Тема. Дієслово. Повторення та узагальнення вивченого
Мета: повторити й поглибити вивчене про дієслово як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієслова в текстах, визначати їх роль у реченнях; правила вживання розділових знаків у вивчених синтаксичних конструкціях;
розвивати зв'язне мовлення, творче і логічне мислення, образне уявлення, пам'ять, увагу;
виховувати шанобливе ставлення до минулого українського народу.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого; урок- мандрівка
Обладнання: мультимедійний супровід , мапа мандрівки, відеозапис мультфільму
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
- Добрий день! Здоров’я щиро зичу Вам, усім учням і гостям! І запрошую Вас на сьогоднішній урок.
- Тож з гарним настроєм розпочинаємо наш урок.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- З давніх-давен відомо: «Дерево життя – це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого, другий – сучасного, а третій – майбутнього». Щоб правильно орієнтуватися в житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його звичаї та традиції.
А у минулому українського народу було таке явище як чумацтво.
Тож я запрошую всіх побувати у ХУІІ-ХІХ ст., відкрити для себе нове про життя українців, осягнути джерела мудрості.
Тож розгорнімо зошити і
(запис на дошці та слайді)
Запишемо у зошит сьогоднішню дату,
Та «класна робота» старанно пишіть.
І тему цікаву повторимо з вами:
«Повторення та узагальнення вивченого. Дієслово», запишімо.
- Дорогі учні, як ви вважаєте, які завдання стоять перед нами на сьогоднішньому уроці? Визначитися вам допоможуть ключові слова:
Повторити (вивчене про дієслово як частину мови).
Формувати (уміння розпізнавати дієслово у реченнях).
Визначати (вид, час, дієвідміну дієслів)
Проведемо урок у формі мандрівки. По завершенні якої на вас чекає подарунок. Отже, перед нами цікаве й водночас складне завдання: гортаючи сторінки життя українців, ми повинні довести, що:
Отож вирушаємо в путь.
А по що поїдемо підкажуть нам герої мультфільму (відео «Як козаки по сіль їздили»)
(Учитель коментує мапу подорожі)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Мандрівка розпочинається!
«Тематична торбина»
Експрес - опитування
ІV. Узагальнення та систематизація знань з теми дієслово. Зупинка 1. Пустовійтівка. Звучить козацький марш
У козацьких реєстрах він записаний під іменем Петра Калниша.
В історію ж увійшов як Петро Калнишевський, останній кошовий
отаман Запорозької Січі. Ще з молодих літ пов'язав він свою
долю з козацтвом.
У різних документах час од часу натрапляємо то на військового
осавула Петра Калниша, то на військового суддю.
1761 року його, людину вже похилого віку, обрано кошовим отаманом. Очевидно, й у цьому віці Калнишевський не втратив сили і здоров'я (на той час він мав уже сімдесят літ!), бо немічних людей ніхто й ніколи не обирав на Січі проводирем.
Як свідчать сучасники, він справді відзначився в численних битвах і особистою хоробрістю, і мудрим керівництвом. Очолюване ним козацтво показало високе володіння воєнним мистецтвом.
Тема. Розповідь про кошового отамана Петра Калнишевського
Головна думка. Уславлення останнього кошового отамана.
Вправа «Знайди слово»
Зупинка 2. «Сорочинський ярмарок» (лунає «Гопак»)
Дієслова, які з НЕ пишуться окремо, записати в зошит у рядок через кому. А дієслова, що пишуться разом не записуємо.
Не пролітав, не ходила,не почула, нестямитися, не поспішали, не таланить, неславити, не колосяться, не боїться, не скликати, неволити, не розкидати, не підіймали, ненавидіти, не засіяти, не утворилася,не розуміє, не зникають, не підтримувати,не приходить, не спілкуватися.
Зупинка 3. Опішня
Нас зустрічає Опішня.
Зупинка 4. Моринці та Керелівка. ( звучить «Заповіт»)
Ми потрапили на батьківщину Шевченка.
« Ти - коректор».
Сте́льмаство - це промисловість, яка виготовила колеса, вози та сани; відома в Україні з ранньої доби. Стельмахи були знані у 19 ст. майже в кожному селі; звичайно вони працюють сезоново. Найбільше стельмаство було розвинене на Полтавщині, де в ньому працюватимуть в кін. 19 ст. понад 2 400 родин; менше на Київщині. Відомим центром стельматсва буде село Дорогоща Хмельницької області.
Перевірка. Один учень читає, решта звіряють із слайдом. Як добре.
Гайда в дорогу! Нас чекає Петриківка. А чим вона славиться?
Зупинка 5. Петриківка.
Завдання за варіантами.
І варіант. Любити, малювати, берегти, брати, схаменутися
ІІ варіант. Сподіватися, думати, ламати, гинути, ловити.
— З одним дієсловом складіть речення, ускладнене або звертанням, або вставними словами, або однорідними членами речення. І запишіть його в зошит.
Зупинка 6. Озеро Сиваш
Ось і дісталися до берегів славнозвісного Сиваша. Щоб набрати солі й повернутися додому, потрібно правильно дати відповіді на запитання тесту. Вони незвичайні, бо мають варіанти відповіді букви не в алфавітному порядку. Якщо правильно дасте відповіді на запитання, то отримаєте слово-ключ.
Тест
Дієслово як частина мови
1. Дієслово - це частина мови, яка:
а) виражає ознаку дії, предмета чи іншої ознаки;
п) означає дію або стан предмета;
р) означає назву предмета;
г) означає назву ознаки предмета або його приналежності.
2. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова записані в неозначеній формі:
о) робити, сидить, читала;
б) світає, співають, світить;
а) писати, читати, малювати;
г) дивитися, розмовляти, слухає.
3. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова недоконаного виду:
т) читав, малюю, буду вчити;
ф) проводити, прочитав, глянула;
в) вивчати, привітав, говорити;
а) казати, принести, ворушиться.
4. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова доконаного виду:
і) пообіцяла, стояли, доказати;
д) падало, мріяв, вміти;
ж) люблю, думав, відпочивати;
р)прочитав, відвідала, забули.
5. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова теперішнього часу:
і) пишу, малюю, читаємо, співає;
б) росте, буде вчити, напишу, скажу;
х) повіває, малюватиму, виріже, виконає;
м) сидить, буде виконувати, зріжемо, вивчу.
6. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова 1 дієвідміни:
ш) говорити, ходити, кричати, стати;
н) вчити, малювати, працювати, спати;
в) бігти, сидіти, любити, боротися;
о) мати, везти, казати, іти.
7. Вкажіть рядок, у якому всі дієслова 2 дієвідміни:
а) писати, гратися, дивитися, різати;
т) говорити, бачити, стояти, садити;
с) думати, спостерігати, гадати, лежати.
ю) сидіти, летіти, грати, думати.
- І яке слово вийшло?
Слово ПАТРІОТ
Асоціативний кущ.
VІІ. Домашнє завдання.
Рівень Б виписати з художньої літератури 6 речень про Україну, визначити в них вид, час, дієвідміну
Рефлексія
- Чи сподобалась вам мандрівка? Чим саме?
- Чи виконали ті завдання, що ставили на початку уроку? Яких?
- Мені було дуже цікаво з вами мандрувати.
- Ось і завершилася наша мандрівка. Ви спитаєте де подарунок.
- А як ви думаєте, який це подарунок?
- Це ваші знання. А я бачу, що ми подорожували недаремно. І мені б хотілося, щоб ви знали: де б ви не були, завжди пам’ятайте про свою домівку повертайтеся додому, бо