Мета: познайомити учнів з поняттями : «громадянин», «права громадян», «обов'язки школярів»; вчити застосовувати права та обов'язки в повсякденному житті;
формувати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України, в доступній ігровій формі ознайомити з поняттями « право дитини» згідно з Конвенцією ООН і Конституцією України;
розвивати культуру мовлення; вміння аналізувати; розвивати творчі здібності дітей;
виховувати любов до Батьківщини; правову грамотність; повагу до людей и до себе, почуття гідності, відчуття своєї національної приналежності, розуміння того, що людина живе в багатовимірному світі й повинна вміти користуватися своїми правами.
Конспект уроку з «Я у світі» у 3 класі на тему : «Громадяни України . Права і обов’язки громадян»
Тема: Громадяни України . Права і обов’язки громадян.
Мета: познайомити учнів з поняттями : «громадянин», «права громадян», «обов’язки школярів»; вчити застосовувати права та обов’язки в повсякденному житті;
формувати у дітей прагнення бути свідомими громадянами України, в доступній ігровій формі ознайомити з поняттями « право дитини» згідно з Конвенцією ООН і Конституцією України;
розвивати культуру мовлення; вміння аналізувати; розвивати творчі здібності дітей;
виховувати любов до Батьківщини; правову грамотність; повагу до людей и до себе, почуття гідності, відчуття своєї національної приналежності, розуміння того, що людина живе в багатовимірному світі й повинна вміти користуватися своїми правами.
Тип уроку : урок – гра, відкриття нових знань.
Обладнання: презентація, мультимедійне обладнання.
Хід уроку
І. Організація класу.
Реклама уроку
(слайд 1)
Дитя моє! Права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевне знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять,
Порадь і друзям прочитати,
Хай прочитають тато й мама -
Закони всі повинні знать!
ІІ. Актуалізація знань учнів.
Цих загадок рівно сім,
Пропонуємо усім:
Їх сумлінно розгадати
Та у стовпчик записати.
З перших літер скласти слово,
Якщо впорались - чудово!
1. Коли все у тебе гарно,
Коли день пройшов не марно,
Наче квітка розквітаєш,
На обличчі її маєш.
Посміхаються вуста.
Що це? Відповідь проста.
2. В ньому сторінок багато,
Там і будні, там і свята.
Він події позначає,
Історичні дати знає,
Та рахує залюбки
Тижні, місяці, роки.
3. Ось стоїть біленька хата –
Там твої матуся й тато,
Твої сестри та брати
І, звичайно, там є ти.
Ще бабусі, дідусі,
Зібралися геть усі!
Бути в кожного повинна
Дружня та міцна _ _ _ _ _ _!
4. Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя –
Букви в ній від А до Я
Стали лагідно в рядки.
Що це, знають малюки?
5. І вареники в сметані,
І крученики духмяні,
Сало, терте з часником,
Борщ червоний з буряком.
Одним словом як назвати,
Щоб гостей почастувати?
6. Вони смачненькі та чорненькі,
У ґрунт попали навесні,
Тепер із них у полі зріють
Яскраві соняхи рясні.
А згодом буде і олія
Прозора, жовта, запашна.
Їх можна з друзями лузати.
Про що ця загадка, хто зна?
7. Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були?
Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести.
Відповіді на 7 загадок:
У смішка
К алендар
Р одина
А бетка
Ї жа
Н асіння
А рхеолог
(слайд 2)
ІІІ. Перевір себе (самостійна робота на листочках)
Перевірка домашнього завдання
Запам’ятай!
У державі має панувати мир і турбота про кожного члена суспільства.
У колективі – взаєморозуміння, взаємопідтримка.
У сім ї - любов, повага, турбота про кожного.
ІV. Мотивація навчальної діяльності (на дошці)
(слайд 3)
Вікторина «Знавці нашої культури»
1. Кольори нашого державного прапора ( жовтий і синій)
2. Розкажіть перші стрічки національного Гімну (…)
3. Старовинний обряд славлення різдвяних свят піснями(коляда)
4. Кущ оспіваний з українських народних піснях, символ дівочої вроди( калина)
5. Дерево – символ, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат ( тополя)
6. Чим прикрашають голову українські дівчата (вінок)
7. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя та долю, відряджаючи у далеку дорогу ( рушник)
V. Повідомлення теми і мети уроку
Присвячується він вивченню таких понять, як « громадянин»,
«права та обов’язки громадян», « права дитини».
(слайд 4)
VІ. Вивчення нового .
1.Бесіда.
- Скажіть, громадянами якої країни ми є?
- Наша Держава надає нам права. Хто з вас знає, як називається документ, в якому прописані наші права? ( Конституція України).
- Слово « конституція» в перекладі з латинської означає « встановлення».
(слайд 5)
Україна – велика незалежна держава в Європі. Дуже багато країн у світі, багато різних народів живе на нашій планеті Земля! А серед них – українці.
2 . Розповідь вчителя.
Як громадяни України ми маємо права, які нам гарантовані Конституцією України.
(слайд 6)
Групова робота по картках на партах
У вас, дітлахів, теж є права, згідно Конвенції ООН про права дитини у світі.
Декларація – це просто оголошення всіх прав.
Декларація - це об’ява уряду, а Женевською її назвали по місцю прийняття.
(слайд 7)
Це був перший документ про захист дітей. Пізніше складалися нові декларації.
Прийнята у 1959 році, зазначає, що дитина потребує охорони й піклування.
Уряди різних держав зробили висновки про те,що
Почали розробляти Конвенцію про права дітей.
Вона вступила в дію у 1990р.
Основні вимоги Конвенції: виживання, розвиток, активна участь у житті суспільства, захист прав дитини.
Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах,
І людина – змалку вільна,
Наче в небі сильний птах…
Знайте ж : змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто у всьому світі
Їх не сміє ображать!
VIІ. Фізкульт. хвилинка
(слайд 8)
Розповідь вчителя.
Однак, не все залежить від батьків. Ви відповідальні за свої вчинки самі. Сьогодні ми розмовляємо не тільки про права, але й про обов’язки, т.к. обов’язків без прав не буває. Як ви гадаєте, що таке обов’язок?
Обов’язок – це те, що входить до кола обов’язкових дій, вчинків людини згідно закону, вимогам суспільства, бажаннями самої людини.
(слайд 9)
Кожна людина повинна бути чесною, допомагати іншим, нікого не ображати. Обов’язки бувають різні: в школі,на вулиці, на природі, в суспільних місцях. У вас є домашні обов’язки, шкільні.
VIІI. Закріплення і узагальнення вивченого матеріалу
Отже:
- громадянин – це особа, що належить до постійного населення якої – небудь держави, користується її правами і виконує обов’язки, встановлені законами цієї держави.
(слайд 10)
– патріот – це той, хто любить свою Батьківщину, відданий своєму народові, готовий для них на жертви й подвиги.
(слайд 11)
Минувшина:
Т. Шевченко. Сам поет — великий патріот України, і всі його твори — знак любові до свого краю.
П. Куліш. У романі "Чорна рада" дещо ідеалізовано зображено героїчне минуле Запорізької Січі на противагу теперішньому для письменника стану України. Роман передає велич історичного минулого і надихає пишатися Батьківщиною.
О. Довженко, О. Довженко був патріотом, щиру любов до своєї землі передав у повісті "Зачарована Десна", у якій з гумором і теплотою розповів про радних людей, їхні звички, забобони, риси характеру. Усе це — розповідь про свою землю і народ, який письменник любив.
Сьогодення:
Дмитро Махов з Прикарпаття, якому лише 18 років, мало не загинув у важкому бою, але не відступив і врятував всю роту.Сам при цьому отримав важке поранення. За це його нагородили орденом «За мужність».
Трагедія під час виконання спецоперації АТО в Луганській області передчасно забрала життя сина України, мужнього героя, гарного друга та просто справжнього чоловіка – старшого сержанта Василишина Андрія.
Володимиру Доносу 42 роки. У мирний час він викладав фізкультуру в школі. Був мобілізований солдатом-санітаром у 42-й батальйон. Санітар з Полтавської обл. отримав наскрізне поранення ноги. Зараз боєць у Київському військовому госпіталі.
І таких імен дуже багато.
Патріот із грецької означає «земляк», «співвітчизник», «людина, яка любить свою Батьківщину». Майдан та Революція Гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ
- патріотизм – це любов до Батьківщини, до свого народу.
Ми – Українці! Це звучить гордо. Нам пощастило народитися на мальовничій, щедрій та багатій землі.
Зараз ми здійснимо подорож по казкам.
Визначити, які права були порушені.
(слайди 12-17)
VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.
Права треба знати,
Щоб вміти себе захищати,
В біду не потрапляти
Та закони країни знати.
З кожним роком, з кожним днем
Ми міцнієм і ростем.
Ми права людини знаєм,
Бо постійно їх вивчаєм.
(слайд 18)
ІX. Домашнє завдання с. 90-92, підготувати повідомлення про патріота України (за власним вибором)
Вчитель початкових класів
Ларцова В.В.
1