Серцево-судинні хвороби та їх профілактика.
Мета уроку: ознайомити учнів з найпоширенішими захворюваннями серцево – судинної системи;
встановити основні причини хвороб та шляхи їх профілактики;
удосконалювати вміння аналізувати, творчо розв'язувати поставлені завдання, вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих,
формувати почуття гордості за досягнення хірурга, кібернетика, письменника, громадського діяча М.М.Амосова.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиці «Будова серця», «Кровообіг людини»
Епіграф до уроку :
«Якби не було хвороб,
хто б узагалі згадував
про здоров'я»
М.Амосов
Хід уроку
Серцево-судинні хвороби та їх профілактика.
Мета уроку: ознайомити учнів з найпоширенішими захворюваннями серцево – судинної системи;
встановити основні причини хвороб та шляхи їх профілактики;
удосконалювати вміння аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання, вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих,
формувати почуття гордості за досягнення хірурга, кібернетика, письменника, громадського діяча М.М.Амосова.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиці «Будова серця», «Кровообіг людини»
Епіграф до уроку :
«Якби не було хвороб,
хто б узагалі згадував
про здоров’я»
М.Амосов
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант
Завдання:
Із запропонованих ознак виберіть:
1 варіант – ознаки артерій;
2 варіант – ознаки вен;
3 варіант – ознаки капілярів.
1. Судини несуть кров до серця.
2. Судини несуть кров від серця.
3. Судини несуть артеріальну кров у великому колі кровообігу.
4. Судини несуть венозну кров у великому колі кровообігу.
5. У судинах кров змінюється з артеріальної на венозну.
6. Стінки утворені трьома шарами тканин.
7. Стінки утворені одним шаром ендотеліальних клітин.
8. Стінки судин міцні, щільні, пружні.
9. У судинах мала пружність стінок.
10. Кров у судинах рухається швидко.
11. Кров'яний тиск у судинах найвищий.
12. Кров'яний тиск у судинах найнижчий.
13. На судинах вловлюється пульс.
14. Судини мають клапани.
15. Руху крові по судинах допомагають скелетні м'язи.
16. Судини обплітають легеневі пухирці.
17. Кров у судинах рухається з найменшою швидкістю
18. Крізь стінки судин відбувається обмін речовини між кров’ю і тканинною рідиною.
Відповіді:
1 варіант: 2, 3, 6, 8, 10, 11,13
2 варіант: 1, 4, 6, 9,12, 14,15
3 варіант: 5, 7, 16, 17, 18
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Бурхливий розвиток науково-технічного прогресу, зменшення фізичного навантаження і збільшення нервово-емоційного напруження, погіршення екологічних умов призводить до складних захворювань.
Найбільш поширені з них — серцево-судинні. Щороку від цих захворювань помирають мільйони людей, зокрема у віці до 40 років. Серед різних хвороб захворювання серцево-судинної системи є найпоширенішими в усіх країнах світу.
Які ж види серцево - судинних захворювань ?
Що таке кровотеча? (Кровотеча – це вихід крові із судин)
В залежності від того, яка судина пошкоджена, розрізняють кровотечі:
капілярні,
венозні,
артеріальні.
В залежності від того, куди виливається кров, їх поділяють на:
зовнішні
внутрішні.
Види кровотеч |
Характерні ознаки |
Перша допомога |
венозна |
кров витікає безперервним темним струменем без різко виражених пульсових поштовхів |
накладання тиснучої пов'язки або джгута нижче рани
|
артеріальна |
кров витікає яскраво червоним пульсуючим струменем, висота якого змінюється в ритмі пульсової хвилі
|
накладання гумового джгута або закрутки з тканини; максимальне згинання кінцівок у суглобах або притискання артерії у певних точках тіла або вище місця поранення |
капілярна |
кров витікає повільно |
накладання тиснучої пов'язки після обробки рани дезинфікуючим розчином, або прикласти міхур з льодом
|
внутрішня |
раптове поблідніння обличчя, збліднення і похолодання кистей і стоп, почастішання пульсу, запаморочення, шуму у вухах, виділення холодного поту |
потрібно прикласти гумовий міхур з льодом чи холодною водою і негайно відправити до медичного закладу |
IV. Підсумок уроку
1 Вправа «Консультує лікар»
(аритмія серця)
(атеросклероз)
(інсульт)
V. Домашнє завдання