Тема. Складні випадки правопису приголосних звуків (чергування, спрощення).
Мета уроку: систематизувати знання про спрощення в групах приголосних, чергування голосних і приголосних, закріпити знання про основні орфограми, навчити учнів редагувати текст та знаходити вивчені чергування; розвивати усне і писемне мовлення, логічне мислення учнів ; виховувати естетичні смаки, пошану до людей праці, майбутньої професії.
Очікувані результати: після уроку учень: володіє правилами української літературної вимови, правопису; користується орфоепічним, орфографічним, тлумачним словниками, словником іншомовних слів, словником синонімів; обґрунтовує правильність написання слова чи словосполучення;
Обладнання: таблиця, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований
Перебіг уроку
Ӏ. Організаційний момент.
Психологічне налаштування. Слово вчителя
IӀ. Повторення вивченої теми. Перевірка домашнього завдання.
III. Підготовка учнів до активного свідомого засвоєння нового матеріалу.
3.1. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
3.2. Актуалізація опорних знань.
1. Технологія «Мозковий атака»
-Що називається чергуванням?
-Які чергування голосних вам відомі? Наведіть приклади
-Поясніть поняття «чергування в українській мові».
-Які звуки можуть чергуватися?
-Що називається спрощенням у групах приголосних?
-Назвіть найвідоміші групи приголосних, у яких відбувається спрощення. Наведіть приклади.
2.Бліц – тестування (демонстрація через блог викладача)
3.3. Оголошення теми уроку, цілевизначення, планування діяльності.
1.Запис теми уроку.
2.Технологія «Мікрофон».
- А зараз я хочу поставити незвичайне питання. Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку. Починайте свою відповідь словами: Цей урок навчить мене…Я очікую від цього уроку…На цьому уроці я хочу дізнатися… Наприкінці уроку перевіримо, чи досягли мети, чи справдилися очікувані результати.
3. Запис у зошитах «Таблиця самооцінки»
Зміст запитання |
На початку уроку |
Вкінці уроку |
1.Чого я чекаю від сьогоднішнього уроку? |
|
|
2. Перевірка опорних знань із теми «Складні випадки правопису приголосних звуків (чергування, спрощення)». |
|
|
1. Знаю все. |
|
|
2.Знаю майже все. |
|
|
3. Знаю мало. |
|
|
4. Нічого не знаю. |
|
|
IV. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
Запис у зошитах.
III. РІЗНОРІВНЕВИЙ ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ
Картка – довідка
Чергування приголосних
г – з – ж: нога – нозі – ніженька;
к – ц – ч: рука – руці – рученька;
х – с – ш: вухо – у вусі – вушко;
д – дж: садити - саджу;
зд – ждж: їздити – їжджу;
т – ч: платити – плачу;
ст – щ: захистити – захищений;
д – ж: уродити – урожай;
д – ст: ненавидіти – ненависть;
т – ст: цвіт – цвісти;
б – бл: губити – гублю;
п – пл: ліпити – ліплю;
в – вл: ловити – ловлю;
м – мл: ломити – ломлю;
ф – фл: графити – графлю
Картка – довідка
Чергування приголосних при словотворенні
Приголосні чи групи приголосних |
Перед суфіксами |
Змінюються на... |
Приклади |
[г], [ж], [з] |
-ськ (ий) -ств (о) |
-зьк (ий) -зтв (о) |
Воронеж — воронезький, Париж — паризький, Буг — бузький |
[к], [ч], [ц] |
-ськ (ий) -ств (о) |
-цьк (ий) -цтв (о) |
Кременчук — кременчуцький, німець — німецький, парубок — парубоцький, парубоцтво, ткач — ткацький — ткацтво |
[х], [ш], [с] |
-ськ (ий) -ств (о) |
-ськ (ий) -ств (о) |
Карабах — карабаський, птах — птаство |
-ськ, -цьк, -ск |
-ин (а) |
[ч:] або [шч] |
Вояк — вояччина, німецький — Німеччина, Харківський — Харківщина, ліска — ліщина |
[с] [3] |
-ш (ий) |
[шч] [жч] |
Високий — вище, низький - нижче, близький — ближче |
[зк] |
— |
[жч] |
Брязкіт — бряжчати — бряжчу — бряжчиш |
-ськ, -шк, -зьк |
-енк (о) -ук |
[шч] [жч] |
Терешко — Терещенко — Терещук, Вужченко — Вужчук |
[к], [ц] |
-н (ик) -н (ий) |
[чн] |
Молоко — молочний, яйце — яєчний |
V. Закріплення одержаних знань
1. Робота із зошитом - посібником.
Завдання 1. Від поданих слів утворіть форми або спільнокореневі слова, щоб відбулося чергування приголосних звуків.
Око, мука, грибок, комаха, щука, запах, пісок, язик, щока.
Зразок: око – очний – у оці;
Завдання 2. Замість крапок поставте пропущені літери ч або ш; поясніть правопис слів; складіть з виділеними словами речення.
Соня..ник, пшени..ний, ру..ник, міро..ник, торі..ній, сма..ний, моло..ний, моло..ниця.
Завдання 3. До кожного слова знайдіть пару, що ілюструє чергування приголосних. Запишіть ці пари слів у вигляді таблиці.
Яблуко, загашений, сікти, пасіка, пекти, різати, ріжу, чистити, печу, пасічник, січка, яблучний, чищу, гасити.
Завдання 4.Виконання вправи (Ющук І.П. Практикум з правопису української мови)
2.Робта із схемою – довідкою:1) «Чергування приголосних»;
2) «Спрощення груп приголосних»
3.Робота із папкою «Наукова організація праці на уроках української мови» (схема фонетичного розбору слова).
II. РОБОТА З КАРТКАМИ
Картка №1
Зробити фонетичний розбір слова
Молочний
Картка №2
Зробити фонетичний розбір слова
Яєчний
Картка №3
Зробити фонетичний розбір слова
Яблучний
VI.Загальний підсумок уроку. Рефлексія. Цінювання (похвалить) та вмотивування. Коментар оцінок.
1.Слово вчителя.
- Ось і підійшов до кінця наш урок. Повернімося до таблиць самооцінки й позначимо відповіді на ті ж самі запитання. Чи покращилися ваші знання? Сподіваюся, наш урок дав позитивні результати.
2. Контрольно – оцінювальний етап.
-Заповніть рефлексійну анкету.
1. Чи сподобався проведений урок?
а) так, дуже; б) не дуже; в)ні.
2. Якщо урок сподобався, визначте, чим саме:
а) я почувався впевнено і спокійно;
б) було цікаво;
в) ми вчимося самостійно здобувати і застосовувати знання;
г) кожен розвивав свої здібності.
3. Якщо урок не сподобався, укажіть причину.
4.Оціни свою участь в уроці: а)був активним; б)був пасивним; в)був байдужим
3.Оцінювання й мотивація навчальних досягнень.
VӀI. Інформація про д/з. Інструктаж його виконання (запис на дошці) (Ющук І.П. Практикум з правопису української мови)