Матеріал поданої розробки уроку допоможе вчителю-словеснику навчити учнів правильно вживати відмінкові закінчення іменників першої відміни, виховувати у них любов до природи.
Тема. Відмінювання іменників першої відміни
Мета: повторити і поглибити знання про іменник як частину мови; правильно вживати відмінкові закінчення іменників першої відміни твердої, м`якої та мішаної групи в однині та множині; правильно визначати відмінки іменників; формувати навички самостійної роботи з підручником і таблицею; розвивати логічне мислення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Засоби навчання: підручник, роздатковий матеріал.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотиваційний момент
Слайд
Люби природу не як символ
Душі своєї,
Люби природу не для себе –
Люби для неї.
Вона не тільки тема вірша
Або картина, -
В ній є висоти незміримі
Й свої глибини.
Максим Рильський
Слово вчителя.
Природа змінюється в залежності від пори року. Кожен із вас має свою улюблену пору року, тому клас поділено на групи: «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима».
Сьогодні перший день зими і тема нашого уроку теж пов`язана із числом один.
Слайд
Тема уроку. Відмінювання іменників першої відміни.
Слайд
Завдання уроку:
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.
Перевіримо, чи готові ви до уроку, чи знаєте відміни іменників так само добре, як пори року.
Слайд
Цифровий диктант.
Так – 1. Ні – 0.
питання ким? чим?
Слайд
Код: 1 110 110 110
Учні записують результати в картку оцінювання.
Прізвище, ім`я |
Цифровий диктант |
Робота на уроці |
Комплімент |
|
|
|
|
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слайд
Пори року.
Слово вчителя. Вірш «Пори року».
Неспішно, крок за кроком
Минають чотири пори року,
Одна пора проходить,
Інша услід надходить.
Зима – хуртовина,
Весна у квітах лине,
А потім – тепле літо,
І осінь, в сум одіта.
Ось так із року в рік
Минає часу лік.
Учениця із групи «Осінь» читає вірш, інші групи виписують іменники першої відміни.
Слайд
Осінь
Осінь – щедра господиня,
Принесла нам всім дари:
Дині, яблука і груші,
Золотисті килимки.
Осінь – красная дівчина,
Все прикрасила вона.
Золотом, багрянцем, блиском
Зачаровує всіх нас.
Учні називають виписані іменники першої відміни.
Господиня, дині, груші, дівчина.
2. Робота з підручником (стор. 113). Запам`ятаймо!
Залежно від кінцевого приголосного основи іменники першої відміни поділяються на групи:
тверда – твердий нешиплячий приголосний;
м’яка – м’який приголосний;
мішана – твердий шиплячий приголосний.
- До якої групи віднесемо виписані іменники? Господиня, диня
(м`яка група), груша (мішана), дівчина (тверда).
Слайд (для перевірки).
Так як у нас сьогодні за календарем перший день зими, тому привілеями буде користуватися група «Зима». Учасники групи будуть асистентами учителя, контролюватимуть роботу інших груп та надаватимуть консультації.
- Провідміняти іменники за відмінками в однині, визначити закінчення.
Група «Осінь» - дівчина.
Група «Літо» - диня.
Група «Весна» - груша.
Група «Зима» - опрацьовує таблицю в підручнику (стор. 113, 114) «Відмінювання іменників І відміни».
Слайд (для перевірки).
Слайд
Соні, листоноші, нероби.
Група «Осінь» - соні.
Група «Літо» - листоноші.
Група «Весна» - нероби.
Група «Зима» перевіряє, дивлячись на слайд.
3 учасники відмінюють по черзі.
Слайд (для перевірки).
Орфографічна хвилинка
Слайд Запам`ятай!
- Запам`ятай грибне місце.
У Р. в. множини іменники першої відміни мають, як правило, нульове закінчення і зрідка – закінчення –ів (суддів), - ей (сімей). Приголосні перед закінченням – ей не подвоюються: статей (стаття).
5. Розподільна робота з ключем (щоб відкрити двері зимі).
Вправа 268, стор.114 (підручник).
Група «Літо» - іменники твердої групи.
Група «Весна» - м`якої.
Група «Осінь» - мішаної.
Група «Зима» шукає іменник, який не належить до І відміни.
Слайд (для перевірки).
Тверда група М`яка група Мішана
Недотепа будівля каша
Екзотика ерудиція огорожа
М`ята заготівля раджа
Азбука іржа
Єхидна невдача
Думка ноша
Епоха Яремче (ім. І в.)
Ракета
Естрада Немає дерева без коріння.
Ваза
Ангіна
Слайд
Зима
Хуртовина замітає,
Дід Мороз за ніс щіпає,
І сьогодні вранці тато
Нам ялинку вніс у хату.
А з гори летять малята,
Хто на лижах,
Хто в санчатах,
Бо зима до нас прийшла,
Сніг і кригу принесла.
6. Пояснювальний диктант.
- Записати прислів`я, визначити відмінок іменників І відміни.
Грудень землю (З.в.) грудить, а хати (З.в.)студить.
До завірюхи (Р.в.)треба кожуха.
Слайд (для перевірки).
- Поставити іменник завірюха в Д.в. та М. в.
Завірюха –завірюсі (Д.в.), у завірюсі (М.в.).
- Дібрати синоніма до слова завірюха ( метелиця, хурделиця, завія, віхола, хуга).
Всі ці іменники належать до І відміни.
Слайд Запам`ятай!
У давальному й місцевому відмінках однини відбувається чергування приголосних ( річка – у річці, сестричка – сестричці, дорога –на дорозі, стріха –на стрісі).
Слайд
Весна
Де учора сніг білів,
Там струмочок забілів.
На галявинці у лісі
Білі проліски звелися.
Пташки весело співають,
І дерева розквітають.
Прокидаючись від сну,
Зустрічає світ весну.
– Підкреслити іменники І відміни, визначити відмінок.
Слайд
Микола сидів на траві й замислено, не кліпаючи, дивився в землю .
Слайд (для перевірки).
Микола (Н.в.) сидів на траві (М.в.) й замислено, не кліпаючи, дивився в землю (З.в.).
- Земля весною оживає.
8. Фразеологічний двобій.
Слайд Фразеологізми.
- Група «Весна» пропонує іншим групам фразеологізми зі словом земля, пояснити їх значення та з`ясувати відмінок іменника земля.
Коли так кажуть ?
Не чути землі під собою.
Хоч з-під землі викопай.
Як із-під землі з'явитися.
Як крізь землю провалитися.
Слайд (для перевірки).
Не чути землі (Р.в.) під собою.
Хоч з-під землі (Р.в.) викопай.
Як із-під землі (Р.в.) з'явитися.
Як крізь землю (З.в.) провалитися.
Слайд
Літо
Сонце з неба усміхається,
Діти на галявці граються,
А у лісі, за рікою,
Пахне свіжою травою.
Пташки цілий день співають,
Абрикоси достигають.
Все ясним, яскравим стало:
Літо в гості завітало.
Слайд Загадки.
1.Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста, тв. гр.)
2. В земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква, тв. гр.)
3. І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять. (Картопля, м`як. гр.)
4. Хто мене бачить, той гірко плаче.(Цибуля, м`як. гр.)
- Що ж за страву я приготувала? (Борщ).
Іменник борщ належить до якої відміни? (ІІ в., міш. гр.).
Слайд
V.Домашнє завдання.
§34(стор.113, 114); написати твір
“Улюблена пора року”
(використати іменники другої відміни).
VІ. Підсумок уроку.
Учні в групах виставляють бали за роботу на уроці.
Психологічна розминка «Комплімент».
- Скажіть один одному іменник-комплімент І відміни і визначте його групу.
Заключне слово вчителя.
Вже перший сніг кружляє над землею
І тихо падає. Уже вода
Замерзла на озерах. Опада
Останнє листя і яснить алею.
Максим Рильський
1