Конспект уроку з зарубіжної літератури для 5 класу на тему «Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»
Тема: |
М.Твен «Пригоди Тома Сойєра» |
Мета: |
Ознайомити учнів із життям і творчістю Марка Твена, американського дитячого письменника; розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх; виховувати допитливість; розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
|
Обладнання: |
Карта США, портрет М.Твена; зображення містечок Флорида, Ганнібал (Додаток А) |
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Країна |
США. |
Штат |
Міссурі. |
Місто народження |
Флорида. |
Батьки |
Джейн і Джон Клеменс. |
Ім’я |
Ленгхорн Клеменс. |
Місто проживання |
Ганнібал. |
Робота |
Розсильний в газеті, лоцман на Міссісіпі, шукач срібла, журналіст, капітан корабля. |
Псевдонім |
Марк Твен, тобто «мірка два». |
Твори |
Гумористичні оповідання, «Пригоди Тома Сойєра», «Принц і злидар», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Янкі при дворі короля Артура» |
Псевдонім – (грец. — «помилковий, брехливий, вигаданий» і грец. όνομα — «ім'я») — ім'я, використовуване людиною замість справжнього (даного при народженні, зафіксованого в документах) в тій або іншій публічній діяльності. В західній культурі найчастіше псевдонімами користуються діячі мистецтва.
Прототип – конкретна особа, факти життя або риси характеру якої покладені в основу образу персонажа.
Автобіографічність твору – наповненість твору фактами з власного життя письменника.
Флорида
|
Містечко, де народився письменник. |
Ганнібал |
Містечко, куди переїхала родина, міс течко, описане в книжках про Тома Сойєра та Гека Фінна. |
Міссісіпі |
Річка, на якій знаходилось містечко Ганнібал; річка, яку змалював письменник у своїх творах; працював лоцманом на пароплаві, який курсував уздовж Міссісіпі. |
США |
Країна, родом з якої письменник. |
Сент - Пітерсберг |
Містечко, де жили герої Марка Твена: Том Сойєр та його друзі |
4. Текстуальне вивчення твору. Знайомство з героєм твору.
Розділ 1. Том вдома.
1. Том жив разом зі своїми батьками та сестрою в затишному будиночку. |
- |
2. Тітка Поллі зловила Тома на гарячому: вибігав з комірчини, де їв варення. |
+ |
3. Тома виховувала тітка Поллі, сестра його покійної матері. |
+ |
4.Сід був близьким другом Тома, між ними панувало взаєморозуміння. |
- |
5. Том, як і завжди, цього дня ходив до школи, повернувшись допомагав тітці по господарству. |
- |
6. За вечерею, як завжди, Том пустував: нишком тягав цукор. |
+ |
7.Тітка Поллі, здогадуючись, що Том не ходив до школи, а бігав купатися, зловила його на гарячому: у нього була мокра сорочка |
- |
8. Томові вдалося б викрутитись від допитів тітки Поллі. якби не Сід, який звернув увагу, що комірець пришитий не білою, а чорною ниткою. |
+ |
9. Втікши від тітки Поллі, Том почав випробовувати особливий спосіб свисту. |
+ |
10. На дорозі Том зустрів незнайомого хлопця, з яким познайомився і заприятелював. |
- |
11. Найбільше у незнайомцеві Тома дратував ошатний одяг. |
+ |
12. Розпочавши бійку з незнайомцем, Том вийшов переможцем. |
+ |
ІІІ. Закріплення.
ІV. Домашнє завдання.