

Проблемне завдання

До поданих паронімів доберіть слова так, щоб утворилися нормативні словосполучення. Запишіть їх у зошити.

Усім командам

Картка №3

Виголошувати

промову

Оголошувати

закон

Адресат

одержувач

Адресант

відправник

Адрес

ювілейне привітання

Адреса

місце проживання

Промову, закон; відправник, одержувач; місце проживання, ювілейне привітання.

 

Картка №4

До слів, вжитих у прямому значенні, дібрати слова у переносному значенні.

Лист берези

Поштовий, похвальний

Чисті руки

Совість, небо

Золоті сережки

Руки, пора

 

Робота зі словниками                       

  Виписати із словника 2 багатозначних слова і 2 омоніми з їх значеннями.

Картка №5

Крило ( з електронного  тлумачного словника http://eslovnyk.com/)

-а. с.р.

1) Літальний орган птахів, комах та деяких ссавців (напр., кажанів).

Бра́ти під [своє́] крило́ — брати когось під свою опіку, захист.

2) діал. Плавець (у риб).

3) Нерухома відносно корпусу плоска поверхня літака (планера тощо), що підтримує його в повітрі під час польоту.

4) тех. Обертальна лопать вітряка. || Обертальна лопать турбіни, колеса пароплава тощо.

5) Підводна частина корпусу швидкоплавного судна, що утримує його в максимальному надводному положенні під час руху.

6) Бляшаний дашок над колесом автомашини, екіпажа тощо для захисту від пилу, болота.

7) Робоча частина мотовила жниварки, хедера комбайна тощо, яка нагинає скошувану масу до різального апарата та відкидає її набік.

8) Бокова частина будівлі, споруди, якоїсь площини тощо.

9) Бокова частина бойового порядку; фланг.

10) Крайнє угруповання якої-небудь політичної організації, напрямку тощо.

 

Супутник ( з електронного  тлумачного словника http://eslovnyk.com/)

-а, ч.р.

1) Той, хто йде, їде, подорожує і т. ін. разом із ким-небудь. || Той, хто постійно перебуває, живе, працює і т. ін. з ким-небудь. || перен. Те, що завжди потрібне кому-небудь і постійно супроводжує його.

Супу́тник життя́ — про чоловіка (у 2 знач.).

2) Те, що тісно пов'язане з чим-небудь. || Те, що росте, зустрічається і т. ін. разом із чим-небудь або поблизу чогось.

Мі́сто-супу́тник — місто, яке розташовується в приміській зоні великого міста й має з ним безпосередні виробничо-економічні та культурні зв'язки.

3) Небесне тіло, яке рухається навколо планети або зірки.

Шту́чний супу́тник — запущені у космос із дослідницькою метою снаряд, пристрій, які рухаються за інерцією навколо небесного тіла.

4) Про філіал промислового підприємства.

 

Коса

Коса (заплетене волосся)

Коса (інструмент для косовиці, заготівлі сіна)

Коса (морська чи річкова мілина)

 

Кран

Кран (для підіймання і переміщення вантажів)

Кран (для перекривання води, газу тощо)

Кран ( умивальника)

               

 

 

Редагування  речення

Відредагуйте речення та запишіть їх у зошити

Картка №6

                                1 команда

Шевченко  являється основоположником української літературної мови.

                                2 команда

Директор школи об’явив подяку учасникам спортивних змагань.

                                3 команда

На слідуючому тижні відбудеться конкурс читців.

 

Проба пера

 Доберіть такі слова, щоб вони у вірші римувалися. Спишіть, розкриваючи дужки.

Як виросту, збудую (дім, хату, будиночок),

На хаті колесо (прикріплю, приладнаю, приб'ю),

А там я поселю (крилату, летючу),

Лелечу, клекітну (пару, сім'ю, родину).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться).

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),

Нехай мені щоночі (здається, сниться, вживається).

Що я літаю наче (птиця, птах).

Тест

Підручник с. 172

V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ЗМАГАННЯ

 Оцінювання роботи учнів.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

► Учитель читає вірші, учні називають, про що (антоніми, синоніми, омоніми).

Три брати жили на світі, Був один з них працьовитий. Ну, а другий хвальковитий. Третій був ледачий дуже. Слухай казку про них, друже. День і ніч брати сварились І ніколи не мирились. Все, що перший будував, Другий миттю руйнував. Той мовчить, а той кричить, Той хоробрий і правдивий. Той брехливий, полохливий. Дуже горді й незалежні. Абсолютно протилежні. У мові вони живуть, їх... (антонімами) звуть.

Хто порівнятися може зі мною: Я і прекрасний, чарівний, казковий. Роблю все скоро, швидко, раптово. Є в мене хата, будинок і дім І звуть мене... (синонім).

Розрізняти нас не кожен може — Звуки всі і наголос в нас той же, А приглянься: як поміж братами, Є відмінність і між нами. (Омоніми)

Рефлексія

На уроці я:

Повторив та узагальнив...

Зрозумів...

Що сподобалось або ні…

 

 

 

 

 

VІІ. Домашнє  завдання.

Повторити  параграф

      Достатній рівень

 Доберіть прислів'я, приказки, загадки, де були б використані групи слів за значенням.

      Високий рівень

 Напишіть казку про синоніми, антоніми, омоніми у мові.

 

docx
Додано
16 лютого 2020
Переглядів
2556
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку