Урок № 7 клас
Тема. Загальні відомості про рівняння. Рівносильні рівняння
Мета.
Ø Навчальна:
Ø Виховна:
Ø Розвиваюча:
Тривалість уроку : 45 хвилин
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу
Етапи уроку
Перевірка наявності у дітей підручників, зошитів. Відмічення відсутніх на уроці. Налагодження робочої атмосфери. Повідомлення теми, мети уроку.
Фронтальна перевірка правильності розв'язування домашнього завдання й вибірковий перегляд робочих зошитів.
III.Актуалізація опорних знань
Технологія «Мікрофон»
1.Як знайти невідомий доданок?
2.Як знайти невідомий від'ємник?
3.Як знайти невідомий множник?
4.Як знайти невідомий дільник?
5.Як знайти невідомий ділене?
(Записати у загальному вигляді)
IV.Вивчення нового матеріалу
План викладу нового матеріалу:
1.Означення рівняння. Приклади.
2.Корінь рівняння.
3.Що означає «розв'язати рівняння»?
4.Рівносильні рівняння
V.Закріплення вивченого матеріалу
1. Чи є числа 2; -1; 0; 1; 2 коренем рівняння х2 – 1 = 0?
2. Скільки коренів мають рівняння?
А) 2x = 1; Б) 2x = 0; В)x = x + 3; Г)2 + x = x + 2; Д) x(x – 5) = 0; Е)(x – 2) = 0.
3. Чи є число 3 коренем рівняння?
А) 5(2х – 1) = 8х + 1; Б) (х – 4)(х + 4) = 7; В) x – 1 = |1 – x|.
4. Які з чисел -2; -1; 0; 2; 3 є коренями рівняння?
1) х2 = 10 – 3х; 2) х(х2 – 7) = 6.
5. Доведіть, що:
1) кожне з чисел 7; -3 та 0 є коренем рівняння х(х + 3)(х – 7) = 0;
2) коренем рівняння 1,4(y + 5) = 7 + 1,4y є будь-яке число;
3) рівняння у – 3 = у не має коренів.
6. При яких значеннях коефіцієнта m рівняння mх = 5 має єдиний корінь?
7. Чи існує таке значення m, при якому це рівняння не матиме коренів; буде мати безліч коренів?
8. При яких значеннях коефіцієнта р рівняння рх = 10 має корінь, що дорівнює -5; 1; 20?
9. Чому не мають коренів рівняння?
1) х = х - 4; 2) х2 = -9; 3) 0у = 2; 4) |z + 1| = -l.
10. На одну шальку терезів поклали п'ять однакових гир, а на другу спочатку дві, а потім ще три таких самих гир, після чого терези врівноважилися. Яка маса гирі?
Розв'язання. Нехай маса однієї гирі х кг, тоді маса двох - 2х кг, трьох - 3х кг, п'яти — 5х кг. Складемо рівняння: 5х = 2х + 3х.
Знаходимо, що 5х = 5х, тобто х може бути будь-яким додатним числом (бо за змістом задачі х — маса — не може бути ані 0, ані від'ємним числом).
Отже, задача має безліч розв'язків.
11. Чи рівносильні рівняння?
а) Якщо перше має корені 2 і -2, а друге має корені -2; 2; 0;
б) х + 1 = х та х – 2 = х + 3;
в) -3(х – 5) = 11 та 3(х – 5) = 11;
г) 2х – 1 = 17 та 2х = 17+1.
12. Обґрунтуйте рівносильність рівнянь:
а) 2х – 5 = 1 та 2х = 1 + 5;
б) 2(х – 2) = х та 2х – 4 = х;
в) 3х + 2 = 5х + 4 та 3х – 5х = 4 – 2;
г) та 1 – 4х = 3х.
13. Використовуючи властивості рівносильності, розв'яжіть рівняння:
1) 7х – 4 = 3х – 9;
2) 3(х + 2) = 15(х – 2);
3) 200(х – 5) = 100(х + 1) + 500;
4) 3(2 – 4х) – 2(5 + 3х) = 20;
5) 3,4 + 0,2y = 0,7(y – 2).
VI.Підсумок уроку
На цьому уроці ми з вами повторили половину вивченого матеріалу 6 класу, закріпили й засвоїли знання і вміння виконувати операції над звичайними дробами.
VII.Постановка домашнього завдання
Домашнє завдання. §1,2 №8-10, 53, 56
Урок № 3 7 клас
Тема. Загальні відомості про рівняння. Рівносильні рівняння
Мета.
Тривалість уроку : 45 хвилин
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу
Етапи уроку
Хід уроку
Перевірка наявності у дітей підручників, зошитів. Відмічення відсутніх на уроці. Налагодження робочої атмосфери. Повідомлення теми, мети уроку.
Фронтальна перевірка правильності розв’язування домашнього завдання й вибірковий перегляд робочих зошитів.
Технологія «Мікрофон»
(Записати у загальному вигляді)
План викладу нового матеріалу:
1. Чи є числа 2; -1; 0; 1; 2 коренем рівняння х2 – 1 = 0?
2. Скільки коренів мають рівняння?
А) 2x = 1; Б) 2x = 0; В)x = x + 3; Г)2 + x = x + 2; Д) x(x – 5) = 0; Е)(x – 2) = 0.
3. Чи є число 3 коренем рівняння?
А) 5(2х – 1) = 8х + 1; Б) (х – 4)(х + 4) = 7; В) x – 1 = |1 – x|.
4. Які з чисел -2; -1; 0; 2; 3 є коренями рівняння?
1) х2 = 10 – 3х; 2) х(х2 – 7) = 6.
5. Доведіть, що:
1) кожне з чисел 7; -3 та 0 є коренем рівняння х(х + 3)(х – 7) = 0;
2) коренем рівняння 1,4(y + 5) = 7 + 1,4y є будь-яке число;
3) рівняння у – 3 = у не має коренів.
6. При яких значеннях коефіцієнта m рівняння mх = 5 має єдиний корінь?
7. Чи існує таке значення m, при якому це рівняння не матиме коренів; буде мати безліч коренів?
8. При яких значеннях коефіцієнта р рівняння рх = 10 має корінь, що дорівнює -5; 1; 20?
9. Чому не мають коренів рівняння?
1) х = х - 4; 2) х2 = -9; 3) 0у = 2; 4) |z + 1| = -l.
10. На одну шальку терезів поклали п'ять однакових гир, а на другу спочатку дві, а потім ще три таких самих гир, після чого терези врівноважилися. Яка маса гирі?
Розв'язання. Нехай маса однієї гирі х кг, тоді маса двох - 2х кг, трьох - 3х кг, п'яти — 5х кг. Складемо рівняння: 5х = 2х + 3х.
Знаходимо, що 5х = 5х, тобто х може бути будь-яким додатним числом (бо за змістом задачі х — маса — не може бути ані 0, ані від'ємним числом).
Отже, задача має безліч розв'язків.
11. Чи рівносильні рівняння?
а) Якщо перше має корені 2 і -2, а друге має корені -2; 2; 0;
б) х + 1 = х та х – 2 = х + 3;
в) -3(х – 5) = 11 та 3(х – 5) = 11;
г) 2х – 1 = 17 та 2х = 17+1.
12. Обґрунтуйте рівносильність рівнянь:
а) 2х – 5 = 1 та 2х = 1 + 5;
б) 2(х – 2) = х та 2х – 4 = х;
в) 3х + 2 = 5х + 4 та 3х – 5х = 4 – 2;
г) та 1 – 4х = 3х.
13. Використовуючи властивості рівносильності, розв'яжіть рівняння:
1) 7х – 4 = 3х – 9;
2) 3(х + 2) = 15(х – 2);
3) 200(х – 5) = 100(х + 1) + 500;
4) 3(2 – 4х) – 2(5 + 3х) = 20;
5) 3,4 + 0,2y = 0,7(y – 2).
На цьому уроці ми з вами повторили половину вивченого матеріалу 6 класу, закріпили й засвоїли знання і вміння виконувати операції над звичайними дробами.
Домашнє завдання. §1,2 №8-10, 53, 56