Склярова Іванна Василівна,
вчитель української мови і літератури
комунального закладу
Великоглибочецької загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів імені Ярослава Стецька
Тернопільської районної ради
Тернопільської області
Пояснювальна записка
Українська література 5 – 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів – К.: Освіта, 2013 р. (зі змінами, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804).
Тема: Дієслово: лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із дієсловом як частиною мови, його морфологічними ознаками та синтаксичною роллю в реченні, удосконалювати вміння знаходити дієслова в тексті;
розвиваюча: розвивати пам'ять, логічне мислення, культуру усного та писемного мовлення;
виховна: виховувати любов до рідної мови, повагу до звичаїв та традицій українців, високі моральні якості; сприяти збагаченню мовлення учнів, удосконаленню їх комунікативності.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок
Обладнання: дидактичний матеріал, ПК, «Персональний сайт Іванни Склярової» http://ivanna-site.in.ua/
Очікувані результати: учні знають, що називається дієсловом, ознайомлені з його морфологічними ознаками, вміють знайти дієслово у реченні, користуються ментальною картою.
Формування ключових компетентностей:
|
|
|
|
|
Вміння спілкуватися державною мовою |
Загальнокультурна компетентність |
Уміння вчитися впродовж життя |
Соціальні та громадські компетентності |
Інформаційно-цифрова компетентність |
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
– Діти, давайте згадаємо, які частини мови ми вже вивчили?
(Учні називають: іменник, прикметник, числівник, займенник)
– Чому ці частини мови ми називаємо самостійними?
(Відповіді учнів)
– Які ще частини мови вам відомі?
– Чому прийменник, сполучник, частку ми називаємо службовими?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
– Подумайте і скажіть, яка частина мови виконує дію?
– Прослухайте вірш, назвіть дієслова:
Радій життю - воно прекрасне
Для цього маєш кожен день
Дивись на сонечко це ясне
І знай веселих лиш пісень
Дієслово – частина мови, що означає дію. Воно займає друге місце після іменника за використанням у мовленні.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Шановні учні! Перед вами (невеличкі листочки) хмара тегів – це слова, які ви повинні повторити і запам’ятати з сьогоднішнього уроку – план мінімум.
На екрані – хмара тегів – це те, що ми будемо вчити протягом наступних тижнів – це план максимум http://ivanna-site.in.ua/diieslovo/morfolohichni-oznaky
Завдання 1.
2. Аналіз ментальної карти http://ivanna-site.in.ua/diieslovo
(Учні аналізують ментальну карту, що є на екрані або моніторі).
3.Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу. Можна опрацювати і за комп’ютером http://ivanna-site.in.ua/diieslovo/morfolohichni-oznaky
V. Засвоєння вивченого матеріалу
Вправа 1. Виписати дієслова, визначити вивчені морфологічні ознаки
Бережімо мову
Наче світла музика святкова,
Як весняна річечка жива,
Пробудилась українська мова,
Відродились батькові слова:
Сад вишневий, хата, гай, криниця,
Шлях чумацький, голубі дощі…
Мов солодкі пахощі живиці,
Незбагненна радість на душі.
Вслухайся лиш: мати, мама, ненька –
Неповторне милозвуччя слів!
Ранній жайвір голосом тоненьким
Шле вітання з росяних полів.
Бережімо і плекаймо мову
Так, як мати береже дитя.
Не цураймось батьківського слова,
Відречемось – втратимо життя.
Віктор Григоренко
2.Робота за комп’ютером
Вправа 2. Знайти дієслова-синоніми http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/969-dieslovo-1
Вправа 3. Знайти дієслова - антоніми http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/970-diieslovo-morfolohichni-oznaky-2
3. Робота з роздатковим матеріалом.
Вправа 4. Поділити слова. (Для виконання цієї вправи окремим учням видати карточки з QR-кодами, щоб вони поділили слова)
Це дієслова?
Стріляти, стрілець, писати, читач, усвідомити, мило, лякатись, оговтатись, почервонілий, читати, знати, знавець, щеміти, щем.
Ні Так
Цю вправу можна виконати в програмі Рlickers
Запитання:
Динамічна пауза
Учні стоять. Починаючи з вчителя, кожний по черзі засобами пантоміми зображує якийсь предмет чи поняття і «дарує» його сусіду, який, в свою чергу, дарує своєму наступному учаснику
Вправа 5. Замініть фразеологізм дієсловом
Задирати носа – (зазнаватися);
Сушити зуби – (сміятися);
Пускати сльози – (плакати);
Не взятися ні за холодну воду – (ледарювати);
Ані телень – (змовчати).
Вправа 6. Робота в парах
– Що таке прислів’я та приказки? Хто є їхнім автором?
Учні записують прислів’я та приказки в зошити
1. Старається, як мурашка. 2. Того руки не болять, що уміють. 3. Треба нахилиться, щоб з криниці води напиться. 4. Хочеш їсти калачі — не сиди на печі. 5. Хто рано підводиться, за тим і діло водиться.
– Назвіть дієслова, поясніть їхню роль у реченнях.
–Поясніть, які ж вчинки людини засуджував народ, складаючи прислів’я та приказки, а які схвалював?
VI. Узагальнення і систематизація знань
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чи досягли на уроці того, що очікували?
– Що вивчає розділ морфологія?
– Що означає дієслово?
– Яку синтаксичну роль виконує дієслово?
VIІ. Підсумки уроку
Підіб’ємо підсумки нашої роботи, закінчивши речення:
Чи було цікаво мені виконувати вправи за комп’ютером? Які вправи запам’ятались? Мені цікаво було дізнатися про….
VIІI. Повідомлення домашнього завдання