Конспект відкритого уроку з української мови "ТЕМА: СЛОВА — НАЗВИ ПТАХІВ (НАШІ ПЕРНАТІ ДРУЗІ) 1 клас

Про матеріал
ТЕМА: СЛОВА — НАЗВИ ПТАХІВ (НАШІ ПЕРНАТІ ДРУЗІ) Мета: збагачувати й активізувати лексичний запас учнів; удосконалювати мовленнєві навички; формувати вміння будувати зв’язне висловлювання на основі почутого, власних спостережень, малюнків; розвивати пізнавальну та мовленнєву активність; творчу уяву; виховувати бережливе ставлення до птахів, любов до рідного краю.
Перегляд файлу

ТЕМА: СЛОВА —  НАЗВИ ПТАХІВ (НАШІ ПЕРНАТІ ДРУЗІ)

Мета: збагачувати й активізувати лексичний запас учнів; удосконалювати мовленнєві навички; формувати вміння будувати зв’язне висловлювання на основі почутого, власних спостережень, малюнків; розвивати пізнавальну та мовленнєву активність; творчу уяву; виховувати бережливе ставлення до птахів, любов до рідного краю.

Словник: бусол, лелека, ворона, голуб, горобець, грак, дятел, жайворонок, журавель, зозуля, ластівка, орел, синиця, снігур, сова, соловей, сорока, чапля, шпак; птах, пташка, пташеня, гніздо, крила, хвіст, пір’я, перелітні, зимуючі птахи.

Обладнання: предметні малюнки із зображенням птахів; грамзапис «Голоси птахів»; сюжетні малюнки (гнізда птахів, біля годівнички,сім замків з ключами, журавлиний ключ); скринька;

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Створення емоційного настрою Учитель умикає грамзапис «Голоси птахів».

— Що ви почули?

Після прослуховування (1-2 хвилини) учитель відкриває дошку, на якій вивішені предметні малюнки із зображенням птахів.

— Голоси яких птахів ви впізнали? (Діти відповідають, показуючи на відповідні малюнки.)

Учитель доповнює відповіді учнів.

III. Повідомлення теми уроку й очікуваних результатів навчальної діяльності учнів

— Якою буде тема нашого уроку, здогадалися?

— Що нового ви хотіли б дізнатися на уроці? Чого навчитися?

IV.Опрацювання матеріалу

  • Замок 1

1. Збагачення й активізація словникового запасу учнів

— Чи всі птахи, зображені на малюнках, вам відомі?

Учні виходять до дошки, показують на малюнок птаха, який їм невідомий, і запитують: «Хто це?»

Учитель відповідає: «Це...»

Усі учні хором повторюють назву птаха.

1)Гра « Так чи не так? »

Учитель вказує на малюнок із зображенням одного з птахів і запитує:

— Це сорока?

Учні відповідають:

— Так, це сорока.

Або:

— Ні, це не сорока. Це лелека.

  • Замок 2

Гра «Упізнай мене».

Відгадки написати і поділити на склади

Перелітний птах зі світло-сірим оперенням, який сам не висиджує пташенят, а кладе яйця в чужі гнізда. (Зозуля)

Хижий нічний птах із великою круглою головою, великими очима й коротким, гачкуватим дзьобом. {Сова)

Великий перелітний птах із довгими ногами та довгим прямим дзьобом. {Лелека)

  • Замок 3

Гра «Прилетіли птахи».

Учитель попереджає дітей, що слід називати лише птахів, а якщо помиляться, а якщо вони почують помилкову назву, необхідно плескати в долоні.

  Починаємо!

Прилетіли: граки, синиці, жуки, ластівки, комарі, зозулі, лелеки, білки.

  • Пригадай прислів’я про птахів.
  • Записати речення з розсипаних слів : друзі, наші, Птахи.

 

 

 

  • Замок 4

«Загадковий кросворд».

1.Перший я приніс весну,

Пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Люди звуть мене... {шпаком).

2.Вірно людям я служу, їм дерева стережу.

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним добуваю. (Дятел)

3.Біла латка, чорна латка,

По березі скаче. (Сорока)

4.Який птах найважчий в Україні? Дрохва)

Повідомлення вчителя:

Дрохва   великий птах, який живе в степах України. Занесений до Червоної книги України, потребує охорони. Демонстрація наочності.)

5. Шубка з синього пушку,

Скаче в жовтім фартушку,

Чорний шарфик та шапчина,

Хоч маленька ця пташина,

Та корисна трудівниця.

Називається... (синиця).

— Які слова допомогли відгадати загадки? Що нового дізналися про птахів?

— Прочитайте слово, що утворилося по вертикалі.

— За якими ознаками можна відрізнити птахів від інших живих істот? (Тіло птахів укрите пір’ям; усі вони мають крила, дзьоб; майже всі вміють літати.)

Фізкультхвилинка

 

 

  • Замок 5

Гра «Гніздо пташки»

Горобець

 зозуля

ворона

 

сорока

сова

 

  • Замок 6

Гра «Послухай, доскажи, не помились!»

ЯК ЖУРАВЕЛЬ ЗБИРАВ ЩАВЕЛЬ

На болоті журавель Цілий день збирав...,

Назбирав собі на борщ,

Та якраз вперіщив...,

І щавель знесла водиця, —

Без борщу лишилась....

Робота за малюнком.

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів —  обід приніс,

Смачних жабенят

Для своїх малят. (Журавель)

— Який він? (Довгоногий, довгоносий, довгошиїй)

— Де живе журавель? Чим живиться? (Журавель живе на болоті. Живиться жабами.)

 

Біля нашої криниці Проживає дивна птиця.

Довгоноса, довгошия,

У криниці дзьоба миє.

Набирає цебром водицю...

Як звуть цю дивну птицю? (Журавель)

— Чим вони різняться? (Один —  живий, справжній; другий —  дерев’ яний.)

— Скласти речення зі словом «журавель» у різних значеннях.

  • Який журавель (довгоногий,  довгошиїй, довгодзьобий).

Деревяний журавель допомагає набрати води з криниці.

Фізкультхвилинка

Косить в лузі журавель Конюшину та щавель.

А журавлики малі Узялися за граблі.

Хоч журавка і не косить,

Так джерельну воду носить.

Носить воду ще й обід,

Щоб косилося як слід.

  •  Замок 7

6)Слухання тексту «Журавлі-веселики».

Стратегія «Передбачення»

Тихо на подвір’ї. Тільки іноді налетить вітерець-пустунець, побавиться вербовим гіллям та й летить далі.

«Курли, курли!» —  раптом долинуло з вишини. Тарасик підводить голову, вдивляється в небо. А курликання все ближче.

Ось уже видно в голубому небі рівненький трикутник.

Дід, крекчучи, встає з дровітні. Прикладає до чола долоню.

— Повертаються з вирію веселики наші, —  розгладжує вуса.

— А чому веселики? —  дивиться на діда. —  Журавлі.

— Зараз, навесні, звуть люди журавлів веселиками.

— А чому?

— Як ви вважаєте, що відповів дідусь Тарасикові? (Припущення учнів.)

— А тепер послухайте, що сказав дідусь.

— Бо повертаються птахи додому, і радіють вони, весело їм, що здолали далеку дорогу, що знову в рідних краях. І люди з ними радіють.

 

  • Продовження речення.

Восени цих птахів називають журавлями, тому що...

  • Добирання «слів-родичів».
  • З’єднати слова

Журавель           веселитися

Веселики            журитися

Робота над багатозначністю слів: «журавель», «ключ».

Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в осінній млі Відлітають... (журавлі).

— Який ключ може линути в небі? (Використати малюнок.) Журавлиний ключ лине в небі.

— Які ще значення має слово «ключ»? Складіть речення з цими словами.

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Якою була тема уроку?

— З ким ми познайомилися?

 

doc
Додано
20 лютого 2020
Переглядів
1664
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку