12.09.19 9 клас Фізика
Тема Сила Ампера.
Мета уроку:
Навчальна : сформувати уяву про силу Ампера; удосконалювати знання учнів про електромагнітні явища, закріпити вміння визначати напрям магнітного поля; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; формувати практичні навички по визначенню напрямку дії сили Ампера, вектору магнітної індукції.;
Розвивальна: Розвивати логічне мислення, розширити кругозір учнів;
Виховна: виховувати уважність, кмітливість, допитливість.;
Тип уроку: урок формування нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Завдання для учнів, що працюють за партою:
В-1
А) магнітна індукція 1) Ньютон
Б) електричний заряд 2) Тесла
В) сила 3) Кулон
4) Ампер
5. Вкажи напрям магнітного поля в точці М М
В-2
А) магнітна індукція 1) F
Б) сила 2) В
В) електричний заряд 3) q
4) І
5. Вкажи напрям магнітного поля в точці М М
В-3
Теоретичні питання:
В-1 Перерахувати основні властивості магнітного поля. (3 хв.)
В-2 Вкажіть способи визначення напряму магнітного поля. (3 хв.)
(розв’язання якісних задач на визначення напряму вектора магнітної індукції).
Фронтальна бесіда по запитанням:
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
Постановка проблемного питання класу:
Учні замальовують досліди в зошити.
Вчитель робить перші підсумки досліду.
Висновок: сила, що діє на провідник, залежить від магнітного поля.
Формула: F = I B l sin - закон Ампера:
Сила Ампера дорівнює добуту вектора магнітної індукції, силі струму, довжині провіднику та синусу кута між вектора магнітної індукції та провідником.
Учні замальовують приклади та записують правило Лівої руки в зошит.
Додаткова інформації.
Сила взаємодії провідників зі струмом. Коротка доповідь учня на цю тему (завдання було дано на першому уроці з теми)
0I1I2L
F = , 0 = 4 10 -7 H/A2
2 R
V. Закріплення вивченого матеріалу.
б)
Для більш стійкого закріплення пропонується ще 3-5 малюнків на визначення сили Ампера.
Кількісна задача:
Визначити силу, яка діє на провідник довжиною 80см, що розміщений під кутом 30⁰ до ліній магнітного поля з індукцією 60мТл. Якщо по ньому протікає струм в 2 А.
(За бажанням учні розв’язують задачі з карток самостійно, всі інші колективно з дошки)
Приблизні завдання для карток по рівням:
В-1 Д рівень
Визначити:
А) напрям сили Ампера Б) напрям струму в провіднику
F
В) визначити величину сили Ампера, що діє на провідник довжиною 50см, розташований перпендикулярно до магнітного поля з індукцією 600мТл, якщо по ньому протікає струм 4А.
В-1В В рівень
1.По горизонтально розташованому провіднику довжиною20см і масою 4 г протікає струм 10А. Визначити індукцію магнітного поля, в яке потрібно помістити цей провідник, щоб сила тяжіння була урівноважена силою Ампера V. Закріплення знань.
1. Робота над визначенням опорних понять.
Завдання: "Доповни розповідь словами" (В цей час учні записують опорні слова, які вчитель не читає, а зупиняється на певний час. Учні повинні самостійно здогадатися, що це за слова і записати собі в зошит. Ці слова виділені в тексті темним кольором)
Сьогодні на уроці ми вивчили тему: сила Ампера. Експериментально довели, що сила Ампера залежить від сили струму, вектора магнітної індукції, довжини провідника. Сила ампера визначається формулою
F = BIL sin. Цей вираз називається законом Ампера. Напрям сили Ампера визначається правилом лівої руки.
VІ. Домашнє завдання
параграф 4, повтор. 3. Вправа 4. №1-4
1