5-В клас
Дата проведення : 2 жовтня 2025р.
Тема: Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях.
Мета:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку.
Вправа «Я в тобі впевнений».
Учні дивляться в очі сусідові по парті. Потім по черзі висловлюються, щоразу починаючи фразу наступними словами: «Я впевнена, що ти ...» Наприклад: «Я впевнена, що ти допоможеш мені, якщо мені буде потрібно», «Я впевнений, що ти ніколи не скажеш про мене погано ».
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчання та повідомлення теми.
-Прослухайте два речення. "Хлопчик взяв гострий ніж" , "Хлопчик мав гострий язик".
Чи однакове значення має слово "гострий"?
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Пряме значення — це звичайна, первинна назва предмета чи дії (золота каблучка — зроблена із золота).
Переносне значення — це вторинне значення, що виникає, коли ознака переноситься на інший предмет за схожістю, функцією чи формою (золоте серце — дуже добре, цінне).
Сьогодні на уроці ми поговоримо про багатозначні слова в прямому і переносному значеннях.
1.Прочитайте текст( на екрані, читає вчитель або учні). Доведіть, що він написаний у художньому стилі. Дайте відповіді на запитання після тексту.
Ліс ще дрімає. Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно
вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво… Лиш де-не-де
прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Небо
міниться, грає усякими барвами. Стрепенувся врешті ліс і собі заграв.
Зашепотіли збуджені листочки, заметушилась у траві комашня. Розітнулося в
гущині голосне щебетання. На галявину вискакує з гущини сарна і зупиняється, витяга цікаву мордочку і слухає. Полохливий заєць пригинає вуха, витріщає очі й немов порина ввесь у море лісових звуків… Аж ось ринуло зі сходу ясне проміння і впало на синю від роси траву на галявині. І раптом усе затихло. Ліс ще якусь хвилинку стояв нерухомо. Далі дерева затремтіли, стрепенулись, розгорнули листочки. Пташки заспівали. Комашня заметушилася. Ліс загомонів. Природа знову віджила.
За М. Коцюбинським
-Доберіть заголовок, який виражав би тему тексту.
-Яким автор у тексті зображує ліс?
-Відтворіть словами звуки лісу.
-Чи є ліси поблизу нашого населеного пункту?
Розгляньте карту та з'ясуйте, у яких регіонах України найбільше лісів.
-Чи знаєте ви, як називається місцевість в Україні з найбільшою
кількістю лісів.
-Які тварини згадуються в тексті? Чи живуть вони у вашій
місцевості?
-Доберіть синонім до виділеного слова.
-Випишіть з тексту слова, ужиті в переносному значенні.
2.Прочитайте рядки вірша Павла Тичини. Випишіть із них слова, ужиті
в переносному значенні.(На екрані)
Гаї шумлять – я слухаю.
Хмарки біжать – милуюся.
Милуюся-дивуюся,
Чого душі моїй так весело.
-Поясніть лексичне значення виділеного слова. ( Гай – це невеликий
ліс, переважно листяний)
Чи знаєте ви, що…
-Запишіть синоніми до слова ліс.
3.Розгляньте заборонні знаки й поміркуйте, як необхідно поводитися в
лісі, щоб не заподіяти шкоди природі (На екрані)
-Чи доводилося вам спостерігати, як люди нівечать природу? Що,
на вашу думку, завдає їй найбільшої шкоди у вашій місцевості?
Складіть соціальну рекламу для розміщення на білборді «Як
правильно поводитись у лісі», використовуючи слова в переносному
значенні.
Білборд - (англ. billboard) дошка для оголошень
3. Розгляньте ілюстрацію, складіть і розіграйте діалог, який міг би
відбутися в поданій ситуації. Використайте сполуки слів, ужиті в
переносному значенні
VI.Підсумок уроку.
1.Установіть відповідність між фразеологізмом зі словом «ліс» та його
тлумаченням.
1) темний ліс
А сталося щось незвичайне
2 )щось у лісі здохло
Б за чимось другорядним не
3) не бачити за деревами лісу
помічати основного
В щось незрозуміле або невідоме
2. Вправа «Незакінчене речення».
«Сьогодні я навчився розрізняти...»,
«Мені було цікаво дізнатися, що...».
« Я запам’ятав…»
3. Домашнє завдання.
Вивчити правила в підручнику.Виписати з художнього твору (який читаєте на заурубіжній або українській літературі) 3-4 речення з переносним значенням слів.