Конспект уроку з української мови "Вимова звуків [дз], [дз′], [дж]; написання буквосполучень дз, дж "

Про матеріал

Конспект уроку з української мови для 1 класу "Вимова звуків [дз], [дз′], [дж]; написання буквосполучень дз, дж "

Перегляд файлу

  Петропавлівсько-Борщагівська

загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

Урок української мови НУШ

та тему

«Вимова звуків [дз], [дз′], [дж]; написання буквосполучень дз, дж»

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала: Кравченко

 Тетяна Володимирівна,

учитель початкових класів

 

 

 

 

2020

Тема: Вимова звуків [дз], [дз′], [дж]; написання буквосполучень дз, дж

Мета: познайомити учнів з буквосполученнями [дз], [дз′], [дж]; удосконалювати вміння учнів вимовляти звуки [дз], [дж], удосконалювати навички каліграфічного письма, формувати навички самоконтролю; розвивати охайність під час виконання письмових завдань, увагу, пам’ять; виховувати прагнення до вивчення української мови, пізнання нового.

Обладнання: підручник; картки для роботи у парах, «асоціативний кущ».

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Ранкова зустріч.

Ясне сонечко проміння

Посилає щедро в клас.

Ну, що ж, друзі, всі зібрались?

Привітатися вже час.

(Діти використовують привітання різних країн.)

Китайською мовою «Ні хау!»

Англійською «Хеллоу!»

Французькою «Бон жур!»

Білоруською «День добрий!»

Білоруською «Гутен так!»

Молдавською «Буна зі!»

На Гаваях «Алоха!»

  1.     Очікувані результати.
  •            Бачу у вас гарний настрій. А це є надією на плідну роботу протягом уроку. Я впевнена, що ми подаруємо одне одному чудовий урок – урок творчості, натхнення, добра і радості.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Технологія «Асоціативний кущ».

(На дошці перед дітьми є слово «Звук». Діти називають асоціації до слова і на дошці вони з’являються.)

  1. «Звукова розминка»

— З чого складаються слова? (Зі звуків)

— Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)

— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних зву­ків є перешкоди: зуби, губи, язик.)

— Назвіть голосні звуки, а тепер наведіть приклади приголосних звуків.

  • Прочитайте скоромовки.
  • Визначте, який звук зустрічається найчастіше.

Дженджик, дженджик, дженджуристий
Жевжик каро-золотистий,
Між робочих бджіл джеркоче,
Із джерельця пити хоче —
Льотчик, що квітки лоскоче.

Кукурудза на городі
Дивувалась своїй вроді:
В дзеркало дивилася,
Дуже чепурилася.

(На дошці тема уроку.)

  • Дивлячись на тему скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

IІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми вивчимо написання буквосполучень дз, дж. Зясуємо, які звуки вони позначають на письмі і як вимов­ляються.

  •            Я дуже хочу, щоб ваші очікування справдилися.
  •            Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної роботи.

V. Вивчення нового матеріалу.

1.  Відгадайте загадку?    

Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм,
Дзвоном сонце зустрічаєм,
Маєм гарні сині очки,
Називаємось... (дзвіночки).


- Діти, а як ми вимовляємо перший звук [дз] у слові дзвіночки. При цьому зуби стулені, губи розкриті, язик упирається в нижні зуби. Сильний струмінь повітря що виходить з голосом, натрапляє на перешкоду, що створюється язиком і зубами.

2. Каліграфічна хвилинка

1) Письмо букв д, з, ж

2) Письмо буквосполучень дз, дж

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1.  Прочитайте вірш. Випишіть слова із буквосполученнями дж, дз

Джміль на склянку з джемом сів,
Ґедзь до нього підлетів,
І дзвінка пішла розмова.
Першим ґедзь промовив слово:
«Що, солодкий джем із грушки?»
«З’їм його я самотужки!»
Джміль дзижчав, що було сили,
Поки склянку не закрили.

  1. Словникова робота.

— Назвіть слова, які у своєму складі мають бук­восполучення дз, дж. (Бджола, джміль, дзиґа, дзьоб, ґудзик).

— Запишіть їх з нового рядка у зошит.

— Підкресліть орфограму.

  1.  Робота в парах з презентацією.

Варіант 1

Випишіть слова з буквосполученням дж не повторяючи їх. Відгадайте загадку. Підкресліть буквосполучення дж.

Дженджик, дженджик, дженджуристий,

Жевчик каро-золотистий,

Між робочих бджіл джеркоче,

Із джерельця пити хоче —

Льотчик, що квітки лоскоче. (Джміль)

Варіант 2

Випишіть слова з буквосполученням дж не повторяючи їх. Підкресліть буквосполучення дж.

Нам дала англійська мова,

Часто «дж» — початок слова:

Джерсі — в’язана тканина,

Джемпер — плетена кофтина,

Джем — желе із фруктів й цукру,

Джинси — зручні усім брюки.

  1. Відновлення тексту-анаграми

— Прочитайте речення-анаграму. Спишіть. Підкресліть буквос­получення дж.

іЛвет мджіьл бяіл ерджьцеля.

Фізкультхвилинка

Я всміхаюсь сонечку:
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра!

  1. Робота з презентацією.

— Прочитайте слова. Знайдіть ті, у яких зустрічається бук­восполучення дз, дж. Обведіть їх зеленим олівцем.

 

Картка 1

дзиґа

здоба

вздовж

дзеркало

родзинки

джерело

дзвоник

бджола

наждак

Картка 2

ґедзь

тиждень

відрядження

дрізд

ґринджоли

джентльмен

ходжу

гвоздика

дзвін

 

  1. Робота над віршем

— Прочитайте вірш. Випишіть слова із буквосполученням дж, дз.

Дрізд із дятлом дивувались,

Як джмелі на вишні грались,

Дзюркотіли, мов джерельце,

Що в дубове б’є відерце.

Дятел дуба доглядав:

Дзьобом вправно діставав

Його грізних ворогів —

Ненаситних шкідників.

  1.  «Відшукай слова».

— Відшукайте у слові дзвіночок нові слова. Запишіть їх.

Дзвіночок

Віночок, дзвін, ніч, кіно, він, віз, вік.

VI. Рефлексія

— Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?

— Що вдалося виконати легко?

— Під час виконання яких вправ відчули труднощі?

 

docx
Додано
26 січня 2020
Переглядів
1558
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку