Конспект уроку з української мови на тему: "Складні випадки правопису слів із чергуванням голосних і приголосних звуків"

Про матеріал
Викладачем подано відомості про чергування звуків, в опорній таблиці систематизовано матеріал про позиційні та історичні чергування звуків, розглянуто складні випадки правопису слів із чергуванням голосних і приголосних звуків; дібрано вправи на розвиток у студентів педагогічного коледжу спостережливості, орфографічної пильності, вміння пояснювати фонетичні явища.
Перегляд файлу

Тема: Складні випадки правопису слів  із чергуванням голосних і приголосних звуків.

Мета: повторити відомості про чергування звуків, дати поняття про позиційні та історичні чергування, розглянути складні випадки правопису слів із чергуванням голосних і приголосних звуків; розвивати спостережливість, орфографічну пильність, вміння пояснювати  фонетичні явища; виховувати старанність, пізнавальний інтерес до вивчення мови.

Обладнання: презентація, роздатковий дидактичний матеріал.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

Хід заняття

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.

Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

Все як пишеться, в ній вимовляється, -

Все, як пісня, у ній звучить…

 Д. Білоус

  • Сьогодні на занятті ми продовжимо знайомитися із таємницями української мови, законами милозвучності нашої мови.

ІІ. Актуалізація опорних знань студентів.

1. Бесіда.

- Які закони милозвучності української мови вам відомі?

Запам′ятайте!

Закони милозвучності мови:

-  уникнення збігу голосних;

- уникнення збігу приголосних;

- уникнення повторення слів;

-  дотримання чергування звуків.

2. Спостереження за мовним матеріалом.

Завдання. Прочитайте текст. Який недолік є в ньому? Як його усунути?

 Почалася заметіль. Цілу добу гуляла завірюха. У завірюсі зникли дерева і будинки. Потім несподівано почалась відлига. Закапало з дахів. Висипали на вулицю діти, радіючи відлизі.

3. Бесіда.

- Що спільного у виділених словах? (Відбувається чергування)

- Що називаємо чергуванням звуків?

Чергування звуків – це закономірні  постійні зміни голосних та приголосних звуків в одних і тих же частинах слів при словозміні чи словотворенні.

  • Наведіть приклади чергування звуків у коренях слів  (рука-руці).
  • Наведіть приклади чергування звуків у суфіксах (річка-річці).
  • Назвіть чергування у виділених словах.
  • Чи буде чергування при зміні слова повінь?
  • Чому, на ваш погляд, відбувається чергування звуків?
  • Чи завжди чергування звуків позначається на письмі?

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

  • Сьогодні на занятті ми детально розглянемо чергування звуків, їх різновиди, потренуємося у правописі та поясненні складних випадків правопису слів із чергуванням звуків.

ІV. Опрацювання теоретичного матеріалу.

1. Робота з опорним конспектом-таблицею (додаток №1).

2. Первинне закріплення.

Завдання: довести, що є чергування у словах, змінивши їхню форму або утворивши нові слова.

Зразок:  жінка-женити- жонатий    [і]-[е]-[о]

Вечір, шість, щока, гість, вихід.

V. Тренувальні вправи.

1. Проблемне завдання:

-  Поясніть, чому відбувається чергування в словах: осінь-осені, лід-льоду?

2. Опрацюйте вправу 138 на с.69 підручника 4 класу.

- Що необхідно змінити у правилі ?

3. Фізхвилинка з мовним завданням.

Назвати слова з чергуванням голосних звуків.

Сонечко сяє, сонечко сяє,

Сопілочка грає, сопілочка грає,

Річка тече, річка тече,

Човник пливе, човник пливе.

Правим веслом загрібаєм – 2 р.

Лівим веслом загрібаєм – 2 р.

А тепер двома веслами – 2 р.

Пливемо ми всі до мами.

4. Назвати, яке у цих словах чергування голосних звуків.

Човник - …, весло- … (Р.в. множ.).

5. Назвіть слова з позиційним чергуванням голосних звуків.

Спробуйте назвати слова з чергуванням приголосних звуків.

6. Словниковий диктант із завданням.

Утворити форму 1 особи однини:

а) записати фонетичною транскрипцією, вказати чергування:

  водити-…    […]    …-…

  їздити-…

  мастити-…

б) визначити корінь у словах:

 возити, хотіти, любити, терпіти, мовити, громити, графити.

7. Складіть продовження казки  (підручник 3 класу, с.62, впр.137) .

8. Лінгвістична гра “Знайди чергування”.

Завдання:

1. Назвіть різновид чергування звуків у словах з пропущеною літерою.

2. Назвіть усі слова з казки, у яких можливі чергування звуків.

 

VІ. Підбиття підсумків заняття.

- Що називаємо чергуванням?

- Які  є різновиди чергувань?

- Що називаємо позиційним чергуванням?

- Наведіть приклади історичних чергувань.

VІІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.

1. Вивчити теоретичний матеріал за опорними таблицями.

2. Скласти казку про Царівну Зиму. Виписати слова з чергуванням, вказати їх.

3. Самостійно опрацювати теоретичний матеріал за опорною таблицею "Зміни приголосних при словотворенні та формотворенні",  впр. 33(1,2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чергування голосних звуків

 

[і]-[е], [о]:       у закритому складі пишемо і,

                         у відкритому о або е: осінь - осені,

                         сіль -  солі;

 

[о], [е] – нуль звука:  день - дня, вогонь - вогню;

 

[е]-[о]: шести - шостий;

 

[и]-[о]: кривавий - кров, глитати - глотка.

 

У дієсловах перед наголошеним суфіксом  а́:

[о]-[а]: котити — кача́ти;

[е]-[и]: беру — забира́ти;

[е]-[ і ]: летіти — літа́ти.

 

Після [ж, ч, ш, шч] та [г, к, х]: [ і ]→ [о], [е];

кішка — кошеня.

В інших випадках — [и]: чистий, хист.

 

Чергування приголосних звуків

 

При словотворенні і словозміні :

[г]-[ж]-[з′]: друг – друже – друзі;

[к]-[ч]-[ц′]: рука – ручний - у руці;

[х]-[ш]-[с′]: вухо – вушний – у вусі.

 

[г]-[ж]-[з] + ськ, ств→ зьк, зтв      паризький

 [к]-[ч]-[ц] +ськ, ств→ цьк, цтв     ткацький

 [х]-[ш]-[с] +ськ, ств→ ськ, ств      чеський

 

 

Чергування приголосних звуків
при дієвідмінюванні дієслів:

[г]-[ж]: могти - можу;

[к]-[ч]: плакати - плачу;

[х]-[ш]:колихати – колишу;

[д]-[дж]: радити - раджу;

[т]-[ч]: вертіти – верчу;

[з]-[ж]: мазати – мажу;

[с]-[ш]: просити - прошу;

[зд]-[ждж]: їздити - їжджу;

[ст]-[шч] (орф. щ): ростити – рощу

 

[б],[п],[в], [м],[ф]+[л′] →[бл′], [пл′], [вл′], [мл′],[фл′]     

 люблю, куплю, ловлю, ломлю, графлю

 

 

Чергування звуків – це закономірні  постійні зміни голосних та приголосних звуків в одних і тих же частинах слів при словозміні чи словотворенні. Розрізняють чергування позиційні, історичні.

Позиційні (фонетичні, або живі) чергування  - це такі чергування, які залежать від позиції звука

(місця у слові), найчастіше виявляються при вимові:

[е] — [и]: [приенесеинией— неиси ];

[и] — [е]: [житие — жиела];

/] — [н/:]: [знан/ - знан/:а];

[г] — [х]: [леиген/ кией – лехко].

      З точки зору орфографії особливо важливим є чергування  у — в, і — й.

 

Історичні чергування -  це фонетичні зміни звуків, які відбулися у давній мові, і їх не можна пояснити явищами сучасної мови.              

На відміну від фонетичних, історичні чергування не залежать від фонетичних умов, властивих сучасній українській мові. Найдавніші чергування виникли ще в праслов'янській мові.

Чергування праслов'янського походження представлені  у таблиці "Чергування голосних і приголосних звуків".

 

 

docx
Додано
14 червня 2021
Переглядів
1561
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку