Конспект уроку з української мови для 5 класу НУШ на тему "Уживання апострофа. Вимова та написання слів з апострофом"

Про матеріал
Розробка уроку на тему "Уживання апострофа. Вимова та написання слів з апострофом". Тип уроку: формування компетентностей
Перегляд файлу

Тема. Уживання апострофа.  Вимова та написання слів з апострофом

Мета. Створити умови для повторення учнями відомостей про правопис апострофа в словах, для  засвоєння ними  знань про правила написання слів  з апострофом та їх вимову; спонукати до розвитку вмінь  обґрунтовувати  написання  слів відповідними орфографічними правилами, презентувати результати досліджень, аргументовано доводити думку про важливість правильного вживання слів з апострофом; заохочувати до виховання власної мовної особистості через правильне вживання в мовленні слів з апострофом.

        Очікувані результати

 Після уроку учні зможуть:

-          називати слова, які пишуться з апострофом;

-          пояснювати правила написання слів з апострофом;

-          підбирати приклади слів з апострофом  відповідно до правил написання;

-          відредаговувати  правопис слів  із неправильним уживанням  апострофа, презентувати результати досліджень;

-          будувати речення та висловлювання із використанням слів з апострофом;

-          аргументовано доводити думку про важливість правильного вживання слів з апострофом.

Тип уроку:   формування   компетентностей

Обладнання: телевізор, ноутбук, підручник,  опорні  картки, картки для рефлексії емоційного стану та рефлексії  змісту навчальної діяльності

Хід уроку

І. Етап орієнтації, мотивації діяльності

1. Прийом «Художня рефлексія» (Рефлексія  емоційного стану учнів:  здобувачі освіти  вибирають картинку, яка відповідає їхньому настрою)

C:\Users\USER\Desktop\169082.011.jpgC:\Users\USER\Desktop\8e4576e831e2e491da616379dfaabdb3.jpgC:\Users\USER\Desktop\03018c96-f0bf-1200x630.jpgC:\Users\USER\Desktop\122078.002.jpg

2. Інтелектуальна розминка

2.1.Гра «Пальчики» ( Визначення  слів, у яких букви я, ю, є позначають два звуки)

Синє, сім’я, буря, пір’я, єнот, буряк,  моя, п’є, юрист,  мільярд.

 

2.2. Гра «Допоможемо»

-   До мене звернулися з проханням  відредагувати оголошення (Текст оголошення спроектовано  на екран телевізора)                                                  

Оголошення

 11  березня  на майданчику біля  пятого підїзду  будинку №3 на вул. Лукянівській загубив   зв’язку ключів із деревяним  брелоком, на якому вирізьблено імя Св’ятослав.

   Того, хто знайшом, прошу повідомити за телефоном: 0123456789.

Наперед вдячний.

-          На що потрібно звернути увагу  автору оголошення?  (Правопис апострофа)

-          Яку тему, на вашу думку, будемо вивчати на уроці?

ІІ. Етап цілевизначення і планування

  1. Колективне формулювання теми.
  2. Визначення цілей діяльності.
  3. Спрямування діяльності учнів на вироблення 2 – 3 критеріїв, за якими оцінюватиметься  робота на уроці (відповідно до очікуваних результатів).
  4. Запис запропонованих критеріїв на дошці.
  5. Здійснення зворотного зв’язку,  щоб переконатися, чи правильно учні зрозуміли критерії  оцінювання.

ІІІ. Етап цілереалізації

  1.  Перегляд відео «Правила написання апострофа»

C:\Users\USER\Downloads\qrcode_www.youtube.com.png

  1. Опрацювання правила в підручнику (  «Українська мова» підручник               для 5 класу   закладів загальної середньої освіти ( автори: Заболотний О.В., Заболотний В.В.),  стор. 156 – 157)
  2. Робота в парах.

 Доповнити  опорну картку  словами із вправи  356  (Діти записують слова  в опорну картку  відповідно до правила)

Львів..янин, уп..ятьох, цв..яшок, возз..єднати, м..ята,  медв..янин, риб..ячий, р..ясно,   свя..тковий, дит..ясла, черв..як, відв..язати, міжгір..я, з матір..ю, під..їхати, Лук..яненко.

 

 

ОПОРНА  КАРТКА

Апостроф перед я, ю, є, ї

пишемо

Після букв б, п, в, м, ф

б’ють, солов’ї 

 

 

Після букви р, що позначає твердий звук [р]

подвір’я, пір’їна, матір’ю

 

 

Після префіксів або першої частини складних слів, що закінчуються твердим приголосним

без’язикий, з’їзд, від’їхати, дієт’їдальня

Після букви к в імені Лук’ян та в спорідне­них словах

  Лук’янець, Лук’янівка,  

 

 

не пишемо

Після букв б, п, в, м, ф, якщо перед ними в корені слова є буква на позначення при­голосного, крім р

свято, духмяний, мор­квяний

 

 

 

але: арф’яр,   торф’яний, верб’я

 

 

Після букви р, що позначає м’який приго­лосний ˊ]

рядок, рюкзак

 

 

 

3. Гра «Найуважніший»

Запиши у дві колонки слова: 1) у яких ставимо апостроф; 2) у яких апостроф не ставимо.

Слов’янський,  морквяний, в’юн, різьбяр, духмяний ,  здоров’я,   дит’ясла,    інтер’єр,   сузір’я,  зяблик,      святкувати   

Підкресли  другу  букву кожного слова першої колонки ,  продовж назву оповідання В.О. Сухомлинського   «Як Федько відчув у собі…».   

  1. Спрямоване читання або читання із зупинками

https://www.google.com/search

https://megaznaika.com.ua/

-          Чому саме так називається твір?

-          Що може відбутися в оповіданні з такою назвою?

ЯК ФЕДЬКО ВІДЧУВ У СОБІ ЛЮДИНУ

Пішов раз малий Федько з матір’ю на поле картоплю копати.
    Вісім років тобі, — каже мати, — працювати час по-справжньому.
Викопує мати кущ, а Федько вибирає з ямки картоплю й у відро кидає.
Не хочеться Федькові працювати. Визбирує картоплю, що зверху, а в землі не хоче копирсатися.
Залишив картоплю в одному кущі, у другому. Мати помітила таку роботу та й каже:
    Хіба тобі не соромно? Людина ж дивиться і все бачить!

-          Як ви вважаєте, що відбудеться далі?

-          Чому ви так вважаєте?


Оглядається Федько довкола і дивується:
    Де ж та Людина? Що вона бачить?
    У тобі, Федьку, Людина. Усе вона бачить, усе помічає, та тільки ти не завжди дослухаєшся до того, що вона тобі говорить. Ось прислухайся до її голосу, вона тобі й скаже, як ти працюєш.
    А де ж вона в мені — Людина? — дивується Федько.
    У голові твоїй, у грудях, у серці, — підказує мати.
Перейшов Федько до іншого куща, позбирав картоплю, що зверху лежала. Хотів було вже залишити його, аж тут мов і справді хтось докоряє: що ж ти, Федьку, робиш? Порийся, там ще є картопля у землі. 
Здивувався Федько, оглянувся. Нікого немає, а мов хтось дивиться на його роботу й соромить.

-          Як ви вважаєте, що відбудеться далі?

-          Чому ви так вважаєте?


«І справді, мабуть-таки, Людина бачить мою роботу», — подумав Федько, зітхнув, розгріб землю біля викопаного куща й знайшов ще кілька картоплин.
Легше стало на душі Федькові. Аж пісеньки веселої заспівав.
Працює він годину, працює другу і все більше дивується. Ледве подумає: «Навіщо так глибоко гребтися, мабуть, уже немає картоплі», а тут хтось і підслухає його думку. І соромно стає Федькові. Але й радісно, ой, як радісно. «Гарний цей друг - Людина», — думає Федько.

  1. Завдання «Продовж»

Пішов Федько з матір'ю….  (копати картоплю).

Хлопчику було… (8 років).

Федькові не хотілося… (працювати).

Визбирував картоплю ту, що… (зверху).

Мама сказала, що усе бачить… (Людина).

Федько зрозумів, що гарний цей друг - … (Людина).

-          Як ви розумієте думки Федька?  Гарний цей друг – Людина?

-          Чи маєте ви такого друга?

-          Чому вчить нас цей текст?

  1. Робота в групах

 

 

 

 

Подаруємо  вузлики на пам’ять для Федька з використанням слів з апострофом   (Записати  відредаговані  речення та доповнити власними)

-          м’япатай: дилюна  чипоєтьнася  з  брадо.

-          бредо  яім' — кранайще  гатбаство.

-          нігар  виспра   годов   м’япаютьтася.

-          вдапра і з дна рямо   навиєри.)

Відредаговані речення:

-          Пам’ятай: людина починається з добра.

-          Добре ім'я — найкраще багатство.

-          Гарні справи довго пам’ятаються.

-          Правда і з дна моря виринає.

  1.  Запис слів фонетичною транскрипцією:

Матір’ю, пам’ятається, ім’я, моря.

  1. Робота з підручником. Виконання вправи 358
  2. Виконання тестових завдань

 C:\Users\USER\Downloads\qrcode_docs.google.com (2).png

ІV. Етап рефлексивно – оцінювальний

1. Гра «Допоможемо»  (Перевіряємо правильність редагування оголошення. Учні пояснюють правила написання слів з апострофом, доводять  думку про важливість правильного вживання слів з апострофом)

 Оголошення

 11  березня  на майданчику біля  п’ятого під’їзду  будинку №3 на вул. Лук’янівській загубив   зв’язку ключів із дерев’яним  брелоком, на якому вирізьблено ім’я Святослав.

   Того, хто знайшом, прошу повідомити за телефоном: 0123456789.

Наперед вдячний.

2. Рефлексія змісту навчальної діяльності. Прийом «Рефлексивний екран». Початки речень спроектовано на екран телевізора

Сьогодні я дізнався/дізналася…

Я виконував/виконувала завдання…

Я навчився/навчилася…

Я зміг/змогла…

Мені було корисно  дізнатися…

Я розповім батькам…

 

3. Прийом «Художня рефлексія» (Рефлексія  емоційного стану учнів:  здобувачі освіти  вибирають картинку, яка відповідає їхньому настрою на кінець уроку)

C:\Users\USER\Desktop\169082.011.jpgC:\Users\USER\Desktop\8e4576e831e2e491da616379dfaabdb3.jpgC:\Users\USER\Desktop\03018c96-f0bf-1200x630.jpgC:\Users\USER\Desktop\122078.002.jpgV. Етап повідомлення домашнього завдання

Диференційовані завдання:

1.Виписати  5 речень  із художніх творів, у яких вживаються слова з апострофом.

2. Скласти словниковий диктант.

3. Скласти  гру «Знайди зайве слово».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Горева Оксана Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Цекіль Любов
Додано
25 грудня 2023
Переглядів
317
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку