Дана презентація допоможе зробити урок української мови цікавішим, продуктивнішим. Допоможе сформувати уявлення учнів про числівник як частину мови, навчить розрізняти кількісні й порядкові числівники, прості, складні та складені.
Мета уроку: дати поняття про числівник; - вчитися визначати функцію числівника у мовленні; - вчитись правильно вживати числівник у мовленні; - виховувати бажання говорити грамотно; - виховувати любов до української мови.
Номер слайду 3
Числівник – це повнозначна самостійна частина мови, що називає кількість предметів або порядок їх при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий?
Номер слайду 4
За своїм значенням числівники поділяються на кількісні і порядкові. Кількісні числівники називають кількість предметів і відповідають на питання скільки? Серед них виділяють власне кількісні (два, п'ять, вісімнадцять, тридцять шість); дробові (чотири восьмих, сім цілих три десятих); збірні (троє,десятеро); неозначено-кількісні (кілька, багато, чимало).
Номер слайду 5
Кількісні числівники змінюються за відмінками, але не мають граматичних ознак роду і числа. Виняток становлять числівники один (одна, одне,-о), одні; два, дві; обидва, обидві; півтора, півтори
Номер слайду 6
Порядкові числівники означають порядок предметів при лічбі й відповідають на питання котрий? (котра? котре? котрі?): перший, перша, перше, перші; одинадцятий, одинадцята, одинадцяте, одинадцяті. Порядкові числівники, подібно до прикметників, змінюються за родами, числами і відмінками.
Номер слайду 7
Числівник виконує різні синтаксичні функції: І один у полі воїн (підмет) ; Семеро одного не ждуть (підмет, додаток); Одна ластівка весни не робить (означення). Якщо кількісний числівник поєднується з іменником, то разом із ним входить до складу підмета, присудка, додатка, означення, обставини: Директор нагородив п'ятьох учнів; Два ведмеді в однім барлозі живуть; Море буває трьох сортів: тихе море, хвильове й бур'яне море…
Номер слайду 8
За будовою числівники поділяються на : - прості; - складні; - складені.
Номер слайду 9
Простими називаються числівники, що мають один корінь: один, три, сто, перший, третій, сьомий; двоє, мало, багато. Складними називаються числівники, що у своєму складі мають два корені: одинадцять, дев'ятнадцять, двадцять, двісті, триста, одинадцятеро, двадцятеро, кількадесят, кількасот. Складеними називаються числівники, які містять в собі два і більше простих чи складених числівників: (двадцять чотири, тисяча дев'ятсот дев'яносто п'ятий).
Номер слайду 10
Граматична п'ятихвилинка Математичні приклади записати словами: 1. До 48+67=115. 2. До 659+40=699. 3. Від 825-269=556. 4.Від 3784-1325=2459.
Номер слайду 11
Гра “Хто швидше й найкраще” Відгадати загадки й жарти. 1.Назвати числівник, який у родовому відмінку складається з 40 букв. 2. Який числівник, ставши за нами, утворить жіночу прикрасу.
Номер слайду 12
Тестові завдання Вкажіть числівник. а) двійка; б) вдвох; в) два; г) подвоєння. 2. На які розряди за значенням поділяються числівники? а) якісні, відносні та присвійні; б) власні та загальні; в) кількісні та порядкові; г) прості та складені.
Номер слайду 13
3. Виділіть числівник який означає ціле число. а) дві п’ятих; б) сім десятих; в) сім; г) три цілих і одна друга 4. Позначте збірний числівник. а) три; б) тринадцять; в) троє; г) тридцять. 5. Визначте дробовий числівник. а) дев’яносто; б) дев’ятеро; в) дев’ять цілих і шість десятих; г) дев’ятнадцять;
Номер слайду 14
6. Вкажіть порядковий числівник. а) вісім; б) восьмеро; в) одна восьма; г) восьмий. 7. Виділіть рядок, у якому всі числівники кількісні. а) шість, шестеро, шостий; б) п’ять, п’ятеро, одна п’ята; в) перший, другий, сто; г) двадцять, двадцять один, двадцятий. 8. Позначте простий числівник. а) сто десять; б) одна третя; в) третій; г) сорок два.
Яка частина мови називається числівником? 2. Які числівники називаються кількісними, а які – порядковими? 3. Яку синтаксичну функцію виконують числівники в реченні? 4. Які бувають числівники за будовою? Запитання до теми