Конспект уроку за темою: О. Буцень, "Чи є зима?"

Про матеріал

Матеріал уроку розширює уявлення учнів про особливості зимівлі тварин. На даному уроці учні удосконалюють навики швидкісного читання, в них формується вміння читати текст в особах, передаючи настрій дійових осіб. Різні види завдань сприяють розвитку зв'язного мовлення. Урок покликаний виховувати почуття любові до тварин, до природи.

Перегляд файлу

 

 

 

 

Конспект уроку читання 

в 2 класі

 

О. Буцень, Чи є зима?

 

 

 

 

                     Стецюк Ніна  Василівна,

вчитель початкових класів

Шепетівської ЗОШ № 6

 

 

 

 

 

Тема. О. Буцень, Чи є зима?

Мета. Розширювати уявлення учнів про особливості зимівлі тварин;  удосконалювати навики швидкісного читання, формувати вміння читати тексти в особах, передаючи настрій дійових осіб; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати почуття любові до тварин, до природи.

Обладнання. Предметні та сюжетні малюнки, комп’ютер, проектор.

 

Хід уроку

 І Організація учнів до уроку.

 ІІ Вправи на вироблення навички швидкісного читання.

  1. Вправи на розвиток мовного апарату.

а) Робота зі скоромовками:

- повторення вивчених скоромовок;

- вивчення нової скоромовки (демонструється на екрані слайд):

Сорока сорок років

Сорок сорочок вишивала.

Сорока сорок сорочок

На сорок сороченят одягала.

б) Читання чистомовки (демонструється на екрані слайд):

Лі – лі – лі – відлетіли журавлі.

Ли – ли – ли – дні осінні вже пройшли.

Ло – ло – ло – вже все снігом замело.

Ець – ець – ець – подув сильний вітерець.

Аї – аї –аї – облітає листя в гаї.

  1. Вправи на розвиток навички читання.

а) Читання складових  таблиць за міні-підручником.

б) Гра «Блискавка». (Швидке причитування слів)

неквапливо  доповзеш

вкриваються  черепаха

снідання   панцир

ІІІ Актуалізація опорних знань.

  1. Розгляд малюнків тварин. Гра « Хто зайвий?»

(Ворона, горобець, шишкар, снігур, лелека).

Учні визначають, яка пташка зайва, мотивують свою відповідь.

  1. Гра «Будь спостережливим» (Учні розглядають малюнки тварин: ведмідь, борсук, їжак, вовк, кажан, білка).
  • Хто із цих звірів не бачив зими?

ІV Повідомлення теми уроку.

  • Сьогодні ми прочитаємо твір О. Буценя  «Чи є зима?» і ви довідаєтесь ще про одну тварину, що не бачила зими. Відгадати, яка це тварина, вам допоможе оця чарівна скринька (Вчитель показує скриньку, до стінок якої прикріплені картки з написами: міцний панцир, тварина глуха, гріються на сонечку, живуть 100-150 років, проживають в болотах, санітар водойми, у воді швидка і спритна, на суші повільна. Учні прочитують слова і відгадують, що це черепаха. Вчитель відкриває скриньку і виймає звідти живу черепаху. Учні розглядають її.)

 

 

  • Отже, ми, прочитавши оповідання, довідаємось про пригоди черепахи.

V Вивчення нового матеріалу.

1. Первинне ознайомлення з текстом (читає вчитель та підготовлені учні).

2. Перевірка сприймання змісту тексту.

- З якими тваринами зустрічалася черепаха?

3. Словникова робота.

а) Прочитування важких для сприймання слів (демонструється на екрані слайд):

снідання    перепитала

добридень    вкриваються

пробурмотіла   наплачешся

відказала    образилась

б) Робота в парах (На картках надруковано слова. Учням слід з’єднати слова -   синоніми).

Визирнуло    повільно

Неквапливо   знайшла

Почалапала   кажеш

Надибала    виглянуло

Верзеш    пішла

  1. Повторне читання тексту учнями класу.
  2. Бесіда на відтворення змісту прочитаного.
  • Що розбудило черепаху?
  • Чим снідала черепаха?
  • Яку новину повідомила черепаха?
  • Як сорока описувала зиму?
  • Чи повірила черепаха сороці? Чому?
  • Чому образилась сорока?
  • Як пояснила цю ситуацію ворона?
  • Хто ще із звірів міг розповісти черепасі про зиму?

 

  1. Інсценізація казки, подібної за змістом. (Казка написана вчителем)

 

 

 

Одного осіннього дня виповзла черепаха на лужок і неквапливо почалапала шукати собі сніданок. Аж раптом чує – хтось гукає її:

  • Доброго ранку, черепахо!

Глянула черепаха вгору, а то сорока сидить на пеньку.

  • Добридень, сороко! Які новини в лісі?
  • Новина є! Вже багато звірів поховалися в нори, птахи відлетіли в теплі краї, бо скоро прибуде в ліс зима. Як же ти втечеш від зими, коли так повільно чалапаєш?
  • Дурниці ти верзеш! Яка там ще зима?
  • Як яка?! Холодна, з морозами! Коли вся земля вкривається снігом. Та й їжі нема.
  • Щось не пригадую такого. Багато років живу, а снігу не бачила.
  • Не віриш – то давай ще когось спитаємо.

Коли це назустріч їм зайчик. От черепаха й питає:

  • Скажи, зайчику, ти бачив зиму? А то сорока скрекоче мені про сніг, морози.
  • Так, черепахо, зима приходить із завірюхами. Всю землю вкриває білим, пухнастим снігом. І мені шубку біленьку в дарунок приносить. Тільки їжі мені мало, бо всю травичку закриває сніг. То я їм кору дерев та кущів.
  • Бо не треба лінуватись. А я восени насушила грибочків, назбирала горішків. Сховала їх у своїй хатинці, та й маю, що їсти. І хатинка в мене тепла, бо я її мохом утеплила.
  • Хто це тут так кричить? – запитав їжачок.
  • Та то білочка й зайчик розповідають про зиму. Хіба ж є зима? Я її ніколи не бачила.
  • Ні, ніякої зими нема. Де ви її бачили? От осінь буває. Я тоді яблучка, грушки збираю. Я листочки які тоді гарні: жовті, рожеві, коричневі. Я зима? Ні, зими не буває.

Але раптом на землю впала одна сніжинка, друга, третя…

  • Ой, лишенько! Невже і справді сніг! – забідкалась черепаха. – Це вже прийшла зима?
  • Так – так! Ура! Як весело! – закричав зайчик.
  • Треба нам ховатись, а то холодно!

Ой весела, білолиця наша зима – чарівниця.

Сніг літає і літає  всі доріжки замітає.

 

  1. Бесіда за змістом інсценованої казки.
  • Куди можуть заховатись черепаха та їжак?
  • Хто із звірів ще не бачив зими?
  1. Самостійне читання тексту «Чи є зима?».  Підготовка до читання в особах.
  • Визначте  жанр прочитаного твору. Доведіть свою думку.

 

 

  1. Читання в особах.
  2. Проведення гри «Подаруй речення другові». (Кожен учень  вибирає будь-яке речення і читає його вголос чітко і виразно, вказуючи, кому він дарує речення).

 10. Розвиток мовлення. Творе завдання «Опис зими» (демонструється на екрані слайд):

  • Уявіть собі, що ви теж зустріли черепаху в лісі. Як би ви розповіли їй про зиму?
  • Які вірші ви могли б їй прочитати? (Учні декламують вірші Л. Костенко, «Пряля», «Баба Віхола» М. Рильського, «Зима», Л. Українки, «Сніг з морозом», М. Сингаївського, «Білі черевички у зими»).

 

 

 

 

М. Сингаївський

Білі черевички у зими

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Біла-біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні,

Білі рукавички пухові,

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітлі маки польові.

 

 

11. Гра «Віднови вірш» (демонструється на екрані слайд):

 

 

 

А яка зима буває,

Скаже той, хто добре … (знає).

Чи ж вона буває ніжна?

Ні! Холодна й … (білосніжна).

Так. Холодна, вітер віє.

І від вітру сніг … (біліє).

В небі темна хмара висне,

Іноді мороз аж … (тисне).

Чудеса на склі малює,

На річках мости … (будує).

Не прості, а льодяні.

Дуже гарні, мов … (скляні).

 

  Під ногами рипить,

  Звір від холоду … (тремтить).

  Є хурделиця, природно,

  Є метелиця … (холодна).

Хуга є  і є завія.

Сонце світить, та не гріє.

І його частіш немає –

Хмара сонце …(закриває).

Часом сніг летить лапатий,

Бігти хочеться із хати.

Щоб зловити біле диво.

Бо повсюди так … (красиво).

  

VІ Підсумок уроку.

Інтерактивна гра «Мікрофон».

  • Що нового ви довідались на уроці?
  • Коли вам було весело?
  • Про що хочете розповісти дома батькам?

 

 

 

 

 

 

Завантаження...
doc
Додав(-ла)
Стецюк Ніна
Додано
5 квітня 2018
Переглядів
2364
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку