6 клас. Урок № 47
Тема. Зображення станів природи в ліриці Мацуо Басьо. Роль художньої деталі.
Підтекст
Мета:навчити учнів за допомогою виразного читання усвідомлювати глибину змісту та художньої довершеності японських віршів, складати учнями власні хоку; розвивати творчу уяву, навички виразного і вдумливого читання хоку напам’ять, уміння їх аналізувати, розкривати прихований зміст і висловлювати своє ставлення до них; виховувати допитливість, любов до рідної природи, до людини, толерантне ставлення до інших національностей, естетичні смаки, почуття дружби й краси.
Те, що ми називаємо поезією, живе в нашому серці.
Пісня солов'я, плюскіт жабки,
рух струмка — усе має свою поезію і творить її.
Кіно-Цураюки, давній японський поет
Японія - вишуканий прекрасний сад –
втілення самої Краси
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Активізація життєвого досвіду учнів
1. Бесіда за запитаннями.
-- Які враження справила на вас самобутня японська поезія?
-- В якому своєрідному жанрі створював свої поезії МацуоБасьо?
-- Назвіть особливості хайку.
2. Літературний диктант.
1. Країна, яку називають Країною Сонця, що сходить.( Японія)
2. Яка квітка зображена на гербі Японії і є її символом? ( хризантема)
3. Справжнє ім’я цього прекрасного майстра японської поезії – ДзінсітіроГіндзаемон. Назвіть його псевдонім. ( МацуоБасьо)
4. Переклад з японської словабасьо.( Банан)
5. Україна – верба і калина, Канада – клен, Японія --... ( сакура)
6. Трирядковий вірш без рими – традиційний жанр японської поезії. (хайку)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Формування навчальних умінь та навичок учнів
1. Осмислення епіграфа
- Прекрасний сад, до якого ми рушаємо, розташований на Далекому Сході, у Країні Висхідного Сонця, як здавна називають Японію.
- Прочитайте, що про неї сказав російський поет. Як ви розумієте ці слова?
- Які картини у вашій уяві викликає слово « Японія»?
2. Інтерактивний конкурс «Найкращий читач виразно хоку напам’ять»
Учні під народну японську мелодію виразно розповідають хоку М. Бацьо
3. Аналіз одного хоку ( за вибором учнів)
План
1) Що зображено в цьому вірші?
2) Які образи поезії найвиразніші?
3) Які асоціації виникають під час читання хайку?
4) Який настрій цієї поетичної мініатюри?
5) Які особливості хайку виявляються в цьому вірші, які художні засоби використовуються?
6) Чим мене привабило це хоку, чим воно мені близьке?
ІV. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Прочитайте хоку М. Басьо в перекладі Г. Туркова й скажіть, який не зовсім звичайний мотив їх єднає)
Це соловей
зронив свою шапочку.
Пелюстина камелії!
Існує й така порода,які не сплять, коли сакура квітне
Порожнє кубельце миші.
Пройшла пора хризантем.
Тепер тільки редька —
оце й уся радість!
(Іронічний, гумористичний мотив, тонка насмішка)
2. Тест на тему «Творчість Мацуо Басьо» (за кожну правильну відповідь 1 бал)
1. Яким поетичним виразом часто користувався, називаючи Японію?
а) Країна сонця, яке сходе; б) Країна мороку; в) країну туману.
2. Які незвичні для європейців свята існують в Японії?
а) Ханами - свято милування квітучою сакурою; в) цукімі – свято милування місяцем і т.д.
б) Новий рік.
3. Література і культура, якої країни мали черезвичайний вплив на розвиток Японії?
а) Китаю ; б) США; в) Англія.
4. Що в перекладі означає літературний псевдонім «Басьо»?
а) Бананова пальма; б) Абрикос; в) сакура.
5. Що символізує в мистецтві Японії вираз "бананова пальма"!
А) Нестійкість, мінливість; б) сон; в) кругообіг часу.
6. Яку релігію все життя ісповідував МацуоБасьо?
А) Буддизм, дзен-буддизм. Б) Іслам; в) християнство.
7. Звідки Мацуо Басьо черпав натхнення для створення хайку?
А) Із життя, із довгих мандрівок. Б) Із книжок; в) фольклору.
8. Які три принципа хайку сформулював Мацуо Басьо?
А) Лаконічність, асоціативність, глибина; Б) Не бачу, не чую, не знаю;
в) гумор, метафоричність, ліризм.
9. Яка головна тема Хоку Мацуо Басьо?
А) Тема природи і людини. Б) Тема боротьби; в) тема соціальної рівності.
10. Як в XIX столітті імператорським наказом був канонізований Мацуо Басьо?
А) "Бог літаючих звуків" Б) Не було такого; в) король поетів.
11. Окрім хайку, які ще існують своєрізні жанри японської поезії?
А) Танка; Б) сонет; в) поема.
12. У чому полягає новаторство поезії Мацуо Басьо?
А) Басьо розбив хайку на дві частини, тобто ввів у вірш паузу, цезуру.
Б) Змінив наголос.
V. Домашнє завдання
Опрацювати с. 195-196; повторити поняття «лірика»;
*підготувати повідомлення про Шотландію
VI. Підсумок уроку
Гроно на тему «Характерні особливості японської поезії»:
Інтерактивна вправа «Займи позицію» та обґрунтуй її
· Так, ні.
· Ні, так.