Тема: Сторінка письменника. Леонід Глібов.
Мета: Ознайомити учнів із новим жанром – байкою, з життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова; формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту; Сприяти збагаченню емоційно-чуттєвого досвіду через творчість байкаря. Розвивати критичне мислення. Виховувати в учнів бажання ціннісного ставлення до авторського фольклору.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
1. Привітання.
Доброго ранку, доброго дня,
Сьогодні, завтра, кожного дня!
Стали, діти, підтягнулися.
Один одному посміхнулися.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Послухайте приказки, поясніть як ви їх розумієте?
Прямо – криво, аби живо (недбало).
Як сніг на голову (зненацька).
З’їсти пуд солі (бути обізнаним).
Як горохом об стіну (не сприймає того, що говорять).
Усякому овочу свій час (усе треба робити вчасно).
Стук-грюк, аби з рук (швидко й погано).
Сорока на хвості принесла (стало відомо про щось).
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Актуалізація опорних знань.
Діти, ми вже опрацювали дуже багато текстів, тому пригадайте, твори
яких жанрів ми уже читали?
(Вірші, казки, загадки, прислів’я, приказки, скоромовки, мирилки, легенди).
2. «Мозковий штурм»
- Пригадайте правило, що таке казка?
(Казка – це розповідь з вигаданим змістом; у казках тварини наділені рисами людського характеру й поведінки).
- Які казки вам найбільше запам’яталися із тих, що ми вивчали ?
(народні «Царівна-жаба», «Про королевича та залізного вовка»;літературні «Лисичка кума» І.Франка, «Три метелики» Лесі Українки)
-_Що таке прислів’я?
(Прислів’я- це народний вислів,який чомусь навчає).
IV. Мотивація навчальної діяльності.
1.Шифрограма
Сьогодні ми ознайомимося з жанром літератури, який
допоможе нам стати мудрішими. Його назву ви взнаєте, коли розшифруєте
запис.
Ключ: з помаранчевих кружечків скласти слово.(Байка)
-Давайте пригадаємо ,що таке байка?
Байка – невеликий, віршований або прозовий твір з повчальним змістом, у
якому через образи тварин, птахів, риб, комах, рослин і речей зображуються
людські вчинки, характери, недоліки.
В байці тварини,рослини,предмети та явища наділені рисами людського
характеру. Наприклад, поняття мудрості показують в образі Сови, хитрості
в образі Лисиці, злість — Вовка, боягузтва — Зайця та ін.
Байка має мораль - повчальний висновок, яким вона або розпочинається,
або закінчується.
Байка складається з 2-х частин: розповідної(основна) і повчальної (мораль).
Байкар - автор байок.
2.Перевірка сприймання.
- Для чого люди складали байки?
3. Афоризми про байку.
- Ось що казали про користь та повчання байки люди:
Правда в байці – як світло в кімнаті.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
V. Оголошення теми й мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з відомим українським байкарем Леонідом Глібовим, який написав дуже багато байок для дітей.
1.Досліджуємо медіа.
(Перегляд відео «Знайомимося з письменником. Леонід Глібов.», медіаресурси).
- Уважно переглянь відео. Знайди інформацію, яка є новою.
2.Робота з підручником.
Робота над заголовком. Підручник, завдання 1, ст.70-71.
- Прочитай заголовок.
-Як ти думаєш, чому письменника могли називати «Квітчастим королем»?
- Розкажіть яку квітку любите ви? Чому саме її? (Парна робота).
- Подаруйте свою улюблену квітку письменнику.
Варіант 1
- Надпишіть назви своїх улюблених квітів навколо портрета.
Варіант 2
За бажанням сплануйте на цей день урок «Мистецтва», створіть плакат «Квіти для Квітчастого короля».
Прочитайте науково-популярний текст «Леонід Глібов – «Квітчастий король».
3.Читання учнями мовчки.
4. Перевірка сприймання.
- Як нарекли знайомі Леоніда Глібова за любов до природи?
- Якою людиною був Л.Глібов?
- Кого висміював автор у своїх байках?
- Які віршовані твори він написав для дітей?
5. Читаємо схеми, діаграми, графіки, таблиці (вчимося працювати з нелінійними текстами). Підручник, завдання 2, ст.71.
Запропонуйте дітям доповнити лінію часу фактами з тексту.
- Розгляньте лінію часу.
- Доповніть її фактами з тексту.
5. Досліджуємо мовлення. Читаємо акровірш с. 71
- Подумай, до творів яких родів належить цей твір. Поясни свою думку.
- Розгляньте як побудований вірш в підручнику? (Перші літери кожної нової стрічки виділені жирним шрифтом.)
Оберіть вид діяльності, виходячи із запитів вашого класу:
✔ Читання для себе.
✔ Читання для когось.
Працюємо за змістом:
Про кого цей вірш? Хто його автор?
- Яким ти уявляєш головного героя вірша? Як він виглядає?
Зачитай рядки вірша, що підтверджують твою думку
- Чи можемо дати відповідь на запитання заголовка тепер?
- Де можна знайти підказку-відповідь на це запитання?
Читаємо в парі.
Шукаємо рими.
Читаємо рими у парі.
Задаємо ритм, читаючи пари слів, що римуються, виділяючи наголошений склад.
VІ. Фізкультхвилинка
VІІ. Підсумок уроку
- Чому текст «Леонід Глібов – «Квітчастий король» є науково-популярний?
- Яке слово вам спадає на думку, коли згадується ім’я Леоніда Глібова?
VІІІ. Домашнє завдання
Читати і переказувати с. 70-71.