Мета уроку : повторити та закріпити відомості про фразеологізми ; ознайомити учнів з синтаксичною роллю фразеологізмів; формувати загальнопізнавальні вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів, доречно використовувати їх у мовленні; за допомогою мовленнєво - комунікативного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості; прищеплювати повагу до джерел народної мудрості, підвищувати мовну культуру шестикласників
1
Конспект уроку з української мови у 6 класі ,підготувала вчитель української мови та літератури Новоосинівської ЗОШ І- ІІ ступенів Шило І.М ( кваліфікаційна категорія «спеціаліст ІІ категорії»)
ТЕМА: ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ. ВИКОРИСТАННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ У МОВЛЕННІ
МЕТА: повторити та закріпити відомості про фразеологізми ; ознайомити учнів з синтаксичною роллю фразеологізмів; формувати загальнопізнавальні вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів, доречно використовувати їх у мовленні; за допомогою мовленнєво - комунікативного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості; прищеплювати повагу до джерел народної мудрості, підвищувати мовну культуру
п 'ятикласників
ТИП УРОКУ: комбінований
ОБЛАДНАННЯ: Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. Рідна мова: Підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Педагогічна преса, 2005. – 288с., ноутбук,
презентація до уроку , мультимедійне обладнання , роздатковий матеріал
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок -
Починаємо урок.
1) Привітання гостей
Любі діти!
У наш клас завітали гості щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Доброго дня вам!
Доброго дня нам!
Доброго дня всій Україні!
2) МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Учитель. Для того, щоб добре упоратися з завданнями уроку,Вам треба:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Епіграфом нашого сьогоднішнього уроку стали слова:
Вчимося, друзі, слово любити.
Слово до слова – й думка сповита.
Люди без думки – птиці безкрилі,
З думкою люди мудрі й щасливі.
Л.Лужицька
- Як ви розумієте ці слова?
- Яке значення має слово для людини?
(Любити слово - любити рідну мову.
Слово має дуже важливе значення в житті людини. Без слів ми не могли б розуміти одне одного. Словом можна образити, підтримати в тяжку хвилину життя)
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ , ЗАВДАНЬ УРОКУ
Тож, ми продовжуємо з вами вивчати багатствами рідного слова, рідної мови – фразеологізмами.
Тема нашого уроку: ФРАЗЕОЛОГІЗМИ В РОЛІ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ. ВИКОРИСТАННЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ У МОВЛЕННІ.
Учні записують число, тему уроку.
На уроці ми з вами ми повторимо та закріпимо відомості про фразеологізми, їх значення; дізнаємось про синтаксичну роль фразеологізмів та навчимося її визначати;будемо вчитися використовувати їх у мовленні
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Лінгвістичний діалог із класом ( формування навичок повної відповіді)
Прийом «Бліц - опитування»
Я швидко ставлю питання. Ви – швидко та чітко відповідаєте на них
Розділ науки про мову, який вивчає фразеологізми, їхнє значення та вживання , називається фразеологією.
Сукупність фразеологізмів певної мови.
Стійкі сполучення слів, які за значенням дорівнюють одному слову, словосполученню, називаються фразеологізмами
Фразеологізми вживаються в розмовному та художньому стилях мовлення?
Фразеологізми надають мовленню виразності, образності, емоційності.
Значення фразеологізмів можна дізнатися у фразеологічному словнику
Джерела української фразеології різні. Найважливішим з них є мова народу.
Задирати носа - зазнаватися
Кліпати очима - гордитися
Бити себе в груди - каятися
Ще одним джерелом фразеологізмів є усна народна творчість.
Язиката Хвеська - балакуча
За двома зайцями ганятися - братися за кілька справ одночасно
Велика кількість фразеологізмів сягає своїм коріння у Бібілію.
Адамові діти - рід людський
Святе сімейство - родина, в якій панують мир, лад
Чимало фразеологізмів походить з грецької міфології.
Вогонь Прометея- мужність
Ахіллесова п' ята- слабке місце
Прислів 'я та приказки є різновидами фразеологізмів.
Хліб - усьому голова. Не одежа красить - а добрі діла.
Афоризми ( стислі узагальнені вислови) є різновидами фразеологізмів.
Один за всіх і всі за одного
ІV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
Наступний вид роботи – вибірково- розподільний диктант.
1. Вибірково- розподільний диктант.( зошит)
Виписати в 1-шу колонку фразеологічні звороти, у 2-гу – сполучення слів, що не є фразеологізмами; біля дошки працюють два учні).
Пекти раків, ловити раків, задніх пасе, пасе корів, дути губи, червоні губи, розбити глек, розбити вазу, надувся, як сич, індик надувся, один як палець, порізати палець, вішати носа, витирати носа.
Вибірково- розподільний диктант
Фразеологічні звороти |
Сполучення слів |
Пекти раків |
Ловити раків |
Задніх пасе |
Пасе корів |
Дути губи |
Червоні губи |
Розбити глек |
Розбити вазу |
Надувся, як сич |
Індик надувся |
Один, як палець |
Порізати палець |
Вішати носа |
Витирати носа |
Увага, перевіряємо вправу! Два учні виходять зі своїми зошитами до дошки - перевіряють.
2. Індивідуальні завдання
Учні виконують завдання на картках. Перевірка колективна.
ВПРАВА 1. Запиши значення поданих фразеологізмів
Задирати носа __________________________
Крутити носом __________________________
Тримати носа за вітром __________________
Повісити носа ___________________________
Не бачити далі свого носа ________________
ВПРАВА 1.
Задирати носа - зазнаватися
Крутити носом – вередувати, бути незадоволеним
Тримати носа за вітром – пристосовуватись, змінювати погляди
Повісити носа – похнюпитися, сумувати
Не бачити далі свого носа – не помічати головного
Учні виконують завдання на картках. Перевірка колективна.
ВПРАВА 2 . Добери до російських фразеологізмів відповідні українські з довідки. Усно поясни значення.
Кричать во всю глотку ________________________
Было да сплыло _____________________________
Как белка в колесе ___________________________
Не в своей тарелке ___________________________
Вывести на чистую воду ______________________
Дать стрекача ______________________________
Для довідок: 1)як муха в окропі, 2)ні в сих ні в тих, 3) вивести на сухе, 4)було та загуло, 5) дерти горло, 6) накивати п’ятами.
Увага, перевіряємо вправу!
ВПРАВА 2 . Добери до російських фразеологізмів відповідні українські з довідки. Усно поясни значення
Кричать во всю глотку – 5) дерти горло
Было да сплыло – 4) було та загуло
Как белка в колесе – 1) як муха в окропі
Не в своей тарелке – 2) ні в сих ні в тих
Вывести на чистую воду – 3) вивести на сухе
Дать стрекача – 6)накивати п’ятами.
3. Мовне спостереження ( завдання від Марійки)
Діти, Марійці потрібна наша допомога .Давайте допоможемо їй виконати вправу.
ВПРАВА 3.( завдання на зіставлення)
Прочитати речення в обох колонках. Записати їх. З' ясувати ,чим вони відрізняються і що в них спільного.
Ви послухайте його і на вус намотайте. |
Ви послухайте його і запам 'ятайте. |
Він наговорив сім мішків гречаної вовни. |
Він наговорив зайвого. |
Пішов козак світ за очі. |
Пішов козак далеко. |
ВИСНОВОК:
ФРАЗЕОЛОГІЧНІ ЗВОРОТИ МОЖНА ЗАМІНИТИ ТОТОЖНИМИ СЛОВАМИ.
Коментар учителя: деякі фразеологізми є членами речення, тотожними за значенням словам, які вони можуть заступати.
Слово «запам 'ятайте» тотожне за значенням фразеологізму « на вус намотайте», отже цей фразеологізм ( « на вус намотайте» ) виконує таку ж синтаксичну роль , як і слово «запам' ятайте», тобто виступає в ролі присудка.
Слово «далеко» тотожне за значенням фразеологізму « світ за очі», отже цей фразеологізм ( «світ за очі» ) виконує таку ж синтаксичну роль , як і слово «запам' ятайте», тобто виступає в ролі обставини.
Фазеологічний зворот виступає одним членом речення.
3. Тренувальна вправа( граматичний тренінг)
ВПРАВА 4. Виписати речення з фразеологічними зворотами. З 'ясувати, яким членом речення виступають фразеологізми.
Господарі щиро зустрічали гостей. Господарі з відкритою душею зустрічали гостей. Бабуся дрімала, сидячи в кріслі. Бабуся клювала носом, сидячи в кріслі. Оленка не вміє тримати язика за зубами і всім розказує мої таємниці. Оленка не вміє мовчати і всім розказує мої таємниці. Сіла Наталочка та й носа повісила. Сіла Наталочка та й засумувала.
ВПРАВА 4.
Господарі з відкритою душею зустрічали гостей.
Бабуся клювала носом, сидячи в кріслі.
Оленка не вміє тримати язика за зубами і всім розказує мої таємниці.
Сіла Наталочка та й носа повісила.
5. Фізкультхвилинка ( перегляд відео «Україно, ми твоя надія» або традиційне проведення)
1)Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
2)Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх опустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
4. Робота з підручником
ВПРАВА 526.
Яке значення мають подані фразеологізми?
Прометеїв вогонь |
Мужність (грецька міфологія) |
Підливати у вогонь олії |
Підсилювати суперечку ( мова народу) |
Домашнє вогнище |
Родинний затишок ( мова народу) |
Між двох вогнів |
Небезпека з усіх боків ( мова народу) |
( Прометеїв вогонь втілює в собі прагнення людини до добра.
Своєю підлою розмовою з батьком він підлив у вогонь олії, і це спричинило між ними конфлікт.
Після довгої розлуки він повернувся до свого домашнього вогнища.
Марина опинилася між двох вогнів.)
6.Робота з відеоматеріалом ( перегляд мультфільмів «Народна мудрість»)
На початку квітня 2013 у Лос -Анжелесі відбувся Універсальний багатокультурний фестиваль кіно. За перемогу змагалися 20 країн світу. Україна посіла ІІІ місце.
Перегляд відеоматеріалів
1.Менше говори - більше почуєш
2. Сидіти на двох стільцях
3. Не смійся над людьми сьогодні , а то завтра сміятимуться з тебе
Завдання:
Менше говори - більше почуєш |
Не плюй в криницю, бо прийдеш до неї пити водицю |
Сидіти на двох стільцях |
За двома зайцями погнатися |
Не смійся над людьми сьогодні , а то завтра сміятимуться з тебе |
Говори мало, слухай багато |
Додаткове завдання:
VІІI. ПІДСУМОК УРОКУ Й ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ
Метод «Аукціон»
Гра «Багаж знань»
1) На аркуші паперу учні мають намальований портфель, на якому пропонується написати терміни з вивченої теми. Через певний час гра зупиняється і один із учнів зачитує слова. Інші викреслюють назви, які повторюються в їх записах. Переможцем виявиться учень, у якого більше за інших записано термінів, тобто в якого найбільший багаж знань.
2)Учні відповідають на запитання за змістом уроку , доповнюючи один одного. Той, хто назве останнім, а інші не зможуть доповнити, виграє та отримує відповідно найвищу оцінку.
Метод «Мікрофон»
Оцінювання
IХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Розглянь зображення. З’ясуй, які фразеологізми ілюструються.
Запиши. Розфарбуй малюнки . З одним фразеологізмом ( на вибір)
склади речення .Визнач синтаксичну роль фразеологізму.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________