Конспект уроку з української мови для 6 класу на тему "Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"

Про матеріал
Конспект уроку з української мови на тему "Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль" для учнів 6 класу. З використанням різноманітних методів та прийомів навчання
Перегляд файлу

Тема. Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль                                                                                                                                                                                                            

Мета: поглибити знання учнів про числівник  як частину  мови,

розглянути  морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні.

Генерувати  загальнопізнавальні вміння знаходити числівники в текстах; розвивати творчі навички  застосовувати  числівники у власних висловлюваннях; виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: презентація, дидактичний матеріал.                         

  

                               Хід уроку

І.Організаційний момент

ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ

Вправа «БАНКА ПОЗИТИВУ»

Запишіть на стікері й покладіть у банку позитивне слово, яке починається на першу літеру    вашого імені.

II. Актуалізація опорних знань

 

72935611ba78d9124c2b3868ccaac94c

1.Числівник все рахує,

Число та кількість означає.

Також порядок при лічбі.

Усе - усе він дозволяє

Порахувати бач тобі.

 

2. Бесіда.

  - Пригадайте, яка частина мови називається числівником?

  -  На які дві групи поділяються числівники?

  -  Яким членом речення може бути числівник?

III. Оголошення теми, мети та завдань уроку

На уроці будемо вивчати числівник як самостійну частину мови. Зупинимося на лексичному значенні, граматичних ознаках та синтаксичній ролі.

  • Навіщо вивчати числівник? (Відповіді учнів)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

    

         

1.Слово вчителя. Числівник – це повнозначна самостійна частина мови, що називає кількість осіб, предметів (кількісні числівники) або їх порядок при лічбі (порядкові числівники), і відповідає на питання скільки?, котрий?, наприклад: двадцять бійців, другий автомобіль, шестеро волонтерів.

Кількість предметів позначають числівники. Саме  вони роблять це найдосконаліше.

Граматична історія  числівника є дуже цікавою. Існує теорія, що  він почав своє існування з різних частин мови. 1,2,3,4 були раніше  прикметниками. Але найкраще зберіг прикметникові особливості числівник один (наприклад один прапор - одне життя).

Деякі іменники дали життя числівникам. Наприклад числівник 5 походить від іменника п’ясть (рука) і мав значення числа: «5 пальців на п’ясті (руці)».

 

                                       

                                                                                              2.Робота з підручником

Опрацювання теоретичного матеріалу

V. Фізхвилинка

VI. Застосування й закріплення знань

1. Лінгвістичний ланцюжок

Завдання учням: утворити від кількісних числівників порядкові. Робота ланцюжком.

Дев’ять – дев’ятий

сім –

п’ятнадцять –

вісімнадцять –

один –

чотири –

сорок –

сто –

 

 

2.Розподільний диктант

 

f7e4a03eee461aaba5265c595ef889ff (1)

 

Завдання: записати числівники в дві колонки: в пер­шу — кількісні, в другу — порядкові.

 Сто, дев’ятий, три дев'ятих, семисотий, тринадцятий, двадцять п'ять, шестеро, чет­вертого,

Кількісні

 сто

три дев’ятих

двадцять п’ять

шестеро

Порядкові

 

дев’ятий

семисотий

тринадцятий

четвертого

 

3.Робота з поезією

Прочитайте текст. Підкресліть числівники. Яким членом

речення є числівник? Вкажіть,за якими ознаками розрізняють числівники.

ukraine-a820ceae

А ти візьми, візьми мене, семисотий пташе, і понеси

туди, де світлі погляди наші та голоси

ще не обпалені вогнищами безкінечних втрат,

візьми, понеси мене, пташе, кудись триста років  назад,

де тонкі метеликів тринадцяті  крила в дзвінкій траві,

де всі, кого ми любили, іще живі.

А ти візьми мене, cірий вовче, і повези

туди, де ще не сплелися ночі в чорні ґудзи,

де ліс не ріс навесні з бездонних свіжих могил,

де не кружляв над містами попіл як срібний пил.

Візьми, вези мене, теплий вовче, туди кудись,

де ще ці речі, котрих я не хочу, не почались.

Візьми мене ріко, воде, візьми, понеси, потік.

Порятуй мене від часу, від якого ще ніхто не втік.

Візьми мене, добрий вітре, могутній брат.

Неси, неси мене, вітре, тисяча сімсот років назад, назад.

Але загубився слід вовчий серед торішніх трав,

і вітер вщух над могилами, крила склав,

і тіні пташині не кружляють понад хрести,

і темні ріки не будуть ніколи назад плисти. 

А ти візьми, справедливий боже, і поверни

світ до війни, і мені і кожному, світ до війни. ( Катерина Бабкіна)

 

4.Робота з інтерактивними плакатами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Лінгвістична гра «Латка на прислів’ї»

 

6.Записати словами

1варіант                      2 варіант

1 ( воїн)                       1 (парамедикиня)

2 (герой)                       8 (школяр)

6 (доброволець)            3 (селище)

4 (номер взводу)          початок о 9 годині

 

7. Індивідуальна робота

  Скласти сенкан про числівник

 

Числівник
простий, складний
Перелічує, обчислює, упорядковує
Дуже важлива частина мови
Числа

 

VII.Підсумок уроку

-Що нового ми дізналися про числівник як частину мови?

-Що ж було вам найцікавіше робити  на уроці?

VIII.Оцінювання знань та вмінь учнів

IX.Домашнє завдання

Параграф …

Вправа …

***Виписати прислів’я та приказки, в яких вживаються числівники.

 

docx
Додано
19 березня 2023
Переглядів
1049
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку