Урок української мови
Російська народна казка
«Лисиця та Вовк»
1 клас
Дата:
Клас: 1-Б
Урок: Українська мова
Тип уроку: Вивчення нових знань
Тема: Російська народна казка «Лисиця та Вовк»
Мета: познайомити учнів із казкою, мотивувати навчальну діяльність
учнів, активізувати словниковий запас на основі тексту казки,
сприяти моральному розвитку особистості дитини,
розвивати усне зв’язне мовлення, творче мислення та уяву.
Обладнання: презентація демонстраційних матеріалів, відеоролики, набір
сюжетних малюнків до казки, маски тварин, м’яч.
Використані
технології: традиційне навчання, ІКТ, критичне мислення (елементи),
проблемне навчання, ігрові.
Хід уроку
І Організаційний момент. Розминка (створення сприятливого психологічного
клімату на уроці)
-
Привітання.
-
Вправа «Мікрофон» (залучення до уроку, пробудження інтересу).
-
Яким би ви хотіли бачити наш сьогоднішній урок?
-
Чого ви очікуєте від уроку?
-
Який настрій у вас зараз (який стан душі)?
-
Підведіться ті, у кого стан душі зараз ось такий ?
-
А у кого ось такий ?
-
Гра з м’ячем «Подаруй посмішку».
-
Я хочу подарувати вам посмішку, а ви подаруй те її кожному із присутніх. (Передача або торкання м’яча).
ІІ Актуалізація
-
Я бачу, що не всі гості прийшли до нас. Чи хотілось би вам дізнатись, якого гостя я ще запросила сьогодні на урок?
-
Розгадування анаграми. (Казка)
-
Чи любите ви казки?
-
Хто любить казки слухати? А хто любить їх дивитися по ТV? А хто любить
читати казки?
-
А хто з вас любить слухати й читати казки українською мовою?
-
Я хочу перевірити, чи уважними ви були, чи добре запам’ятали казки,
які ми вивчали на уроках української мови?
-
Вікторина.
а) У якій казці дружба людей і тварин допомогла подолати перешкоду і здобути великий врожай? (Ріпка)
б) У якій казці жадібність і хитрість одного назавжди зламала дружбу? (Лисичка і Журавель)
в) До якої казки підійде вислів «Там де двоє, і третій влізе»? (Рукавичка)
3. Повторення вивченого на попередньому уроці.
- Назвіть дійових осіб казки «Рукавичка».
- Чому звірі потрапили до рукавички? Як вони там почувалися? (Тісно, але дружно).
- Чому ж вони покинули свою хатку-рукавичку?
- Хто насправді мав би злякатися собачки?
- А хто не повинен був лякатися й запросто міг би перемогти собачку?
- Чому ані лисиця, ані вовк, ані ведмідь не зробили цього?
4. Вправа на розвиток асоціативного мислення.
- Хто із мешканців рукавички насправді боязкий?
- Як в народі говорять про боязких людей? (Боязкий, як заєць).
- Яких людей порівнюють із ведмедем? (Дужий, як ведмідь).
- Яким людям приписують риси вовчого характеру? (Злий, як вовк. Голодний, як
вовк.)
- А за які риси характеру людей порівнюють із лисицею? (Хитрий, як лисиця.
Жадібний, як лисиця.)
-
Постановка проблеми.
-
Як ви гадаєте, кого із звірів, що мешкають на території України, наш народ вважає найсильнішим?
-
Хто, на вашу думку, сильніший – ведмідь чи вовк? Вовк чи лисиця?
ІІІ Робота над новим матеріалом
-
Повідомлення теми уроку.
-
От сьогодні на уроці ми з вами і спробуємо дізнатись, хто із звірів, на думку
народу, кого може перемогти. Чи дійсно це ведмідь? А допоможе нам в цьому розібратися нова казка – та сама гостя, яку я запросила сьогодні до нас на урок. Чи готові ви приступити до такої складної роботи?
Тоді нам треба перепочити.
-
Фізхвилинка №1.
-
Вправа на упізнання казки за опорними словами.
-
Настав час дізнатися, з якою казкою ми будемо знайомитися на уроці.
Спробуйте упізнати, як називається ця казка, за опорними словами: дід, баба, риба, лисиця, вовк, хвіст, лід. (Демонстраційні картки із зображенням лисиці та вовка)
Саме так, гість нашого уроку – російська народна казка «Лисиця та Вовк».
-
Словникова робота.
-
Перед тим, як ми почнемо слухати казку, я хочу познайомити вас із деякими
новими словами, яких ми ще не вживали в своєму мовленні на уроках. (Віз, комір, ополонка, коромисло – супровід демонстрацією слайдів).
-
Слухання казки (читає вчитель).
-
Перевірка сприймання. Бесіда за змістом.
-
Кому в казці вдалося поласувати рибкою?
-
А чому не бабі, не дідові? Не вовкові?
-
Гра «Перекладач».
-
Казка «Лисиця та Вовк» - російська народна. Як так сталося, що російську казку
ми слухали українською мовою? Люди якої професії допомогли нам у цьому? Давайте і ми з вами попрацюємо перекладачами.
-
Скажіть російською:
-
згорнулась калачиком (хто це?);
-
не ворухнеться;
-
зібрала в купку;
-
почало розвиднятися (промовляння за вчителем словосполучень).
-
Навпаки, скажіть українською:
-
находка;
-
минутка;
-
наутёк.
-
Гра «Порушена послідовність». Робота з підручником в парах.
-
Чи правильно впорався зі своєю роботою художник? (Порушив послідовність).
Відновіть послідовність подій у казці (в парах, потім біля дошки).
-
Короткий переказ казки з відновленням послідовності малюнків.
-
Вправа на формування й розвиток діалогічного мовлення. Гра «Театр» (розігрування діалогу).
- За яким із малюнків можна розіграти діалог?
- Про що говорили Лисиця та Вовк?
- Як звернувся Вовк до Лисиці? (Добридень, кумонько, хліб та сіль – проговорювання учнями фрази).
- А як Лисиця відповіла Вовкові? (Я їм свій, а ти подалі стій. Як більше посидиш, так більше й наловиш. - Проговорювання учнями фраз).
11. Фізхвилинка № 2.
ІV Узагальнення вивченого. Рефлексія.
-
Бесіда на встановлення причино – наслідкових зв’язків.
-
Чи підтвердилися ваші припущення, що вовк завжди переможе лисицю?
-
Які риси характеру Лисиці допомогли їй отримати перемогу над усіма
учасниками цього дійства? (Хитрість, жадібність, брехливість).
-
Як, на вашу думку, це гарні (позитивні) риси характеру чи погані (негативні)?
-
Чому ж саме негативні риси допомогли Лисиці перемогти усіх?
-
Назвіть риси характеру діда та Вовка, які також допомогли Лисиці отримати
перемогу? (Дід – неуважність, Вовк – довірливість, дурнуватість).
-
Кого в казці вам найбільше шкода: бабу, діда чи Вовка? Чому?
-
В якому місці вам хотілося б казку зупинити? Чому?
-
Вправа на передбачення.
-
Чи знаєте ви продовження казки?
-
Яку кінцівку казки ви хотіли б почути?
-
Перегляд відео сюжету (продовження казки).
-
Бесіда за змістом переглянутого.
-
Чи збулися ваші побажання щодо кінця казки? Чому? (Лисиця невиправна).
-
Хто тепер виявився переможцем?
-
Чи завжди перемогу можна отримати силою, навіть ведмежою?
-
За допомогою чого Лисиця перемогла усіх?
-
Чи подобається вам така перемога? Чи вважаєте ви таку перемогу чесною?
-
Робота із фразеологізмом.
-
Є такий народний вислів «Піймався на гачок». До кого із дійових осіб казки він
підходить? Що означає цей вислів? (Повірив і був обдурений).
-
Добір іншого заголовку до казки.
-
Придумайте іншу назву цій казці, використайте народний вислів.
-
Практична робота в зошиті.
-
Які ще казки про Лисицю ви знаєте? Намалюйте і прокоментуйте (роботу можна довиконувати вдома, а на наступному уроці послухати відповіді).
-
Вправа на рефлексію.
-
Який настрій у вас наприкінці уроку?
-
Чи змінився він на кращий? Чи, бува, не погіршився?
-
Які враження від уроку?
-
Що ви хотіли б змінити на уроці?
-
Що з уроку взяли для себе? (Яким не треба бути, а яким треба)?
-
Яку пораду можна дати Вовкові? А яку Лисиці?