Конспект уроку з української мови на тему " Узагальнення знань про слова, що означають назви предмета (іменники)."

Про матеріал

Урок на повторення і поглиблення знаннь учнів про слова, які є назвами предметів; удосконалення вміння розпізнавати ці слова серед інших слів: закріплювати навички написання слів з великої букви; розвивати вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів; виховувати почуття гордості за героїчне минуле і славне сьогодення української держави, виховувати любов до своєї держави, міста і вулиці.

Перегляд файлу

 

2 клас

Розділ: Слово. Слова, які означають назви предметів (іменники)

Тема. Узагальнення знань про слова, що означають назви предмета

 Мета.

Навчальна: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів: закріплювати навички написання слів з великої букви.

 Розвивальна: розвивати вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів.

Виховна: виховувати  почуття гордості за героїчне минуле і славне сьогодення української держави, виховувати любов до своєї держави, міста і вулиці.

 Тип уроку: урок закріплення знань

Обладнання: Карта України, набір карток, портрети видатних українців, панночка Каліграфія.

Тип уроку: узагальнення набутих знань

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно.

Не просто слухати, а чути,

Не просто думати, а міркувати.

І жодної хвилини не втрачати.

 Девіз уроку.

Відкрий, о рідна моя мово,

Свої скарбниці золоті!

Як не твоє співуче слово,

То що важливіше у житті?

Та перше слово − Україна!

Моя квітуча Батьківщина,

Моє життя, моя любов!

П.Сердюк

  •     Якими словами поет виражає свою любов до рідної землі?
  •     Знайдіть звертання в першому реченні. Поясніть правопис розділових знаків.

 

II. Каліграфічна хвилинка.

До нас на урок завітала поважна гостя. Без неї неможливо вивчати українську мову. Це охайна і поважна дівчинка – панночка Каліграфія.

 І прийшла вона до нас не просто так . Вона принесла нам цікаві завдання, що допоможе нам повторити все що ми вивчили і знаємо про слова назви предметів. 

 Нас чекає розподільний диктант, робота з підручником, самостійна робота і завдання на карточках,які підготувала панночка Каліграфія.

ІІІ. Каліграфічна хвилинка.

     На знак поваги до нашої гості й за традицією

   урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Пригадаємо, про що йдеться у нашому віршику-девізі?

Як потрібно писати слово «Україна»? Чому?

  • Назвіть перший звук у слові.
  • Який він?

Назвіть збіг приголосних звуків у слові

- Якою буквою на письмі позначається цей звук?«Буква У»

 (прописую на дошці, діти в зошитах)

У кр Україна

  • Які ще країни ви знаєте?
  • Складіть речення з цими словами.
  • Запишемо одне речення.
  • Знайдіть у ньому головні слова. Підкресліть.

 

  •     Звуко-буквений аналіз слова «Україна». На дошці.

 

III. Повторення вивченого.

Пригадаємо, що ми вивчали в останній темі.

(слова, які відповідають на питання хто?, що?)

Розподільний диктант

Хто?                                        Що?

українка                                 сонечко

діти                                         гори

зайчик                                    земля

сонечко                                  річка

Тарас                                      поет

 

1.  Прочитайте вірш, назвіть іменники, що означають один предмет.

Відра, вікна, і колеса,

І миски, і скрині,

І корови, і овечки.

Кавуни і дині.

Намистечко і сережки,

і мальовані ложки,

Черевики і чоботи,

І гудзики, і цвяшки.

Л. Глібов.

 

Підкреслені слова зміни так,щоб кожне з них означало один предмет.

 

Україна – одна-єдина для нас у цілому світі. А починається вона для кожного з рідної хати, де народився, з вулиці, на якій проходить твоє дитинство.

- Коли дивитись на карту України, то можна за кольором визначити, що там зображено: блакитним кольором позначені річки, озера, жовтим, коричневим – гори, зеленим ліси. А щоб відчути красу гір, річок, міст, у них треба побувати і побачити. Відправляємося у подорож

Шляхи − дороги перехресні

Верстали прадіди й діди,

І назви нам земні й небесні

Лишились в мові назавжди.

Сьогодні на уроці  ми пригадаємо як правильно писати ці прадідівські назви міст, сіл, вулиць, річок..

АКРОВІРШ

Давно ця річка славна

Народи три єднає

І в Чорне море плине.

Простори України

Розкішно прикрашає,

Очиці милує дитини.

 

  • Діти читають діалог Вправа233

- А що означають слова місто, річка, село, вулиця? (назви предметів)

 - А як пишуться ці слова?

 - Але кожне місто, вулиця.. мають своє ім’я. Як пишуться назви міст, вулиць , річок?

Запишіть усі назву своєї вулиці.

На якій вулиці розташована наша школа ?

Запишемо.

 - Як називається наше місто?

Головна вулиця?

 Річка?

 Завдання від панночки Каліграфії.

  • Завдання для кожного ряду
  • 1.Завдання  Підкреслити назву міст
  • 2.Завдання  Підкреслити назву вулиць
  • 3 завдання. Підкреслити назву річок.

 

- Я вважаю, що кожна людина, у якій би вона країні не жила, повинна любити і захищати її та поважати її закони. Такою була любов до рідного краю поета і письменника, рядки вірша якого ми з вами зараз запишемо. Послухайте:

 Сонце заходить, гори чорніють пташечка тихне, поле німіє.

 - Хто написав цей вірш? Назвіть прізвище , ім’я та по – батькові цієї людини?

 - Як напишемо Тарас Григорович Шевченко? Чому?

 - Яких ще українських видатних людей ви знаєте?

 - Як ми напишемо їх імена?

Богдан Хмельньцький, Іван Сірко, Леся Українка.

 

  • 4.Робота з підручником.

 Вправа 250 – творча робота.

 - Що зображено на малюнку?

 - Яке значення має слово? Поставте запитання?

 - До яких іменників ми ставимо питання хто? Що?

 Які ще слова подібні ви знаєте?

 Сонечко випустило на прогулянку сонячного зайчика і нам саме час відпочити.

 Фізкультхвилинка

 Раз! Два! Час вставати

 Будемо відпочивати

 3,4 присідаймо

 Швидко втому проганяймо.

 5,6 засміялись кілька раз

 Зайчик сонячний до нас

 Завітав у світлий клас.

 Будем бігати стрибати швидко втому проганяти

 Щоб нам зайчика піймати.

 Прудко зайчик утікає і промінчиками грає.

 7,8 час настав нам вернутися до справ.

 

  • Завдання 5

 Сонячного зайчика ми не впіймали і він бешкетуючи переплутав слова в стрічках (РОБОТА В ПАРАХ)

 

 Гра « Знайди зайве слово» і добери загальне слово.

  • Гімн, Герб, калина,Прапор – це
  • Верба, калина, Гімн, рушник   – це
  • Дніпро, Десна, Горинь, Київ –це
  • Київ, Славута, Дніпро, Хмельницький – це                                                                                         

 Ну, ось сонячного зайчика ми прогнали.

Для зв’язку слів уреченні, як ми назвемо іншими словами зайчика?

Зайчик – це ….

 Придумайте йому кличку.

 - А як пишуться клички тварин?

 

 6.Завдання від панночки Каліграфії

 (Індивідуальна робота)

 6.Відгадати загадки і дати клички тваринкам.

 1.Голодна мукає, сита – жує. Всім дітям молоко дає.

 2.Я вухатий ваш дружок,

 В мене сірий кожушок.

 Куций хвостик, довгі вуха.

 - Придумайте клички тваринам. Як напишемо? Чому? Складіть речення і запишіть(коментоване письмо)

  • 7. Завдання від панночки Каліграфії
  • Утвори дитячі імена від дорослих.
  • Запиши як треба звернутися до людей, котрі мають такі імена (Усно)

 

  • 8. Завдання

 Назви слова протилежні за значенням:

 День –

 Літо

 Радість

 Початок

 Південь

 

 У. Підсумок уроку.

 - Подивіться у свої зошити.

 - Хто писав старанно, чисто?

 - Чия каліграфія йому подобається?

 Покладіть руку собі на голівку, погладьте себе і скажіть : «я молодець!»

 А зараз послухайте вірш, який вам приготувала панночка Каліграфія.

 

1

 

doc
Додано
4 січня 2018
Переглядів
1029
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку